Норвешки магнат Аструп своје богатствo предао фонду за подршку културе
НЕМА НАСЛЕДНИКЕ, А БРАТ МУ ЈЕ ЗБОГ МАХИНАЦИЈА У ЗАТВОРУ
- Богати бродовласник и филантроп основао фонд којем предаје своје компаније у Норвешкој и иностранству и колекцију слика коју је за годину дана видело 175.000 људи
- За мене је важно да се њима управља на најбољи начин - објаснио је Ханс Аструп
ПОСЛОВНА империја и вишемилионско богатство норвешког бизнисмена и колекционара Ханса Расмуса Аструпа биће предати на управљање специјалном фонду ради „подршке разноврсним пројектима у области културе“, објавио је сам мултимилионер у интервјуу листу Аftenposten.
Према речима 74-годишњег филантропа, који је власник једне од најбогатијих колекција савремене уметности у свету, фонд који је основао треба да обезбеди даљи рад музеја у којем се колекција налази, као и да не дозволи распад групе компанија после његове смрти.
„Дуго сам смишљао и припремао овај корак. То је добар начин да музеј и породични бизнис наставе да трају и у будућности. Фонду ће бити предате компаније у Норвешкој и иностранству, као и читава моја колекција. За мене је важно да се њима управља на најбољи начин“ - рекао је милионер у свом интервјуу.
Аструп се никада није женио и нема директне наследнике.
Норвешки милионер је наследио просперитетну бродарску компанију коју је водило неколико покољења његових предака.
Пре две деценије је део предузећа ове породице банкротирао, а рођени брат Ханса Аструпа - Нилс Јорген Аструп доспео је у затвор због преваре.
Укупна вредност имовине која треба да буде предата фонду оцењује се на 5 милијарди круна што је 810 млн долара.
Изван Норвешке име овог мецене најпознатије по музеју који је 1993. године отворен у Ослу. У музеју се налази богата колекција дела савремене уметности.
Музеј се 2012. године преселио у ново суперсавремено здање на морском кеју. Без обзира што га је само за годину дана посетило више од 175 хиљада људи, он се још није отплатио и ове године је затражио од државе буџетску подршку у износу од 1,1 милиона долара, што је држава одбила.
Међутим, стручњаци самтрају да је будућност зграде овом одлуком бизнисмена решена за много година унапред.
По свему судећи, Ханс Аструп је следио пример другог познатог норвешког филантропа и једног од најбогатијих људи у земљи Улава Туна.
Овај деведесетогодишњи власник империје за некретнине која има и ланац хотела који носи његово име, такође је овог месеца објавио да формира фонд на који преноси управљање својим предузећем и финансијама.
Тун је обећао да ће око 8-9 милијарди долара, сваке године ићи за хуманитарне активности фонда (пре свега на финансирање научних истраживања). Међутим, многи норвешки коментатори сумњају у искреност овог геста и тврде да је износ који ће Тун сваке године да уштеди на порезима, због овако измењене власничке структуре своје групе компанија, бити двоструко већи.