Миршајмер: Једини начин да се оконча украјински сукоб је - прихватање основних захтева Русије

„ПУТИН ШИРЕЊЕ НАТО НА УКРАЈИНУ СМАТРА ПРЕТЊОМ ПОСТОЈАЊУ РУСИЈЕ – ОВО ЈЕ КЛАСИЧНИ ПРЕВЕНТИВНИ РАТ“

(Фото: Reuters/Stringer)

* „Покретање Специјалне војне операције је стратешки исправно са становишта интереса Русије. Ја бих ту борбу почео још раније. Путиново гледиште је исправно. Мислим да бисте и ви, да сте били на челу Русије у фебруару 2022. године, такође наметнули сукоб Украјини. Ја бих сигурно урадио исто што и Путин“

* „Украјина мора бити неутрална, Кијев мора прихватити губитак региона под контролом Русије и мора ограничити своју војску. Не верујем да ће бити могуће постићи јасан мировни споразум, пошто САД неће пристати на тако нешто. Поготово што Кијев инсистира на безбедносним гаранцијама које би фактички значиле узимање Украјине под кишобран НАТО, што је категорички неприхватљиво за Кремљ“

* „Борбе у Украјини створиле су токсично политичко окружење у Европи. То неће скоро нестати. Посебно ће односи између Русије и Европе остати веома напети још дуго времена. Сукоб између Украјине и Русије, у најбољем случају, ући ће у замрзнуту фазу, али би могао поново да се распламса. У сваком тренутку“

___________________________________________________________________

          АМЕРИЧКИ политиколог Џон Миршајмер, професор Чикашког универзитета, дао је интервју швајцарском листу „Neue Zürcher Zeitung“, у којем је оценио да је руска Специјална операција у Украјини апсолутно оправдана и да кривица за сукоб лежи на САД и НАТО.

          Он указује да почетна тачка за почетак СВО није била чак ни 2014-та, већ 2008. година:

          „Јасно је да је Путин првокласни стратег и да делује рационално. То не значи да треба да се слажемо са његовим поступцима или да их одобравамо. Од априла 2008. године, када је НАТО објавио намеру да прими Украјину, Путин је јасно ставио до знања да он и руска елита чланство Украјине у НАТО-у виде као егзистенцијалну претњу Русији. Он је од тада деловао на основу овог уверења, укључујући и одлуку о покретању војних операција у Украјини у фебруару 2022. године“.

          Својој почетној процени да је покретање Специјалне војне операције „стратешки исправна“ са становишта интереса Русије, Миршајмер је чак додао:

          „Ја бих ту борбу почео још раније. Путиново гледиште је исправно. Мислим да бисте и ви, да сте били на челу Русије у фебруару 2022. године, такође наметнули сукоб Украјини. Ја бих сигурно урадио исто што и Путин“.

          Према његовим речима, многи на Западу не могу да схвате какву претњу НАТО може представљати за земље које нису део блока:

          „Проблем је што већина људи на Западу не сматра ширење НАТО у Украјину претњом по своје постојање, али је лако о томе говорити док седимо у Швајцарској. Међутим, за Русију, која има историју агресија које су долазиле са Запада, то је разлог за забринутост и страх. Управо се то и догодило“.

          Парирајући указивању да је Русија „напала Украјину“, Миршајмер је указао:

          „Нема сумње да је Русија започела војни сукоб у Украјини, али главно питање је: зашто је Путин то урадио. Разлог је био тај што је ширење НАТО-а на Украјину видео као претњу самом постојању Русије. То је класичан превентивни рат“.

          Миршајмер је уверен да сви покушаји да се руски председник прикаже као империјалиста који ће, након Украјине, кренути да осваја европске земље, произлазе из осећаја кривице Запада за догађаје у Украјини.

Џон Миршајмер

          Он закључује: „Једини начин да се оконча украјински сукоб јесте прихватање основних захтева Русије. Украјина мора бити неутрална, Кијев мора прихватити губитак региона под контролом Русије и мора ограничити своју војску. Не верујем да ће бити могуће постићи јасан мировни споразум, пошто Сједињене Државе неће пристати на тако нешто. Поготово што Кијев инсистира на безбедносним гаранцијама које би фактички значиле узимање Украјине под кишобран НАТО, што је категорички неприхватљиво за Кремљ“.

          Још упозорава да постоји шест потенцијалних тачака сукоба: Арктик, Балтичко море, Калињинград, Белорусија, Молдавија и Црно море:

           „Борбе у Украјини створиле су токсично политичко окружење у Европи. То неће скоро нестати. Посебно ће односи између Русије и Европе остати веома напети још дуго времена. Сукоб између Украјине и Русије, у најбољем случају, ући ће у замрзнуту фазу, али би могао поново да се распламса. У сваком тренутку“.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари