Американци предали Русији „нове податке“ о свом систему ПРО
МОСКВА САГЛАСНА ДА ДОБИЈЕНИ „МАТЕРИЈАЛ“
УНОСИ НЕКЕ НОВИНЕ У СИТУАЦИЈУ, АЛИ ЈОШ СУЗДРЖАНА
Сергеј Рјабков
- „Америчка страна нам је у Женеви доставила неке, да тако кажем, конкретне моменте. Наши стручњаци ће то изучавати заједно са најављеним преиспитивањем плана за производњу најнапредније верзије ракета-пресретача типа SM-3 и планом повећања броја копнених ракета-пресретача на територији самих САД“ - открио заменик шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков
- Неки у САД незадовољни променом планова око ПРО. Конгресмен Мајк Тарнер чак оптужио председника САД Барака Хусеина Обаму за „заверу са Русима“
ВАШИНГТОН је преодчио Москви нове податке о свом систему противракетне одбране и ставио јој до знања да је спреман за наставак контаката и преговора.
Добијање „нових података“ потврдио је заменик министра иностраних послова РФ Сергеј Рјабков који је почетком недеље у Женеви разговарао са вршиоцем дужности заменика америчког државног секретара за контролу наоружања и межународну безбедност Роуз Готемилер.
„Америчка страна нам је у Женеви доставила неке, да тако кажем, конкретне моменте. Наши стручњаци ће то изучавати заједно са најављеним преиспитивањем плана за производњу најнапредније верзије ракета-пресретача типа SM-3 и планом повећања броја копнених ракета-пресретача на територији самих САД“ - открио је Рјабков.
Он је потврдио речи свог колеге, заменика министра одбране РФ Анатолија Антонова, да је Русија заинтересована за наставак дијалога на ову тему.
„Добијени „материјал“ уноси неке новине у ситуацију, али не могу још дати оцену значи ли су одлуке америчке администрације плус или минус. Ми на то гледамо искључиво из угла безбедности Русије. За сада нема недвосмисленог одговора“ - објаснио је Рјабков, додавши да су и Американци спремни за наставак дијалога.
Министар одбране САД Чак Хејгел је претходно објавио да Пентагон има намеру да преусмери средства која су била планирана за програм постављања SM-3 IIB у Пољској на инсталирање додатних ракета-ресретача на територији САД и пројектовање још модернијих копнених пресретача, као и нових верзија SM-3.
Москва се према овоме у почетку односила веома опрезно. У Државној Думи су истицали да је пребацивање ракета-пресретача на Аљаску и у Калифорнију због заштите од претњи из Северне Кореје „само потврда неуверљивости претходних аргумената САД“.
„Дуго су нам доказивали да се управо против Ирана и Северне Кореје поставља систем ПРО у Европи. Ми смо говорили да је чудно да се борба против „севернокорејске претње“ води постављањем система ПРО у Европи. Сада су САД фактички признале да је Русија била у праву и да су нас доводиле у зблуду. Не може се говорити о квалитетној промени ситуације у спору између Русије и САД кад је реч о европском систему противракетне одбране“ - изјавио је шеф Комитета Државне Думе за межународне послове Алексеј Пушков.
И Пекинг је - према очекивањима - одреаговао на план Вашингтона.
„Такви кораци, као што је јачање система ПРО, довешће до заоштравања сукоба и неће допринети решавању проблема. Надамо се да ће одређене државе, полазећи од интереса за обезбеђење мира и стабилности у региону, заузети одговоран став и да ће пажљиво радити на питањима ПРО“ - упозорило је кинеско Министарство иностраних послова.
И у самим САД су незадовољни променом планова око ПРО. Чак је конгресмен Мајк Тарнер оптужио председника САД Барака Хусеина Обаму за „заверу са Русима“.