Почео је пад америчке империје

КОМЕНТАР ПОЗНАТОГ НОВИНАРА НЕМАЧКОГ ЛИСТА ШПИГЛ

ЈАКОБА АУГШТЕЈНА ПОВОДОМ АМЕРИЧКИХ ИЗБОРА

  • Тотални капитализам оставио је америчко друштво у рушевинама и осакатио владу. Ова америчка судбина није само несрећа коју је произвео систем, већ је последица система. Обама то не може променити, а ни Ромни неће бити у могућности било што да учини        
  • Из европске перспективне - сасвим је неважно ко ће победити на изборима. Нама је важна само америчка спољна политика - Обама није голуб, нити је Ромни јастреб
  • Садашњи председник воли да води своје ратове употребом беспилотних летелица уместо војника, иако је жртвама свеједно да ли их убија човек или машина
  •  Ми више једноставно не разумемо Америку. Гледајући је из Немачке и Европе, видимо страну културу. Политички систем је у рукама крупног капитала и лобиста. Перверзна мешавина неодговорности, похлепе и верског фанатизма доминира јавним мнењем
  • Пад америчке империје већ је започео. Може бити да амерички грађани неће моћи да га зауставе, ма колико се трудили. А они и не покушавају

         СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе развијају оружја која могу досећи и уништити било коју локацију на Земљи у року од сат времена. У исто време, далеководи на дрвеним стубовима висе изнад улица Бруклyна, Квинса и Њу Џерсија. Ураган Сенди их је почупао, а широм источне обале - многа су места остала без струје.

         То је Америка, где су високотехнолошке опције доступне само елити, а остатак живи у условима који се могу упоредити са земљама у развоју. Ниједна земља није произвела више нобеловаца, али су болнице у Њујорку морале да буду евакуисане током олује, јер њихови генератори за хитне случајеве нису исправно радили.

         Свако ко то види као супротност, пропустио је чињеницу да је Америка земља тоталног капитализма. Њезини службеници немају потребу за јавним болницама или за поузданим напајањем кућа и станова електричном енергијом. Елита има своју властиту инфраструктуру.

         Тотални капитализам оставио је америчко друштво у рушевинама и осакатио владу. Ова америчка судбина није само несрећа коју је произвео систем, већ је последица система.

         Обама то не може променити, а ни Ромни неће бити у могућности било што да учини.

Јакоб Аугштејн

         Европа је у заблуди ако гледа на изборе као на избор између сила добра и зла. Они сигурно не доносе промене у политичком смеру, као што неке новине на континенту желе да верујемо.

         Ромни, изразито богати бизнисмен, и Обама, култивисани адвокат - два су лица политичког система који више нема много везе с демократијом како је ми разумемо. Демократија је питање избора, а Американци стварно немају много избора, Обама је то доказао.

         Готово пре четири године, чинило се да је Америка пред новим почетком кад је преузео дужност. Но догодио се неспоразум. Обама није затворио логор Гвантанамо, нити је подигао имунитет за наводне ратне злочинце из Бушеве ере, или регулисао финансијска тржишта, док рецимо о климатским променама готово да и није било речи током текуће председничке кампање. Војска, банке, индустрија - људи су немоћни пред њиховом моћи, као што је и председник.

         Ми желимо да верујемо да Обама није успео због конзервативаца унутар властите земље. Доиста, фанатици о којима овиси Ромни, одбацили су све оно што одликује Запад: науку и логику, разум и умереност, чак и обичну пристоност.

         Из европске перспективне - сасвим је неважно ко ће победити на изборима. Нама је важна само америчка спољна политика - Обама није голуб, нити је Ромни јастреб.

         Садашњи председник воли да води своје ратове употребом беспилотних летелица уместо војника, иако је жртвама свеједно да ли их убија човек или машина.

         У међувремену, упркос свим критикама, његов изазивач тврди да се не би придружио Израелу, ако та земља започне рат против Ирана, јер Сједињене Америчке Државе себи више не могу дозволити такву ствар.

         У сваком случају, погрешно је карактерисати републиканце као странку ратних хушкача, а демократе као странку мира - или је чак називати левичарском странком.

         Уосталом, демократски председници Хари С. Труман, Џон Ф. Кенеди и Линдон Џонсон започели су ратове у Кореји и Вијетнаму. Републиканци Двајт Д. Ајзенхауер и Ричард Никсон су завршили те ратове. Роналд Реаган, ког Европљани виде као отеловљење обају зала и апсурдних аспеката америчке политике, био је мирољубив човек ако се оцењује по данашњим стандардима. Напао је једино Гранаду.

         Истина је да ми више једноставно не разумемо Америку.

         Гледајући је из Немачке и Европе, видимо страну културу. Политички систем је у рукама крупног капитала и лобиста. Провере и равнотеже су пропале.

         Перверзна мешавина неодговорности, похлепе и верског фанатизма доминира јавним мнењем.

         Пад америчке империје већ је започео. Може бити да амерички грађани неће моћи да га зауставе, ма колико се трудили. А они и не покушавају.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари