Британија купује од САД 12 ловаца F-35 који могу да носе и нуклеарно наоружање
- 23:30 11.07.2025.
- 0 коментара
- Штампај
ПОВЕЋАВА СЕ – НЕ САМО ВОЈНА - ПОТЧИЊЕНОСТ ЛОНДОНА ВАШИНГТОНУ
Време стизања Орешника лансираних "са Волгге"
до кључких тачака у европским земљама НАТО
* Биће дислоцирани у бази RAF Marham у Норфолку и моћи да поред конвенционалне муниције, носе и америчке нуклеарне авио-бомбе B61-12 снаге од 0,3 до 50 килотона
* Куповина ловаца вратиће британском ратном ваздухопловству могућност да употреби нуклеарно оружје из ваздуха први пут од 1998. године. До 2008. године САД су на територији ове Краљевине имале 110 нуклеарних бомби да би након побољшања односа између Русије и Америке, бомбе биле одвезене из авио базе Лејкенхит
* Владимир КРШЉАНИН: «Између САД и Велике Британије постоје специјални односи. Они су увек били такви и по свој прилици да ће такви и остати. У сфери одбране имају споразум о узајамној заштити од 1958 године. Независност Велике Британије као нуклеарне силе је формална»
* Федерација америчких научника (FAS) сматра да одлука САД да помогну Британији са нуклеарним наоружањем представља одговор на погоршање односа са Русијом и на то што је она инсталирала моћно оружје великог домета. Највероватније мисле на нови систем Орешник који ће РФ испоручити Белорусији
_________________________________________________________
НА самиту НАТО, премијер Велике Британије Кир Стармер је објавио да Уједињено Краљевство има намеру да купи од Сједињених Држава 12 ловаца F-35 који су у стању да носе нуклеарно наоружање. Након тога медији не престају да говоре у један глас да Велика Британија била и јесте потпуно потчињена САД.
Инсталирање америчког нуклеарног оружја заиста ће означити да се Лондон подредио Вашингтону. То је очигледна истина коју сви одавно знају, али из њима знаних разлога настављају да је негирају.
По свему судећи, британска влада принуђена је да доказује и показује да је зависна од оваквих мера.
Шта је овде још интересантно, авиони који буду дислоцирани на базу RAF Marham у Норфолку моћи ће да поред конвенционалне муниције, носе и америчке нуклеарне авио-бомбе B61-12.
Имају снагу од 0,3 до 50 килотона.
«У епохи екстремне недефинисаности, ми више не можемо свет да доживљавамо здраво за готово» – рекао је Стармер истакавши да је јачање одбрамбене способности важно исто колико и подршка војној индустрији.
Додао је да су односи између САД и Британије специфични, али да у њима нема потчињености. Али, да ли је баш тако?
Куповина ловаца вратиће британском ратном ваздухопловству могућност да употреби нуклеарно оружје из ваздуха први пут од 1998. године. До 2008. године САД су на територији ове Краљевине имале 110 нуклеарних бомби да би након побољшања односа између Русије и Америке, бомбе биле одвезене из авио базе Лејкенхит.
Отад на војним базама у Турској, Немачкој, Холандији, Белгији и Италији има око 240 америчких нуклеарних бојевих глава. Тренутно се њихов број суштински повећао на рачун нових гравитационих бомби B61-12. У току је и обнова авио-база у Сједињеним Државама и другим државама Европе.
Без обзира на изјаве британског премијера Стармера и његовог кабинета о специфичним односима између држава, влада Белике Британије нема ни политичке воље, ни економских, а ни војних ресурса да равноправно сарађује са Сједињеним Државама.
Појављивање америчког нуклеарно оружја у Британији још једанје доказ војне слабости Лондона који без САД није способан да реално заштити становништво своје земље.
Ракете Орешник са западне границе Белорусије
много су ближе истим метама у земљама НАТО
«Пре свега треба разумети да између САД и Велике Британије постоје специјални односи. Они су увек били такви и по свој прилици да ће тако и остати. У сфери одбране имају споразум о узајамној заштити од 1958 године. Независност Велике Британије као нуклеарне силе је формална» – каже српски политичар, дипломата и научник Владимир Кршљанин.
Британскии нуклеарни потенцијал је ограничен. Они имају четири нуклеарне подморнице Венгард, којима ускоро истиче експлоатациони рок. Притом, инсталиране ракете на овим подморницама типа Трајдент, америчке су производње, а њихово сервисирање и модернизација и неки аспекти навођења тесно су повезани са америчким технологијама и инфраструктуром.
«Главне британске ракете типа Трајдент, које се лансирају са подморница, а производе се у Сједињеним Државама. На тај начин у области нуклеарних технологија они су потпуно везани» – истиче експерт.
Федерација америчких научника (FAS) сматра да одлука САД да помогну Британији са нуклеарним наоружањем представља одговор на погоршање односа са Русијом и то што је она инсталирала моћно оружје великог домета. Највероватније мисле на нови систем Орешник који ће РФ испоручити Белорусији.
Недавно искуство показује да је британска елита у стању да даје само бомастичне изјаве и слична јавна саопштења. Пре тога је ова држава разматрала могућност да у Украјину пошаље војску, али је то нагло прекинула јер није добила подршку других држава НАТО.
Тренутно, судећи по његовој реторици, Лондон покушава да поврати имиџ јастреба и лидера на источном крилу НАТО.
Поред тога, разматра се и питање стварања самосталног европског система нуклеарног одвраћања независно од САД, све у складу са изјавама лидера држава Европске уније о руској претњи. Француска и Немачка су већ показале интерес за формирање нуклеарног «кишобрана» изнад Европе.
«Тренутно је основно питање колико је Велика Британија у стању да настави актуелну русофобску политику. Сматрам да то неће дуго трајати, међутим, не треба потцењивати утицај класичних представника западне олигархије који још увек имају значајан утицај у САД и Великој Британији. Од њих можемо очекивати непријатна изненађења» – истиче Кршљанин.
Да ли ће се сами Британци обрадовати расту своје нуклеарне моћи?
Инсталирање наоружања захтева додатне трошкове за формирање неопходне инфраструктуре и изградњу војних објеката. Узимајући у обзир тежњу администрације америчког председника Доналда Трампа да трошкове европске безбедности пребаци на Европљне, ти трошкови ће, нема сумње, «пасти и на леђа» Лондона, па према томе и на државни буџет Британије.
На тај начин, уместо повећања расхода за социјална давања у условима економских потешкоћа, средства британских пореских обвезника биће потрошена за обезбеђење рада «америчке војне машинерије».
«Најважније је да Русија сачува одрживи развој у свим сферама и да јача њена сарадња са савезницима у оквиру БРИКС-а и светске већине, што баца изазов западној политици, у првом реду англосаксонској хегемонији» – подсећа Кршљанин.