ПУТИН ШМИТУ: Руси и Немци треба да раде заједно а не да се боре једни против других
БИВШИ НЕМАЧКИ КАНЦЕЛАР ДОШАО РУСКОМ ПРЕДСЕДНИКУ У ОПРОШТАЈНУ ПОСЕТУ
- ПУТИН: Постоје све претпоставке да заједно стварамо, а не да се међусобно боримо. Чини ми се да данашње тенденције у развоју света подстичу Русију и Немачку да удружују напоре
- ШМИТ: И ја бих то желео. Додуше, Европа сада преживљава одређену кризу, па ствари нису баш најбоље
- ПУТИН: Немачка је данас један од наших водећих трговинско-економских партнера. Мислим да ћемо ове године имати размену од 75 милијарди долара. Око две хиљаде немачких предузећа ради у Русији…
- ШМИТ: Европа преживљава и кризу институција. Европска комисија у Бриселу такође не ради баш добро, разни министарски савети не раде баш добро… Мислим да су у послератној Европи била два истакнута лидера - Черчил и де Гол. Од тада се број европских лидера постепено смањује
ФАКТИ у целини преносе стенограм разговора председника Русије Владимира Путина и бившег немачког канцелара Хелмута Шмита.
ПУТИН: Поштовани господине канцелару, дозволите ми да Вас срдачно поздравим. За мене је велико задовољство и част да се са Вама сретнем у Москви, управо зато што сте Ви не само патријарх европске, већ и светске политике.
Много тога сте учинили за развој Немачке и Европе, али ништа мање нисте учинили и за развој руско-немачких односа. Када сте Ви били члан владе, управо тада је доношена одлука у уговору: гас у замену за гасовод. У једној од Ваших публикација читао сам да сте још тада писали да после рата није било мржње између Немаца и Руса, што је веома добро.
Желим да Вас информишем да смо далеко отишли у развоју наших односа. Немачка је данас један од наших водећих трговинско-економских партнера. Мислим да ћемо ове године имати размену у износу од 75 милијарди долара. Око две хиљаде немачких предузећа ради у Русији, велики је број узајамних инвестиција и све се то развија.
Реализујемо велике заједничке пројекте, радимо не само на нивоу министарстава, ресора, већ и на нивоу региона. Шире се контакти и друштвени контакти, у цивилном друштву, међу људима, што је можда и најважније.
Срећан сам што Вас видим. Добро дошли, господине канцеларе.
ШМИТ: Веома Вам хвала господине председниче!
Већ сте рекли да се ни код руског, ни код немачког народа не примећује мржња једних према другима, што нас, у суштини, може пријатно изненађивати. Био сам војник у Другом светском ратуи просто не могу да поверујем да имамо тако добар резултат, о којем тада није могло ни да се сања.
Поштовани господине председниче, већ сте изрекли лепе речи на мој рачун, али морате да знате да ми је безмало 95 година. Знате, нисам класичан дедица који не чује и никоме није потребан. Данас сам само посматрач, посматрам оно што се дешава у свету. Могу да кажем да је у нашем свету било горе. Добро је што се може и даље побољшавати стање наших односа. Али, више нисам активан играч на том попришту. Само посматрам шта се дешава.
ПУТИН: Вама је 23. [децембра] рођендан, зар не?
ШМИТ: Да, тако је. Готово да се поклапа са Божићем који се у Немачкој слави од 24. децембра.
Знате, како да вам кажем, ово је моја опроштајна посета Русији, јер ми је веома тешко да путујем. Ни сада нисам хтео да путујем, јер ми је то веома тешко. Али, са комшијама се треба достојно опростити, зар не?
Већ сам био код Кинеза, у Сједињеним Државама, у Италији, и у Француској. Али, било је веома важно доћи овде.
Без обзира на економски развој, војни развој, нас ће увек повезивати судбина, заувек ћемо остати комшије. Наравно, између нас су и Пољска, и Украјина, и још неке друге земље. Али и у добра и у лоша времена ми ћемо увек бити комшије које зависе једни од других.
Знате, негде пре 40 година у Немачку, тада Западну Немачку, допутовао је генерални секретар КПСС Брежњев и сусрео се са тадашњим Федералним канцеларом Вилијем Брантом. Било је то `70. године и ја сам присуствовао том сусрету.
Брежњев је дуго-дуго говорио и побројао све оне ужасне злочине које смо учинили на руској земљи. Он је говорио сигурно око 15 минута. Кад је завршио, и ја сам дуго говорио. Рекао сам: „Уважени генерални секретаре, све што сте управо рекли - то је, наравно, истина. Све је то било, ми смо извршили стравичне злочине на руској земљи. Истина је: ми смо отпочели тај рат, за све смо ми криви, али ако Ви кажете да су у Немачкој били само фашисти, онда морам да Вам кажем да то није тачно. Истина је да се све одиграло нашом кривицом, али нису сви Немци били фашисти. Већином су то били само обични немачки војници, који су морали бранити своју домовину. Да, све се то догодило и све је било ужасно, али, називати све Немце фашистима у најмању руку није тачно. То су били само војници које су довели у заблуду, војници нису веровали у те вредности“.
Још једном желим да истакнем да се то једноставно може назвати чудом што између наших народа данас нема осећања међусобне мржње. Да, ње готово и да нема. И заиста сте потпуно тачно поменули да су наши односи веома добри, не само у економској области, већ и у многим другим областима имамо добре и тесне односе.
Постали смо добре комшије, и ја припадам многим Немцима који су увек мислили и данас мисле да је веома важно да међу што нашим земљама постоје добри односи суседства.
ПУТИН: Господине Федерални канцелару, рекли сте да је ово Ваша опроштајна посета. Надам се да ћемо и даље бити у контакту. Ускоро ће Ваш рођендан, дозволите ми да ва га честитам.
Ми заиста знамо колико сте учинили након што сте преузели штафету од господина Вилија Бранта. За нас је Ваше мишљење о будућности руско-немачких односа веома важно, као и за будуће политичаре.
Наравно, било је много трагичних догађаја у нашим односима. Тачно сте рекли - преводилац је испустио једну ситницу, али је то важно - да смо ми и у добро и у лоше време увек били заједно. Тако ће бити и даље. Али, треба да тежимо да више немамо тамних мрља - већ супротно. Постоје све претпоставке да заједно стварамо, а не да се међусобно боримо. Чини ми се да нас данашње тенденције у развоју света управо подстичу да удружујемо напоре.
Једноставно сам сигуран да нас не само у обичном животу, већ и у политици, далеко више елемената обједињује, него што има проблема који изазивају спорове. Веома бих желео да се ставови таквих људи као што сте Ви шире што више и више међу нашим руским естаблишментом, али и европским.
ШМИТ: Знате, и ја бих то желео. Додуше, Европа сада преживљава одређену кризу, ствари нису баш најбоље.
Европа преживљава и кризу институција. Треба рећи да парламент није баш способан, Комисија у Бриселу такође не ради баш добро, разни министарски савети не раде баш добро, активности одређених влада такође остављају простора да им се пожели успешнији рад. Мислим да су у послератној Европи била два истакнута лидера - Черчил и де Гол. Од тада се број европских лидера постепено смањује.
ПУТИН: Ипак Ваш претходник на положају канцелара, Вили Брант, несумњиво припада тој кохорти. Макар мало.
ШМИТ: Слажем се са Вама.
ПУТИН: Ако ми дозволите, већ сам рекао да сте чврсто узели „штафету“, а чини ми се, да сте Ви такође одиграли велику улогу. Исто као и још један федерални канцелар - господин Кол. Што се тиче критичких примедби, Ви то себи можете дозволити, мада се не слажем са вама. Али, о томе можемо да дискутујемо.
ШМИТ: Али, ја још увек никога нисам критиковао.
ПУТИН: А, то је само прелудијум - добро.
ШМИТ: Не, то је констатовање чињеница.
ПУТИН: Знате, веома је тешка ситуација у светској привреди. Уз велики социјални притисак који имају, европске земље - због њиховог модела развоја - тешко могу решавати проблеме који стоје пред Европом, то је истина. Али, с друге стране, управо ти проблеми морају да нас приморавају на заједнички рад.