Си од руководилаца тражи да се на службеним путовањима хране по студентским мензама

КИНА 2012. НА ГОЗБЕ И ПОКЛОНЕ О ДРЖАВНОМ ТРОШКУ

- 10 ОДСТО ДРЖАВНИХ ПРИХОДА

         ГОЗБЕ, поклони, путовања и употреба службених возила у Кини су 2012. прогутали око 10 одсто државних прихода у прошлој години.

         Ти трошкови су са 37 милијарди јуана у 1989, скочили на 300 милијарди у 2003. години, да би у 2010. години прешли границу од билион јуана (око 130 милијарди евра).

         У прошлости су издаване бројне наредбе за штедњу, али је пракса богатих гозби и неодговорног трошења настављана. Зато је ново кинеско државно руководство, на челу са генералним секретаром Централног комитета Комунистичке партије Си Ђинпингом, одлучило крајем прошле године да се ухвати у коштац са проблемом расипништва у партијском и државном апарату.

         Међу тим директивама налази се препорука да се партијски и државни чиновници при сусретима са клијентима и другим службеницима облаче једноставно, смање пратњу И да се одрекну гошћења на вечерама и размене скупих поклона.

         Ђипинг је тада позвао своје партијске колеге да остваре морално чисту владу, буду дисциплиновани и избегну непотизам тако што ће зауздати своје рођаке и пријатеље.

         У јануару је саопштио да ће кампања против корупције бити темељна и слојевита, казнена али и превентивна, те да у њој неће бити поштеђени „ни тигрови, ни муве“односно, ни функционери умешани у крупне афере, ни локални кадрови који својим неморалом директно наносе неправду становништву.

         Од почетка кампање, од државних службеника се тражи да на се путовањима хране у студентским мензама и одседају у радничким домовима, а током великог партијског конгреса у марту од делегата из редова војске је тражено да деле хотелске собе током боравка у престоници.

         Кретање 8.500 службених аутомобила у граду од 13 милона становника Гуангџоу се већ извесно време прати помоћу ГПС система. Возаче позивају у случају да су контролори приметили да се аутомобил зауставио на сумњивим локацијама попут кафане, сауне или луксузног хотела.

         Од увођења тог система просечан број пређених километара службених возила пао је за готово трећину и локална влада сада штеди по 800 америчких долара по аутомобилу месечно.

         Недавно су издате и нове таблице за војне аутомобиле како би се спречио нелегални бизнис у којем су војне таблице на црном тржишту продаване цивилима за велике суме новца, јер је њихово коришћење омогућавало привилегије као што су неплаћање путарина или изузеће од саобраћајних казни.

         Мере за сузбијање расипништва и корупције, према саопштењу кинеске владе, дале су конкретне резултате већ два месеца након увођења, јер је продаја алкохола у луксузним ресторанима у Пекингу, Шангају и другим већим градовима пала између 25 и 35 процената.

         Вијести
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари