Нобел за мир „континенту мира“ који је разбио Југославију и управо разбија Србију
СВЕЧАНОСТ У ОСЛУ НА КОЈОЈ ЈЕ ПРВИ ГОВОРИО
ПРЕДСЕДАВАЈУЋИ НОБЕЛОВОГ КОМИТЕТА ТОРБЈОРН ЈАГЛАНД
Херман ван Ромпеј, Жозе Мануел Барозо и Мартин Шулц
- Европска унија је добила Нобелову награду за мир због „шестодеценијског доприноса унапређењу мира и помирења, демократије и људских права у Европи”. „Стабилизациона улога ЕУ помогла је да се Европа трансформише од континента рата у континент мира”, навео је Нобелов комитет у образложењу награде
- Херман ван Ромпеј: Наравно, мир би можда завладао у Европи без уније. Можда. Никада нећемо сазнати. Али, никада не би био истог квалитета. Трајни мир, не хладни прекид ватре
ПРЕДСЕДНИЦИ три најважније институције Европске уније - Европског савета Херман ван Ромпеј, Европске комисије Жозе Мануел Барозо и Европског парламента Мартин Шулц -примили су данас у Ослу овогодишњу Нобелову награду за мир.
Председавајући Нобеловог комитета Торбјорн Јагланд је на рекао да је у садашњој економској кризи „политички оквир на којем се заснива Унија сада важнији више него икада”, преноси Би-Би-Си (BBC).
„Морамо се држати заједно, имамо колективну одговорност”, рекао је Јагланд, упозоривши на ризик од новог национализма у Европи, преноси Франс прес.
Окупљени су аплаузом поздравили лидере Француске и Немачке Франсоа Оланда и Ангелу Меркел када су устали, држећи се за руке.
Свечаности присуствује већина европских лидера, али не и британски премијер Дејвид Камерон. Велику Британију зато представља заменик премијера Ник Клег.
„Сачувати оно што је постигнуто, и побољшати оно што је створено како бисмо омогућили решавање проблема који данас прете европској заједници, јесте једини начин за решавање проблема изазваних финансијском кризом”, рекао је Јагланд.
„Нисмо се данас овде окупили с уверењем да је ЕУ савршена. Окупили смо се с убеђењем да морамо заједно решити наше проблеме... Морамо то урадити како не бисмо изгубили оно што смо изградили на рушевинама два светска рата”, рекао је он.
Европска унија је добила Нобелову награду за мир због „шестодеценијског доприноса унапређењу мира и помирења, демократије и људских права у Европи”.
„Стабилизациона улога ЕУ помогла је да се Европа трансформише од континента рата у континент мира”, навео је Нобелов комитет у образложењу награде.
Председник Европског савета Херман ван Ромпеј изјавио је данас у Ослу да Европа мора да одржи своје обећање о миру који је, како је истакао, и даље крајњи циљ Уније, јављају медији.
„Наравно, мир би можда завладао у Европи без уније. Можда. Никада нећемо сазнати. Али, никада не би био истог квалитета. Трајни мир, не хладни прекид ватре”, рекао је Ромпеј.
Ромпеј је истакао да је „мир сада очигледан”. „Рат је постао незамислив. Ипак незамисливо не значи немогуће. И зато смо се данас окупили овде. Европљани морају одржати своје обећање о миру. Мислим да је то и даље крајњи циљ наше уније”, поручио је он.
Подсећајући на последице економске кризе, Ромпеј је признао да људима, када размишљају о Европи, мир није прва ствар која им падне на памет.
Он је, међутим, оценио да присуство великог броја европских лидера на свечаности у Ослу указује на заједничко уверење, како је рекао, да „ћемо изаћи заједно и јачи”. „Довољно јаки у свету да бранимо наше интересе и промовишемо наше вредности”, додао је Ромпеј.
Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо обећао је да ће бранити евро, симбол европског јединства.
„Један од највидљивијих симбола нашег јединства данас је у рукама свих. То је евро, монета наше Европске уније ... Бранићемо га”, рекао је Барозо на свечаности.
Европска унија је саопштила да ће новчани део награде око 930.000 евра уложити у пројекте за децу у ратним зонама, док ће 18-каратна златна медаља и диплома бити остати у европским институцијама.