Зејтинликом се на стоту годишњицу пробоја Солунског фрона разлегали звуци песме „Ово је Србија”

ПРВИ СВЕТСКИ РАТ УИСТИНУ ЈЕ БИО ГОЛГОТА И ВАСКРС СРПСКОГ НАРОДА

* Све госте на улазу је дочекао легендарни чувар Зејтинлика Ђорђе Михајловић, који се о овом спомен-комплексу стара више од пола века. Пропраћен аплаузима и поздравима гостију приликом доласка до платоа маузолеја, деда Ђорђе, како га сви зову, салутирао је док је интонирана српска химна

* Никола СЕЛАКОВИЋ: Српско војничко гробље у Солуну, где почива 7.441 ратник, један је од најзначајнијих симбола српског националног бића. Нагласио је да као и пре једног века наша земља не жели да има непријатеље, већ да гради пријатељства: „Пружена рука Србије стоји и данас, као и 1918. године”

* Радови на комплетној реконструкцији меморијалног комплекса Зејтинлик биће завршени за 15 дана. Влада Србије за тај подухват издвојила је 220.000 евра, па ћеово почивалиште хероја добити изглед достојан значаја који има за српски народ и српску историју

________________________________________________________________________

         ДОК се Зејтинликом разлежу звуци песме „Ово је Србија”, а спомен-костурница у којој почивају српски ратници назире се кроз прегршт застава, поштоваоци и потомци победника са Солунског фронта сећају се овог славног пробоја. Постројени и обучени у униформе бораца који су пре једног века ослободили отаџбину, глумци на платоу маузолеја дочаравају ратну 1918. годину.

         Испред спомен-костурнице, чије је прочеље покривено венцима, окупљени тихо понављају стихове песама из Великог рата, у којима се славе жртве и највећи успеси Срба.

         На овај начин је свечано обележена стота годишњица од пробоја Солунског фронта. Над обновљеном унутрашњошћу спомен-костурнице пошту страдалима одали су државни званичници, представници борачких удружења за неговање традиције, потомци ратника и бројни ходочасници, уз почасну стражу грчке војске.

         Све госте на улазу је дочекао легендарни чувар Зејтинлика Ђорђе Михајловић, који се о овом спомен-комплексу стара више од пола века. Пропраћен аплаузима и поздравима гостију приликом доласка до платоа маузолеја, деда Ђорђе, како га сви зову, салутирао је док је интонирана српска химна.

         Поједини потомци бораца су посетили гробове својих предака на парцелама у околини костурнице. Међу њима је и војни пензионер Миланко Бањанац из Краљева, којег смо затекли на месту где је сахрањен брат његовог прадеде.

         „Чукундеда и чукунбаба једног дана испратили су седам синова у рат, а са Солунског фронта вратила су се тројица, међу којима и мој прадеда. Од четворице која су страдала, овде је један од њих. Сматрам да сам испунио једну своју обавезу, пронашавши недавно његов гроб. Утолико више што су после губитка четири сина и такве породичне трагедије, моји чукунбаба и чукундеда убрзо преминули”, каже Миланко Бањанац.

         Браћа његовог прадеде налазе се међу 21.000 српских војника погинулих на Солунском фронту. У легенду је ушла прича да француски официри говоре да „српска пешадија напредује брже од француске коњице”.

         Реч је била заправо о брзини којом су Срби напредовали према својој земљи, често излажући своја крила непријатељу, будући да савезници нису могли да испрате њихове јурише и померање линија. Зато и слава коју су заслужили српски ратници није заборављена ни после једног века, што показује и посећеност војничког гробља на Зејтинлику, које годишње обиђе готово 350.000 посетилаца.

         Селаковић: Пружена рука Србије

         стоји и данас, као 1918. године

         Обележавању стоте годишњице пробоја Солунског фронта присуствовали су изасланик председника Србије Никола Селаковић, министар одбране Александар Вулин и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.

         Селаковић је рекао да је српско војничко гробље у Солуну, где почива 7.441 ратник, један од најзначајнијих симбола српског националног бића. Нагласио је да као и пре једног века наша земља не жели да има непријатеље, већ да гради пријатељства.

         „Пружена рука Србије стоји и данас, као и 1918. године”, рекао је Селаковић.

         Казао је и да се за Први светски рат не говори без разлога да је голгота и васкрс српског народа, подсетивши да је Краљевина Србија изгубила 1.247.435 људи, односно 23 одсто становника, а 61 одсто мушке популације старости између 18 и 50 година.

         Венце су јуче на српској спомен-костурници положили Селаковић и Вулин, као и представници борачких удружења и земаља савезница.

         Представници Србије су пошту одали и војницима на савезничким гробљима.

         Били су присутни и представница Владе Француске Женевијев Даријесек, као и изасланица грчког председника и Марија Коља Царуха. Скупу су, према наводима агенција, присуствовали и амбасадор Душан Спасојевић и конзул Синиша Павић, а поводом годишњице је у Солун стигао и изасланик краљице Велике Британије војвода од Кента.

         Вулин: Наша војска ослања се на традицију предака

         Српски народ изнад свега цени мир, али исто тако зна да нема мира без слободе, изјавио је новинарима Александар Вулин.

         „Слобода је највиша вредност нашег народа, као пре сто година, тако и данас. Свако ко мисли да може да одузме слободу Србима треба да зна да то једноставно није могуће”, казао је Вулин.

         Он је додао да се Војска Србије ослања на традицију славних предака, као и да се опрема да буде сигурна брана свакоме ко помисли да с нашом земљом може да разговара језиком силе.

         Прекречени графити анархиста

         Графити које је група грчких анархиста исписала испред улаза у српско војничко гробље на Зејтинлику код Солуна су прекречени, јавио је Танјуг.

         Та агенција подсећа да је група анархиста покушала да прексиноћ уђе на српско војничко гробље и да су испред улаза црвеним спрејом исписали на грчком: „Не ратујемо за државу и бога” и „Не треба ратовати за било кога”.

         Како се наводи, они су спречени да уђу у гробље, али не и да разбацају летке и ижврљају простор око капије. О инциденту је обавештен и конзулат Србије у Солуну, који ће предузети потребне кораке.

         Комплетна реконструкција за петнаест дана

         Радови на комплетној реконструкцији меморијалног комплекса Зејтинлик биће завршени за 15 дана, изјавио је јуче у Солуну државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Негован Станковић.

         Истичући да је Влада Србије за тај подухват издвојила 220.000 евра, Станковић је, према наводима Танјуга, поручио да ће ово почивалиште добити изглед достојан значаја који има за српски народ и српску историју. Он је указао и да Србија за одржавање ратних војних меморијала издваја око 50 милиона динара годишње.

http://www.politika.rs/scc/clanak/412118/Vek-od-proboja-u-slobodu-obelez...

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари