Американци јавно поручили Лондону да желе да Велика Британија остане у ЕУ
СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ СЕ ОГЛАСИО УОЧИ КАМЕРОНОВОГ „ГОВОРА О ЕВРОПИ“
И МОГУЋЕГ РАСПИСИВАЊА РЕФЕРЕНДУМА
Филип Гордон
- Заменик државног секретара САД за Европу и Евроазију Филип Гордон: „Сједињене Државе су заинтересоване за снажан британски глас у оквиру ЕУ. Утолико пре што су слични референдуми често доводили до тога да се земље затворе у себе“
- Очекује се да ће британски премијер Дејвид Камерон у „говору о Европи“ објавити план за референдум о новој британској улози у ЕУ
- У писму објављеном у Фајненшел тајмсу, Ричард Брансон из Вирџин групе, шеф Лондонске берзе Крис Гибсон-Смит и још осам водећих пословних људи супротставили су се Камероновом плану да преиспита услове британског чланства у Европској унији и да организује референдум о том питању
ЗАМЕНИК државног секретара САД за Европу и Евроазију Филип Гордон, изјавио је да Сједињене Америчке Државе не желе да Велика Британија изађе из Европске Уније и да су зато забринуте због планова британске владе да распише свенародни референдум о даљим односима Лондона са Европском Унијом.
Гордон је при том подвукао: „Сједињене Државе су, напротив, заинтересоване за снажан британски глас у оквиру ЕУ. Утолико пре што су слични референдуми често доводили до тога да се земље затворе у себе“.
Да подсетимо: британски премијер Дејвид Камерон је под притиском конзервативаца изјавио да је могуће одржавање референдума који би одредио ток даљих односа Британије са Европском Унијом. Међутим, указао је да се за сада не ради о изласку Британије из Уније иако су створени неопходни услови да се преиспитају услови сарадње са ЕУ у светлу даљих интеграција земаља чланица ЕУ и коришћења јединствене валуте.
Гордон је, у име Вашингтона, ставио до знања Камерону да би британски излазак из ЕУ био супротан америчким интересима. А он је иступио само неколико дана пре него што ће Камерон одржати важан „говор о Европи“ и подвукао да Лондон мора да сачува свој „снажни глас“ унутар ЕУ.
„Јачају наше везе с Европском унијом као институцијом чији се глас све гласније чује у свету и желимо да у тој Европској унији све снажније одјекује глас Велике Британије“, рекао је Гордон на прес конференцији у Лондону. „То је у америчком интересу“, подвукао је.
„Британски глас у Европској унији је важан и пресудан за САД више од већине других. Сваки сат потрошен на самитима на дебате о институционалној структури ЕУ је сат мање посвећен питањима запошљавања, привредног раста и мира у свету“, оценио је Гордон.
Сложени односи Велике Британије и Европе избили су задњих месеци у сам врх политичких тема, пошто су евроскептици у Камероновој конзервативној влади затражили нову улогу за Велику Британију унутар ЕУ блока или референдум о томе хоће ли се повући из ЕУ-а.
Неки евроскептици истичу да би Британија напуштање ЕУ-а, свог највећег трговинског партнера, могла заменити тешњим везама са САД.
Камерон, који жели да Британија остане у Европи, рекао је да ће дужничка криза у еврозони утицати на измену европских правила и да ће натерати Лондон да преиспита своје везе с Бриселом.
Очекује се да ће британски премијер у „говору о Европи“ објавити план за референдум о новој британској улози у ЕУ. Његови политички противници кажу да ће се Лондон тиме само још више приближити вратима која воде ка изласку из ЕУ-а.
Шефови водећих британских компанија упозорили су Камерона да би могао да нашкоди привреди земље ако би је извео из Европске уније.
У писму објављеном јуче у Фајненшел тајмсу, Ричард Брансон из Вирџин групе, шеф Лондонске берзе Крис Гибсон-Смит и још осам водећих пословних људи супротставили су се Камероновом плану да преиспита услове британског чланства у Европској унији и да организује референдум о том питању.
Велика Британија је постала чланица ЕУ 1973. године, али се није прикључила еврозони у којој је 17 европских земаља.