Стоп прикључењу Србије ЕУ и НАТО
РАДИКАЛИ СКУПШТИНИ ПОДНЕЛИ ПРЕДЛОГ ДЕКЛАРАЦИЈЕ КОЈОМ СЕ ТРАЖИ
РАДИКАЛНА ПРОМЕНА СПОЉНЕ ПОЛИТИКЕ СРБИЈЕ
Александар Мартиновић
-
Нема краја уценама и захтевима Европске уније и НАТО пакта према Републици Србији и према српском народу
-
Кфор практично оружана сила тзв. републике Косово
-
Статус Косова и Метохије није нерешено питање, поготово нам је неприхватљиво да се за КиМ прави нека нова међународна конференција у виду неког новог Дејтона
-
Све што ради тзв. тим за преговоре са Приштином, представља директно гажење и Устава Републике Србије и Резолуције 1244
ПОСЛАНИЧКА група Српске радикалне странке поднела је предлог декларације о престанку свих активности Владе Републике Србије и других надлежних органа које се односе на преговоре о приступању или приближавању Европској унији и НАТО пакту.
Предлажемо да се овај акт – рекао је Александар Мартиновић - усвоји по хитном поступку. Разлози за доношење ове декларације су вишеструки. Пре свега, јасно је да нема краја уценама и захтевима Европске уније и НАТО пакта према Републици Србији и према српском народу.
Сасвим је јасно, додао је Мартиновић, да је најновији услов, услов на који Српска радикална странка већ годинама упозорава, а који се тиче кандидатуре Србије за улазак у Европску унију, везан за, како кажу западне дипломате, нормализацију односа са „републиком Косовом“, односно наставак дијалога Београда и Приштине. То треба да резултира признавањем да Косово и Метохија није саставни део Републике Србије.
ЕВРОПСКА УНИЈА ЈЕ ЛЕШ
Нико више у Србији, додао је Мартиновић, не може да буде потупно сигуран да ли је то последњи услов који Србија наводно треба да испуни да би добила кандидатуру за Европску унију, односно да би једног дана постала чланица НАТО пакта. Нико не може да нам гарантује да сутра Европска унија и НАТО пакт неће тражити да на неки начин признамо специјални статус, рецимо, Војводине или Рашке области, или неког другог дела Републике Србије.
С друге стране потпуно је јасно да НАТО трупе на Косову и Метохији, у форми Кфора, нису тамо да обезбеде живот, слободу и безбедност Срба који живе на Косову и Метохији, већ да је Кфор практично оружана сила тзв. републике Косово. НАТО се спрема да на силу уклони барикаде које су Срби поставили на Косову и Метохији.
Ми кроз ову декларацију тражимо од Владе Републике Србије да предузме све неопходне мере, позивајући се на Резолуцију 1244 и Устав Републике Србије, да заштити српски народ од насиља на Косову и Метохији.
Европска унија је у економском и финансијском смислу један леш и само политички слепац може да инсистира на томе да Србија постане члан једне такве међународне организације. Грчка је већ фактички банкротирала, само што то не желе јавно да признају. Сличан сценарио треба да се деси у Ирској, у Италији, у Шпанији. Људи из свих делова Европске уније, нагласио је Мартиновић, долазе у Брисел и протестују против накарадне политике бриселске администрације. Поред свега тога људи који воде Републику Србију кажу да нема друге алтернативе за нас и нашу децу од учлањења у Европску унију.
Они који живе у Европској унији не могу да изађу на крај са проблемима са којима се суочавају. Они који живе у Европској унији хоће да изађу из Европске уније, јер су услови живота у њој постали немогући. Ми смо једина држава у Европи, додао је, која и поред свега тога хоће да уђе у Европску унију а да при томе треба да плати једну цену коју није платио ни један народ у Европи, а то је да признамо да један део наше државне територије више није наш.
Због тога, саопштио је Мартиновић, Српска радикална странка тражи да се овај предлог декларације хитно нађе у скупштинској процедури, да се усвоји, и да се коначно Влада Републике Србије обавеже да према Косову и Метохији, а пре свега према српском народу на Косову и Метохији, води једну одговорну, државотворну и националну политику, онакву како је то дефинисано Уставом Републике Србије и Резолуцијом 1244.
САМО О СТЕПЕНУ АУТОНОМИЈЕ
За Српску радикалну странку је потпуно неприхватљива платформа коју има тај тим, тзв. тим за преговоре са Приштином, а то је да је статус Косова и Метохије, наводно, како они кажу, нерешено питање и да ми око тога треба да се договарамо, опет како они кажу, са Приштином. А поготово нам је неприхватљиво, подвукао је Мартиновић, да се за Косово и Метохију прави нека нова међународна конференција у виду неког новог Дејтона, која би требало да дефинише статус Косова и Метохије. Полазећи од онога што пише у Уставу Републике Србије и полазећи од онога што пише у Резолуцији 1244 ми у Српској радикалној странци сматрамо да статус Косова и Метохије није нерешено, него решено питање у смислу да је то саставни део Републике Србије.
Оно о чему може да се разговара са представницима Албанаца на Косову и Метохији, наравно под условом да то није ратни злочинац Хашим Тачи, јесте модел и степен аутономије Косова и Метохије у саставу Републике Србије. Све друго, све оно што ради тзв. тим за преговоре са Приштином, представља директно гажење и Устава Републике Србије и Резолуције 1244 која је још увек на снази- закључио је Александар Мартиновић.
* * * * *
ФАКТИ у целини објављују предлог декларације који је Скупштини поднела Српска радикална странка:
П Р Е Д Л О Г
Полазећи од државне традиције српског народа и равноправности свих грађана и етничких заједница у Србији,
Полазећи и од тога да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја Покрајине Косово и Метохија следе уставне обавезе свих државних органа да заступају и штите државне интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима,
Полазећи од резолуција Народна скупштине Републике Србије од 24. јула 2007, године, 14. фебруара 2007. године, 21. новембра 2005. године, Одлуке Народне скупштине Републике Србије од 18. фебруара 2008. године и Декларације Народне скупштине Републике Сребије од 31. јула 2011. године, у којима су утврђена начела и смернице спровођења државе политике Републике Србије у односу на Косово и Метохију,
Имајући у виду нескривену опасност по суверенитет и територијални интегритет Републике Србије, која проистиче из једностраног проглашења независности Косова и Метохије од стране привременеих институција самоуправе у покрајини,
Имајући у виду да државе чланице Европске уније и државе чланице НАТО признају једнострано проглашену независност Косова и Метохије од стране привремених институција самоуправе у покрајини,
Имајући у виду да се од стране Европске уније и НАТО пакта свакодневно и серијски испостављају захтеви и услови које Република Србије треба да испуни, а испуњењм тражених захтева и услова се негира суверенитет и територијални интегритет утврђен Уставом Републике Србије,
Стављајући до знања свим међународним чиниоцима да Република Србија поштује Повељу УН и свој Устав, те да има право и обавезу да се легалним средствима супротстави сваком могућем развоју догађаја који доводи у питање и нарушава суверенитет, територијални интегритет, економски развој и социјални просперитет Републике Србије,
Полазећи од чињенице да је Република Србија и у условима дугогодишњег угрожавања суверенитета и територијалног интегритета државе непрекидно доприносила мирном и споразумном решавању питања широке и суштинске самоуправе на територији Косова и Метохије у складу са Резолуцијом Савета безбедности УН број 1244. и уз поштовање начела и норми међународног права и свог Устава,
Свесни ситуације да Европска унија и НАТО пакт од Републике Србије захтевају да спроводи насиље над Србима, својим држављанима на Косову и Метохији, или да Република Србија мирно посматра како се спроводи насиље над Србима на Косову и Метохији само зато што се боре за права у складу са Уставом и Резолуцијом Савета безбедности УН број 1244.
Руковођени неопходношћу континуитета јединствене државне политике и бранећи част и достојанство свог народа који легитимно и демократски представља,
Д Е К Л А Р А Ц И Ј У
НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РС О ЗАУСТАВЉАЊУ ПОЛИТИЧКИХ ПРЕГОВОРА РС СА ЕУ И НАТО ПАКТОМ У ПОГЛЕДУ ПРИБЛИЖАВАЊА ИЛИ ПУНОПРАВНОГ ЧЛАНСТВА У ТИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА
1. Народна скупштина Републике Србије констатује да Евроспка унија и НАТО пакт годинама условљавају Републику Србију захтевом да призна или да се сагласи или да на други начин не омета успостављање нове државе Косово која настаје једностраним проглашењем независности од стране привремених институција самоуправе у Аутономној покрајини Косово и Метохија.
2. Народна скупштина Републике Србије констатује да част и достојанство српског народа и Устав Републике Србије забрањују да се на територији Републике Србије формира нека друга држава.
3. Народна скупштина Републике Србије никада се неће помирити са чињеницом да су предводници, помагачи и налогодавци формирања нове државе Косово на територији Аутономне покрајине Косово и Метохија, Република Србија, управо државе чланице Европске уније и НАТО пакта.
4. Народна скупштина Републике Србије констатује да се већ десет година приближавање и евентуално будуће чланоство Републике Србије у Евроспкој унији и НАТО пакту систематски условљава увек неким новим захтевима чијим би испуњењем Република Србија уништила част и достојанство српског народа и деловала супротно Уставу Републике Србије.
5. Народна скупштина Републике Србије констатује да су најновији захтеви Европске уније, без обзира на бирану употребу речи, којима се условљава даљи процес приближавања Републике Србије Европској унији апсолутно неприхватљиви и у директној супротности са Уставом Републике Србије.
6. С обзиром да политички процес заснован на условљавању показује да се ради о неисцрпној листи захтева, да се могу очекивати и нови захтеви за сасвим неизвестан исход политичког процеса, Народна скупштина Републике Србије захтева и налаже заустављање свих политичких преговора органа Републике Србије са Европском унијом и НАТО пактом који би имали за циљ приближавање или пуноправно чланство у Европској унији и НАТО пакту.
7. Народна скупштина Републике Србије захтева да Влада Републике Србије предузме неопходне мере за доследно поштовање Резолуције Савета безбедности УН број 1244 од стране Савета безбедности и свих међународних мисија под окриљем УН на Косову и Метохији.
8. Народна скупштина Републике Србије осуђује свако насиље на Косову и Метохији које се спроводи над Србима и позива да се криза настала једностраним актима органа самопроглешеног Косова реше преговорима са међународним мисијама под окриљем УН.
9. Обавезује се Влада Републике Србије да од међународних мисија захтева да, у складу са својим мандатом и оквирима одређеним Резолуцијом Савета безбедности УН број 1244, не дозволе једностране активности привремених институција у Приштини којима се угрожава мир, стабилност, изналажење решења у складу са Уставом Републике Србије и Резолуцијом Савета безбедности УН број 1244.
10. Обавезује се Влада Републике Србије да донесе конкретне мере усмерене на настављање свих активности институција Републике Србије на територији Косова и Метохије у условима додатних насртаја и притисака привремених институција самоуправе и дела међународне заједнице као што су Европска унија и НАТО пакт.
11. Обавезује се Влада Републике Србије да у свим околностима које би могле да наступе учини све што мора у складу са Уставом Републике Србије на заштити живота и имовине, права и слободе грађана покрајине, а посебно српског и другог насиљем угроженог становништва.