САД остају суперсила, Кина прва економија света
ОБАВЕШТАЈНЕ СЛУЖБЕ САД ОБЈАВИЛЕ СВОЈУ ПРОГНОЗУ БЛИЖЕ БУДУЋНОСТИ СВЕТА
- Клима ће постајати све већи проблем. Влажне регије ће постати још влажније, док ће сушне области постати још сушније
НАЦИОНАЛНИ обавештајни савет САД објавио је прогнозу развоја света до 2030. године.
Американци ће у наредних 15-18 година Кина препустити статус највеће економије у свету. Данас су многи економисти, укључујући и пекиншке, убеђени су да ће економија Кине постати прва у свету већ за 8 година, мада ће њену економску експанзију кочити старење становништва, агресивна спољна политика и пораст национализма.
САД ће, без обзира на губитак титуле главне светске економије, остати битан центар за доношење одлука.
„САД ће наставити да буду суперсила, која ће представљати гарант светског поретка“, - уверени су аутори извештаја.
Економије Европе, Јапана и Русије порашће у номиналном изразу, али ће се њихов удео у светском БДП смањити, јер ће се конкуренција много брже повећавати. Поготово што ће велики потенцијал привредног раста реализовати Група-11 (Мексико, Нигерија, Египат, Турска, Иран, Пакистан, Бангладеш, Индонезија, Вијетнам, Јужна Кореја и Филипини).
Амерички обавештајци не искључују могућност избијања међудржавних сукоба због мањка воде, поготово у Централној Азији.
„Залихе воде до 2030. како унутар држава тако и на међудржавном нивоу постаће озбиљнији извор раздора, него енергија и рудна блага“ - саопштава се у извештају на 140 страна. „Линија напетости“ поводом залиха воде у свету проћи ће од северне Африке, преко Блиског Истока, Централне и Јужне Азије до северне Кине, захвативши и такве земље као што су Казахстан и Узбекистан.
ЦИА-аналитика тврди да ће економија Русије полако слабити јер је „у јакој зависности од производње нафте и гаса“ и због „старења радне снаге“. Уверена је да ће БДП Русије порасти до 2030. два пута, а да ће се број становника смањити за 10%, односно до 130 млн. људи.
Американци сматрају да највећу опасност за Русију представља повећање муслиманског становништва уз истовремено смањене броја Руса.
„Данас у Русији живи око 20 млн. муслимана - 14 процената од укупног броја становника. До 2030. тај број ће порасти до 19 процената. А то већ представља извор напетости“ - каже се у извештају.
До 2030. потражња за храном, залихама воде и енергијом порашће за отприлике 50 процената, због раста броја становника и динамике потрошње средње класе која је у порасту.
И клима ће постајати све већи проблем. Влажне регије ће постати још влажније, док ће сушне области постати још сушније. Највеће смањене падавина догодиће се на Блиском Истоку и у северној Африци, као и у западном делу Централне Азије, на југу Европе, југу Африке и на југо-западу САД.
Приредила Марија Петрова