Кипарска криза ударила и по Ангели Меркел

ДЕМОНСТРАНТИ У НИКОЗИЈИ ПРОКЛИЊАЛИ НЕМАЧКУ КАНЦЕЛАРКУ

И МИНИСТРА ФИНАНСИЈА ВОЛФГАНГА ШОЈБЛЕА

  • Немачки опозициони социјалдемократи траже да се Кипру одмах одобри свих 16 милијарди евра да се не би обраћао за помоћ Русији или да се уопште не спасава

        ЗБОГ кипарске кризе се под политичким ударом нашла и немачки канцелар Ангела Меркел.

       Прво у Никозији, где су демонстранти пред парламентом њу и немачког министра финансија Волфганга Шојблеа означавали као главне кривце за своје несреће. Међутим, већи проблеми очекују шефа немачке владе на унутрашњем фронту. Јер, само шест месеци пре избора за Бундестаг на Меркелову се бесно окомила опозиција на челу са социјал-демократама.

       „Госпођа Меркел има личну одговорност због тога што на Кипру пате обични депоненти локалних банака. Истовремено док их лишавају последњих уштеђевина, банкари опет могу да из воде изађу суви“ - изјавио је лидер партије Зигмар Габриел.

       Експерт за буџетска питања у посланичкој групи социјал-демократа у Бундестагу Карстен Шнајдер открио је да је кандидат СДПГ за канцелара Немачке  Пјер Штајнбрук пре неколико недеља позвао Меркел да у Бриселу иницира мултилатералну расправу о кипарском проблему и да тај проблем не доводи до тачке кључања.

       Меркелова је рачунала да ће јој главни адут у изборној кампањи бити управо деценијско спасавање еврозоне од краха. Сада се ситуација може озбиљно променити: уколико Кипар крене да тоне, бирачи ће окривити управо њу и њену партију.

       Опозициони социјал-демократи су још за време разматрања пакета помоћи Грчкој у Бриселу оштро критиковали канцелара због шкртости. Зато што инсистира на чврстој економији и смањењу трошкова а то неминовно доводи до смањења БДП, па су упозоравали - како у таквим условима Грци да враћају дугове?

       А са Кипром се сада дешава иста ствар. Политички противници Меркел у СРН тврде да Никозији треба или дати свих тражених 16 милијарди евра да се не би обраћала за помоћ Русији или се уопште не треба бавити спасавањем острвске државе и послати је да слободно плива.

       У Немачкој опозиционари скрећу пажњу да је управо Шојбле у оквиру Европске групе (Савету министара финансија ЕУ) инсистирао да се питање давања хитне помоћи Кипру пребаци са марта на мај.

       По свему судећи, Меркел нема намеру да одустане од тврде линије према Никозији. Она је у телефонском разговору са председником Кипра Никосом Анастасијадисом рекла да Копар мора о својим економским проблемима преговарати само са такозваном тројком кредитора: Европском комисијом, Европском централном банком и ММФ. Без увлачења у аранжмане Русије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари