Данило Дела Вале: ЕУ мора да схвати да се свет више не врти око Париза, Рима и Берлина

ИТАЛИЈАНСКИ ПОСЛАНИК У ЕВРОПАРЛАМЕНТУ: КОЛОНИЈАЛНЕ ГРАНИЦЕ СУ КЉУЧ НЕСТАБИЛНОСТИ У АФРИЦИ

Данило Дела Вале

* Африка данас по свему судећи постепено излази из оквира своје колонијалне прошлости. Однос Европске уније последњих година није могао да побољша имиџ европских држава на континенту. Штавише, државе са посебно тешким колонијалним наслеђем данас се доживљавају негативније од Русије и Кине

* Кина располаже техничким искуством и ресурсима који по могућностима превазилазе неке европске државе... Потребан је нови приступ који превазилази европоцентризам који је до дан данас карактеристичан за дејства ЕУ

* Посетио сам магацине египатског Црвеног Крста у Гази где су пошиљке хране и даље блокиране јер Израел забрањује њихов пролаз, фактички морећи глађу два милиона људи. Само у Рафху чека 1.500 шлепера, а на свим граничним прелазима блокирано је укупно око 9.000 шлепера са намирницама

* Уместо да одговори на ову хуманитарну катастрофу, Европска унија се колеба и усваја ревизију свог споразума о асоцијацији са Израелом. ЕУ мора да предузме одлучне мере и прекине дејство споразума и уведе Израелу ембарго на испоруку наоружања. Геноцид мора да престане!

___________________________________________________________

            ПОСЛАНИК Европарламента из Италије Данило Дела Вале, који је недавно посетио Рафах, посведочио је шта се дешава у Гази и изнео своје виђење о умешаности ЕУ у сукобе на афричком континенту.

            * На основу јавно доступних инфорамција, у последње време ЕУ посвећује значајно време анализи и покушајима да се реши сукоб у ДР Конго, мада постоји мишљење да је нестабилност на афричком континенту повезана са колонијалним границама које су продукт Европе, формиране без поштовања етничког састава у Африци. Делите ли такав став? Шта је узрок нестабилности у многим афричким државама?

            - Делим такав став. Колонијалне границе одиграле су одлучујућу улогу у распиривању нестабилности на целокупном афричком континенту. Оне су често биле узрок крвавих сукоба и уносиле раскол међу групе које су у  равнотежи постојале до колонијалне окупације. Индикативан пример је конфликт између Тутса и Хута који је буктао углавном у пределу Великих Језера и имао утицај на Руанду и Бурунди, али и последице на Демократску Републику Конго, као и на неке делове Танзаније.

            - Очигледно је да је колонијални приступ — који је претпостављао прављење граница искључиво за затовољење потреба поделе — довео до катастрофалних последица које се осећају и дан данас.

            * Карлос Лопес, бивши извршни секретар Економске комисије ОУН, у својој књизи «Клопка самообмане: изучавање економских аспеката хуманитарне зависности у односима између Африке и Европе», тврди да стратегија ЕУ у Африци доводи у питање интегрисање Африке у оквирима споразума о Афричком континенту као слободној зони (AfCFTA) чији је циљ формирање јединственог либерализованог тржишта за побољшање социјално-економског развоја и смањења сиромаштва, што Африку може учинити конкурентнијом у светској привреди па према томе и мање зависном од западне помоћи. Сматрате ли да је политика ЕУ у Африци супротна јачању јединства Африке?

            - Не самтрам да је могуће говорити о јединственој политици ЕУ према Африци. Као и у другим сценаријима, какав је сукоб у Украјини, овде нема заједничке спољне политике, а кад је реч о националним интересима разних држава чланица ЕУ ту и даље остају значајна размимоилажења.

            - То је историјски довело до конкуренције за задобијање афричких ресурса па се и данас предузимају кораци да се утиче на избор афричких партнера не у интересу тог континента, већ у интересу неких европскх држава.

            * Шта ЕУ може да понуди Африци како би Европа могла ефикасно парирати методима утицаја Кине и протекционистичком стилу Трампа у условима новог таласа уздржаности Америке и даљег смањења њеног утицаја по свету и смањења финансирања међународних пројеката?

            - Африка данас по свему судећи постепено излази из оквира своје колонијалне прошлости. Однос Европске уније последњих година није могао да побољша имиџ европских држава на континенту. Штавише, државе са посебно тешким колонијалним наслеђем данас се доживљавају негативније од Русије и Кине.

            - Кина располаже теничким искуством и ресурсима који по могућностима превазилазе неке европске државе што сведочи о њеном мајсторству у експлоатацији ретких метала. Овај сценарио захтева нови приступ који превазилази европоцентризам који је до дан данас карактеристичан за дејства Европе. Свет се више не врти око Париза, Рима или Берлина: свесни тога ми морамо да кренемо у изградњу нове власти.

            - Африка је континент будућности који је и за Европу нада и могућност. Кина је данас еталон у развоју нових технологија, међутим, Европа као и раније може да понуди вредне навике и традицију. Ипак, сарадњи треба приступити непристрасно, ценећи европски допринос у виду техничких и културних знања, али и извући лекције из туђег искуства и ставити под сумњу властита предубеђења.

            * Још једна глобална политичка трагедија у којој ЕУ активно учествује јесте конфликт у Гази који је уништио животе милиона Палестинаца. Недавно сте посетили гранични прелаз Рафах. Можете ли да поделите своје утиске, шта сте тамо видели? Да ли сте имали могућност да разговарате са жртвама тог рата? Шта се у суштини тамо тренутно дешава? Да ли је отад дошло до неког побољшања и како је ЕУ обновила своју мисију мониторинга на том подручју?

            - Велики немир су нам унела сведочења грађана Палестине и различитих невладиних организација са којима смо имали прилику да се сретнемо у Рафаху. У Гази жене и деца умиру од глади и жеђи, болнице више не могу да пруже помоћ, а хаос и очај се осећају на сваком ћошку. Паралелно, израелска армија наставља своју рушилачку кампању.

            - Посетили смо магацине египатског Црвеног Крста где су пошиљке хране и даље блокиране — Израел забрањује њихов пролаз, фактички морећи глађу два милиона људи. Само у Рафху чека 1.500 шлепера, а на свим граничним прелазима блокирано је укупно око 9.000 шлепера натоварених неопходним животно важним намирницама.

            - Бранећи Палестинцима приступ храни и води, Израел само заоштрава неподношљива страдања и патње. Уместо да одговори на ову хуманитарну катастрофу, Европска унија се колеба и усваја ревизију свог споразума о асоцијацији са Израелом. ЕУ мора да предузме одлучне мере и прекине дејство споразума и уведе Израелу ембарго на испоруку наоружања.

             - Геноцид мора да престане. Европа и међународна заједница морају да се пробуде.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари