Запад прогони славног руског диригента Гергијева због две реченице о педофилима
У МИНХЕНУ МУ „НАБИЈАЈУ НА НОС” ШТО ЈЕ РЕКАО ДА СЕ У РУСИЈИ
ЧИНИ СВЕ ДА СЕ ДЕЦА ЗАШТИТЕ ОД ПЕДОФИЛА
Валериј Гергијев
- Градски савет Минхена чак ставио је на дневни ред расправе тачку „Гергијев и дискриминација сексуалних мањина“
- Славни руски композитор Родион Шћедрин, муж Маје Плисецке, упозорио: „Ради о организованој кампањи злонамерног клеветања Валерија Гергијева“
РУСКИ закон о забрани геј пропаганде све више отежава живот Валерију Гергијеву, главном руском амбасадору културе у иностранству, директору и уметничком руководиоцу Мариинског театра у Санкт Петербургу.
Он је 17. децембра морао да издржи напорну колективно сазвану прес конференцију у Минхену у којем ће од 2015. године бити на челу филхармоније. Сусрет са новинарима не само да није помирио славног диригента са сексуалним мањинама, већ је неким у Градском савету Минхена дао прилику да на дневни ред ставе „случај Гергијев“ , пише баварски лист Suddeutsche Zeitung.
Гергијев и његов будући оркестар имали су музичко вече посвећено Стравинском. Локални борци за права хомосексуалаца обећали су да ће на том догађају оранизовати протест. У баварским новинама појавили су се огласи удружења „Пинк лист“ са позивом да у 18.30 дођу пред Минхенску филхармонију.
Сам концерт је почео у 20.00 часова. На њему су били и брачни пар Маја Плисецкаја и Родион Шћедрин.
„Окомили су се на Гергијева - то је истина. Он се није бавио никаквом пропагандом. Међутим, овде сматрају да је морао да заштити сексулане мањине, што није учинио. То му и замерају“ - рекла је московском дневном листу „Известија” Плисецкаја.
„То би се и могло донекле разумети да је Гергијев иступио против истополне љубави. Али, он то никада није чинио. И није гласао за закон. То што се сада дешава једноставно је хајка у стилу хладног рата“ - каже Родион Шћедрин.
Он ипак верује да протести неће имати озбиљне последице по Гергијева.
„Код музичара постоји анегдота о Гергијеву. Она гласи: Гергијев зауставља такси. И пита: Да седнем? Таксиста га узвраћа: „Где да вас возим?“ Гергијев му одговара: „Возите ме куда хоћете, мене свугде чекају“. Ево, Маја и ја идемо на концерт и надамо се да ће сила талента Гергијева бити такав огњени туш на ту групу бунтаџија“ - закључио је знаменити руски композитор.
Шћедрин је открио да се притисак немачких ЛБГТ активиста и новинара веома мучно одражавају на Гергијева.
„Видели смо да је Валериј након прес конференције био веома потиштен. Сваком човеку је непријатно кад о њему говоре лажи. Овде је умесна руска пословица: „Боље је бити грешан, него сваљивати грехе“. Тренутно се - кажем то са горчином - ради о организованој кампањи злонамерног клеветања Гергијева - уверен је композитор Шћедрин.
Мало је вероватно да ће уговор маестра Гергијева и Минхенске филхармоније бити раскинут, али ће се то знатно одразити на репутацију самог Гергијева и оркестра.
Интендант оркестра, Паул Милер, није крио од новинара да се у самом колективу води интензивна расправа о односу Гергијева према хомосексуалцима, али је нагласио да „ситуација још није достигла критични ниво“.
У лето 2013. године, када је у Русији био донет закон, маестра су оптужили за ћутање, а после септембарског интервјуа холандском листу Volkskrant - и да је увредио сексуалне мањине. Тада је Гергијев изјавио само ово: „Ми у Русији чинимо све да децу заштитимо од педофила. То није закон о хомосексуалности, већ закон против педофилије. Али, имам превише обавеза да бих се детаљније бавио тим питањем“.
На прес конференцији Гергијеву су напоменули овај „неопрезни коментар”.
Маестро је рекао да интервју није био ауторизован. И без љутње додао:
„Не знам за тај закон и не желим да знам. Никада нисам подржавао тај закон, јер га уопште не разумем“.
На питање да ли се у Русији заиста не сме говорити о хомосексуализуму у присуству деце, диригент је одговорио:
„У одређеним периодима важније је деци причати о Пушкину и Моцарту“
Гергијев је покушао да окупљенима објасни да он није „посланик Државне Думе или члан владе“ и да може расправљати само о својој области - музици.
Минхен је постао четврти град по реду који од Валерија Гергијева тражи да заштити права хомосексуалаца у Русији.
Пре Немачке се славни диригент морао суочити са протестима у Њујорку и Лондону. У Ротердаму је чак тражено да се локалном „Гергијев-фестивалу“ укину буџетске донације. Међутим, локална власт Ротердама је одбацила овај захтев.