Дачић је луцидан политичар који схвата да занемарени проблеми стижу са каматом

 

Славица Ђукић-Дејановић, председница Скупштине Србије

  • Мислим да ће избори бити у редовном термину. А редовни најкасније морају бити расписани до 11. марта 2012. Дакле три месеца пре истека мандата актуелног сазива НС избори морају бити расписани.
  • Грађани су помало постали скептични према ЕУ због тога што се Србија много више приближила Европској унији него што се ЕУ приближила Србији
  • Дачић је луцидан и прагматичан политичар. Цео живот се бави политиком и не избегава, као што то чине неки политчари, вруће теме. Он их просто пласира. Он сматра да ће се проблем - ако се не реши кад је мањи - решавати кад је већи, а онда је то увек са каматом. У том смислу он помиње и неке теме које нису баш популарне
  • СПС, аналитичари, увек сврставају на руб цензуса, али као што видите ми од 2000. трајемо и парламентарно смо стабилни. Мислим да су резултати рада наших министрара и наших људи у 110 локалних средина такви да се поверење грађана, млађих људи, враћа у социјалдемократску идеју коју не прокламујемо, него реализујемо на функцијама на којима се налазимо
  • Ми смо показали коалицијом са ДС да заиста ништа није немогуће, да некада и врло чудне коалиције могу оправдати своје постојање. Према томе, ја то наравно нећу искључити, али зашто би СНС тражио СПС за партенра - ако би до некаквих коалицоних могућности дошло - кад је ту ДС

         - Парламент је заслужио једну пристојну оцену. Чињеница је да је у време када смо конституисани, био карактерисан као црна рупа. Дакле, сматрало се да ћемо ми кочити европски пут, да ће доношење закона бити немогуће. Међутим, ми смо променили пословник, преселили се из подрумских просторија, прешли у прелепу зграду Дома Народне скупштине и заиста на чекању немамо ни један закон. Све што је са европске агенде достављено, у најкраћем могућем року, је и било урађено. Нисмо, дакле, били кочничари, већ она карика на путу доношења закона која није ометала остале процесе. Мислим да смо и надзорну улогу почели да развијамо и да је достојанство Скупштине подигнуто на један виши ниво, јер и у сали и на пленарним седницама доминира дијалог. Различита мишљења, која су некада потпуно супротна, чују се без онолико острашћености колико је некада било, што не значи да све што радимо, не може да буде боље. Али смо ипак направили корак напред и следећем парламенту дали могућност да може да направи свој корак напред – каже за „Факте“ председница НСРС Славица Ђукић Дејановић.

        Задовољни сте радом парламента а као бисте оценили свеукупан рад садашње власти и институција оценом од један до пет?

        - Знате шта, влада је радила за једну јаку четворку. Економске компонете живота у Србији су веома ниске, да би могла више да уради, и заиста је то била једна од великих кочница. Амбиција да ми, овде, хармонизујемо законодавство са европским је била велика и иницирала је доста рад владе, али не може добити одличну оцену. На крају, и сама је реконстуисана.

        Поменули сте економски аспект, премијер Србије сматра да не може да нам се деси „ грчки сценарио“ да ли и ви тако мислите?

        - Економисти тако кажу. Ја верујем стручњацима економске струке, с обзиром на то да ми овде доносимо законе и имамо надзорну функцију. По професији сам лекар, професор, али они који су стручно компетентни, тако тврде и ја им верујем. 

        Хоћемо ли имати редовне или ванредне изборе, с обзиром да се прича да би могли бити расписани и до краја ове године?

        - Мислим да ће избори бити у редовном термину. А редовни најкасније морају бити расписани до 11. марта 2012. Дакле три месеца пре истека мандата актуелног сазива НС избори морају бити расписани.

        Значи, нема ванредних избора?

         - Ванредни избори би били у овој години а ја не очекујем да се то деси.

        Са којим адутима ће ове године странке ићи на изборе? Нека социолошка истрараживања и анкете показале дасу се, чини се, заситили "европске приче"... 

        - Грађани су помало постали скептични због тога што се Србија много више приближила Европској унији него што се ЕУ приближила Србији. То је нека реланост коју грађани виде. С друге стране, ми мислимо да је дијалог око Косова и Метохије изузетно значајан, али нараво, нема дијалога ако се иде агресијом према нашим људима који живе у сверном делу наше покрајине. Али и даље мислимо да ће и спољнополитичка и унутрашњополитичка атмосфера да буде у духу дијалога, договора, и да ћемо све морати да усмеримо на социјални статус и стандард грађана. Нема других могућности, због тога је тај наш европски пут ипак важан. Зашто је било важно да ускладимо законодавство са европским законима? Зато што, ако добијемо статус кандидата, а ја верујем да хоћемо, ми смо ближи претприступним фондовима. Још увек је наш највећи адут, квалитетна радна снага и ми ћемо моћи у наредном периоду да почнемо да реализујемо програме, па да већи број људи живи од свог рада. И то је суштина програма који је пред нама. Социјална правда, већи број људи да ради и живи од свог рада и, наравно, да наставимо да негујемо европске вредности незвисно до тога шта ЕУ каже за нас и како нас оцењује.

