Facebook помоћу „главне лозинке“ могао да види све профиле на мрежи

КЕТРИН ЛОС - ЈЕДНА ОД ПРВИХ ЗАПОСЛЕНИХ У FACEBOOKU

- ОБЈАВИЛА КЊИГУ КОЈОМ ЈЕ ОТКРИЛА БРОЈНЕ ТАЈНЕ

Марк Зукерберг

  • Довољно је било да запослени зна корисничко име особе чији профил жели да прегледа, потом упише лозинку, након чега може да види све податке те особе, значи - и приватне поруке које је тај корисник разменио са осталима на мрежи
  • Facebook тестира опцију - Find Friends Nearby - која ће корисницима омогућити проналажење пријатеља који се налазе у њиховој близини. Захваљујући њој, корисници ће моћи да виде да ли се у близини налазе њихови пријатељи са Facebooka, након чега ће, ако пожеле, моћи да их контактирају и да се нађу са њима

         ЗАПОСЛЕНИ у компанији Facebook су имали „главну лозинку“, захваљујући којој су могли да приступе профилима свих својих корисника, а на тај начин - и њиховим приватним порукама. Због „њушкања“ по приватним профилима, неки су већ добили и отказе.

         Приватност на Facebooku, кршење права корисника те друштвене мреже и дељење њихових личних информација, теме су о којима се све чешће говори. Поставке приватности корисника ипак су данас много боље него у првим годинама.

         Кетрин Лос је једна од првих запослених у Facebooku. Недавно је објавила књигу „The Boy Kings: A Journey Into the Heart of the Social Network“ у којој је открила бројне тајне Facebooka, а једна од њих је да је у компанији у почетку постојала главна лозинка са којом су запослени могли да приступе профилима свих корисника на тој друштвеној мрежи.

         Тако је било довољно да запослени зна корисничко име особе чији профил жели да прегледа, потом упише лозинку, након чега може да види све податке те особе, значи - и приватне поруке које је тај корисник разменио са осталима на мрежи.

         Како би приступили туђим профилима запослени Facebooka су морали да буду унутар зграде компаније, што је умањило опасност да дође до злоупотребе. Упркос томе, Лос каже да је била изненађена када су јој колеге без проблема саопштиле ту лозинку за приступ свим профилима, без икакве провере о томе да ли је она поуздана особа.

         Та је лозинка, како је навела, најмање два пута злопотребљена, због чега су две особе добиле отказ.

         Безбедносне мере су годинама побољшаване па с временом више нико није могао да користи ту лозинку пре него што би доказао да ради у Facebooku. Након неког времена, та лозинка је стављена „ад акта“ јерсу примењене неке друге и сигурније мере приступа профилима.

         Лос пише и да је Facebook делу корисника поставила @facebook.com мејл адресу као главни мејл у корисничким поставкама на Facebooku (без икаквог знања корисника) тако да они све информације које су раније добијали у свој mail inbox, сада добијају као поруку на Facebook Messengeru.

         Ту је опцију једноставно променити у корисничким поставкама на профилу. Проблем је што су се промене десиле без знања корисника, тако да многи неће ни знати да је до њих дошло. 

         Facebook тестира и још једну опцију - Find Friends Nearby која ће корисницима омогућити проналажење пријатеља који се налазе у њиховој близини тако да ће корисници захваљујући њој моћи да виде да ли се у близини налазе њихови пријатељи са Facebooka, након чега их, ако пожеле, могу контактирати и наћи се са њима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари