Американци принуђени да одложе изградњу космичког брода Орион
ГРАДИ ГА КОРПОРАЦИЈА LOCKHEED MARTIN, А ТЕШКУ РАКЕТУ КОЈА ЋЕ ГА ИЗНЕТИ НА ОРБИТУ - КОМПАНИЈА BOEING
- Први пробни лет померен за следећу годину, али разлози нису само финансијски
- Мали су изгледи да ће NASA успети да мисију проучавања планета и астероида започне до краја 2020.
ИЗГРАДЊА новог америчког космичког брода Орион одлаже се због проблема са финансирањем, наглашава се у извештају о резултатима унутрашње ревизије Националне управе САД за аеронаутику и истраживање свемира (NASA).
Недељник SpaceNews објавио је делове тог извештаја, у којем се прецизира да је та управа већ померила датум првог пробног лета те нове свемирске летелице са људском посадом. Са 2013. на 2014. годину, а да је тестирање система хаваријског заустављања рада мотора приликом старта било померено са 2015. на 2019. годину.
Међутим, није све у „ограниченом буџету“. NASA је зауставила и рад на систему за преживљавање посаде брода и електронске опреме.
Буџет за градњу Ориона од 6,1 милијарди долара није био довољан да покрије све трошкове. Очекује се зато да ће ове године са компанијама-подизвођачима бити потписан још један уговор за додатно финансирање.
Орион гради корпорација Lockheed Martin, а тешку ракету-носач за њега - компанија Boeing. У перспективи, овај брод ће учествовати у најсложенијим летовима са посадом, мада се то, према проценама стручњака, неће скоро догодити.
„Узимајући у обзир обими средстава и време за градњу космичких апарата који могу да слећу на површину небеских тела, мала су изгледи да ће NASA успети да мисију проучавања планета и астероида започне до краја 2020.“, - наглашава се у чланку у SpaceNews.
У овом тренутку Сједињене Државе су принуђене да користе услуге Роскосмоса (руска федерална космичка агенција - прим.прев.) за превоз својих астронаута на Међународну космичку станицу од како је 2011. завршен програм Space Shuttle и ти бродови се нашли у хангарима.
САД су последњих година Русији за једно место у транспортном броду „Сојуз“ плаћале приближно 65 милиона долара.
М. Петрова