Зна Брисел да Зукорлићев Авној не сме пребрзо!
ПРЕДСТАВНИК ЕУ У СРБИЈИ ВЕНСАН ДЕЖЕР ПОРУЧИО БОШЊАЦИМА ДА НЕМАЈУ РАЗЛОГА ЗА БОЈКОТ ПОПИСА
-
Све техничке појединости везане за учешће националних мањина на предстојећем попису становништва у Србији извршене у складу са стандардима ЕУ и не постоји "ниједан објективан" разлог да грађани не учествују у попису
-
Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић: Бошњаци ће се изјашњавати на обрасцу на српском језику, штампаном латиничним писмом
-
Грађани нису у обавези да одговоре на питања о вероисповести, матерњем језику и националној припадности, а пописивачи ће бити ангажовани искључиво из средина у којима живе
БЕОГРАД, (ФоНет) - Шеф делегације Европске уније (ЕУ) у Србији Венсан Дежер изјавио је да су све техничке појединости везане за учешће националних мањина на предстојећем попису становништва у Србији извршене у складу са стандардима ЕУ и да не постоји "ниједан објективан" разлог да грађани не учествују у попису.
На прес конференцији у Влади Србије, Дежер је рекао да је ЕУ помогла организацију пописа са 19,5 милиона евра што је, како је нагласио, половина суме потребне за попис.
Он је позвао све грађане Србије да учествују у попису зато што је, између осталог, то део пројекта на нивоу свих држава чланица ЕУ, укључујући и земље западног Балкана.
"Попис почиње за два дана и веома је важно обавестити грађане да он у Србији следи све највише европске стандарде", нагласио је Дежер.
Попис је, напоменуо је, важан и за ЕУ, јер када ЕУ даје помоћ некој земљи, важно је да има што прецизније податке о структури њеног становништва.
Према речима директора Републичког завода за статистику Драгана Вукмировића, пописни обрасци су преведени и одштампани на енглеском и још девет језика којима говоре националне мањине у Србији.
На питање да ли су обрасци преведени и на бошњачки језик, Вукмировић је одговорио да ће се, приликом пописа, Бошњаци изјашњавати на обрасцу на српском језику, штампаном латиничним писмом.
"Јасно позивамо све грађане Србије да активно учествују у попису, јер је то њихова законска и грађанска обавеза", рекао је Вукмировић.
Он је подсетио да грађани нису у обавези да одговоре на питања о вероисповести, матерњем језику и националној припадности, као и да ће пописивачи бити ангажовани искључиво из средина у којима живе.
Сви подаци из пописа су апсолутно анонимни, тајни, и не постоји могућност да они буду исказивани на индивидуалном нивоу, објаснио је Вукмировић.
"Чак и у случајевима када се може идентификовати о ком домаћинству, објекту или појединцу је реч, ти подаци неће бити приказани. Законом је загарантована максимална безбедност", нагласио је Вукмировић.
Он је посебно позвао припаднике свих националних мањина да се слободно изјасне и да активно учествују у попису.
Попис у Србији почиње 1. октобра. У његовој реализацији учествује 40.000 пописивача и 5.000 инструктора, а ангажовано је и 550 додатних пописивача ромске националности за попис у ромским насељима.