        Значи ЕУ је и даље адут на изборима?

        - Не, мислим да грађани просто неће више да се баве Унијом. Али ја сматрам да је неговање евроспких вредности нама просто природно и да треба да се хармонизујемо са тим, а све што од нас не зависи - којом ћемо динамиком ићи у ЕУ - просто треба да препустимо онима који о томе размишљају. Грађане питање ЕУ сигурно неће занимати на овим изборима у мери као што је то било на прошлим. Сада ће у првом плану бити запошљавање, социјална правда, мораће у држави да се нађу механизми преко којих ће одређене прерасподеле морати да праве, јер очигледно је да ће они који имају више морати да поделе судбину са онима који имају мање. 

        Неке странке су тражиле ванредну седницу посвећену Косову хоће ли је бити?

         - Процедура мора да се поштује. Међутим, досад потребна 84 послника нису поднела захтев у том смислу, а једино бих тако могла да, ако се то предлаже, закажем седницу са том тачком дневног реда. Али, нешто сам у том смислу ипак урадила у складу са чланом 205 нашег Пословника. Тај члан предвиђа да последњег четвртка у месецу - када нам је влада на располагању - омогућим посланицима да питају све, укључујући и питања везана за нашу јужну Покрајину. Искористила сам за то и чињеницу да нисмо завршили 11. седницу. 

        Шта је, по вама, решење за Космет? Подела... или шта?

        - Не подела. Решење је дијалог и поправљање кавлитета људи који живе на Космету. Ми и као држава и као народ и као појединци политичари никада не можемо прихватити самосталност Косова. Додуше, од нас то засад нико и не тражи. Али, квалитет живота људи на Космету мора бити наша стална брига и ми то не можемо ниједном другом методом до дијалогом и диполматским путем решавати. Треба да ослушнемо оне које живе у нашој јужној покрајини. Они треба, нама политчарима, да буду политички суфлери шта треба да чинимо. Без њих не треба ништа да радимо. Они најбоље знају шта је то што је у њховом интересу. Њихове породице су угрожене, њихова деца тамо иду у школу, они се тамо лече, они тамо живе и негују Српство. Тамо одакле смо сви ми, са Косова и Метохије. 

        Реторика лидера ваше странке се у много чему - па и по питању Косова - у последње време разликује од већине у влади. Како то да разумемо?

        - Дачић је луцидан и прагматичан политичар. Цео живот се бави политиком и он не избегава, као што то чине неки политчари, вруће теме. Он сматра да ће се проблем - ако се не реши кад је мањи - решавати кад је већи, а онда је то увек са каматом. У том смислу он помиње и неке теме које нису баш популарне. Говорио је о томе да постоје различите опције, укључујући и опције о линији разграничења. Никада није поменуо термин „подела Косова“. Оно чега се ја плашим, то је да смо ми данас већ за ту његову варијанту закснили. То је суштина.

        Да ли то може да наруши неке односе у коалиционом партнерству са ДС?

        - Реално мислим да смо, када је реч о нашој сардњи са ДС, показали да је ова коалиција била више него оправдана. Ми имамо, наравно, крупних разлика међу собом, али на плану циљева због којих смо се састали и направили владу - нисмо имали ни једну конфликтну ситуацију! Други јесу.

        Можемо ли да очекујемо да се тај однос настави и после избора?

        - Није политички мудро да се шест месеци пред изборе говори о потенцијалним коалиционим партнерима, али мени се чини да би овакав, или приближно овакав састав владе, могао да реализује неке програме пре свега на социјалном и економском плану који сада избијају у први план.

        А шта ћемо са СНС, они прилично добро стоје по свим истраживањима. Да ли видите и могућност сардање са њима?

        - У политици ништа није немогуће. Ништа не искључујем. Ми смо показали коалицијом са ДС да заиста ништа није немогуће, да некада и наизглед врло чудне коалиције могу оправдати своје постојање. Према томе, ја то наравно нећу искључити, али зашто би СНС тражио СПС за партнера - ако би до некаквих коалицоних могућности дошло - кад је ту ДС. И о томе треба размишљати.

        Ако би се то десило, СПС би отишао у опзицију?

        - Ништа то није за једну партију, која има искуства, која је била и класична опзиција. Ми смо једну владу подржавали, а сада смо у власти. За нас је јако важно да Србија иде напред. Будемо ли у власти или у опзицији - ми ћемо сигурно бити конструктивни партнер. СПС аналитичари увек сврставају на руб цензуса, али као што видите ми од 2000. трајемо и парламентарно смо стабилни. Мислим да су резултати рада наших министрара и наших људи у 110 локалних средина такви да се поверење грађана, млађих људи, враћа у социјалдемократску идеју коју не прокламујемо, него реализујемо на функцијама на којима се налазимо.

Ивана Икраш          Бранкица Ристић          Фото: Рајко Ристић



 

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари