Уметничка удружења: Тасовац и његово министарство понижавају и угрожавају културу

УПОЗНАЋЕ СА СВОЈИМ СТАВОВИМА И НИКОЛИЋА И ВУЧИЋА

И САНУ И МАТИЦУ СРПСКУ

• Забрана запошљавања у установама културе угрожава, не само њихово функционисање и постизање врхунских резултата, већ и сам опстанак. Готово 2.500 самосталних уметника и чланови њихових породица и даље чекају коначно решење у вези с овером здравствених књижица и могућности да се лече, као и решење дугогодишњег проблема дуговања за доприносе који им се приписују, а за које су криве локалне самоуправе
• Начин формирања, састав, рад и одлуке комисија на управо завршеном конкурсу за суфинансирање савременог стваралаштва у 2016. години због некомпетентности, сукоба интереса, па чак и непотизма, изазвали оправдани талас незадовољства великог броја уметника, уметничких удружења и независне културне сцене и подсетили да су и даље затворени Народни музеј и Музеј савремене уметности
 

        РЕПРЕЗЕНТАТИВНА уметничка удружења поручила су са заједничког састанка да се „из бројних чињења или нечињења министра културе Ивана Тасовца и министарства може констатовати да постоји очигледна намера запостављања и унижења националне, односно државне културне политике“.

        Удружења, која окупљају десетине хиљада уметника и стваралаца у култури, констатовала су на састанку одржаном 20. маја, а поводом одлука, које у континуитету доноси Министарство културе и информисања, да не постоји јавна и јасна стратегија развоја и унапређења културне политике у Србији и да министарство није успоставило и развило партнерски однос са уметницима на њеном креирању.

        Потписници саопштења, достављеног медијима, подсећају да је задатак министарства да пружа стваран подстицај развоју и унапређењу културе и уметничког стваралаштва, обезбеђивању материјалне основе за делатности културе и развој и унапређење књижевног, преводилачког, музичког и сценског стваралаштва, ликовних и примењених уметности и дизајна, филмске уметности и стваралаштва.

        „Уместо тога, приликом доношења сета закона и подзаконских аката из области националне културе и других области које се на њу односе и од виталног су значаја за ствараоце, министарство се готово три године тврдоглаво и без аргумената опире и одбија да уважи мишљење струке уметничких удружења и Националног савета за културу, највишег стручног и саветодавног тела за ову област у земљи“, наглашавају удружења.

        Због великог броја питања из домена културе која су остала отворена и/или нерешена, уметничка удружења су констатовала да је учинак и биланс Министарства културе и информисања недвосмислено негативан.

        Они су свој став образложили чињеницама да приликом одређивања буџета за културу, нису препознате ни уважене специфичности и потребе стваралаца у овој области, да недавно усвојени Закон о изменама и допунама Закона о култури неадекватно артикулише позицију и услове за рад свих категорија уметника, да је укинут статус установе од националног значаја свим установама културе, иако многе тај статус својим дугогодишњим радом, постојањем и оствареним врхунским дометима завређују.

        Удружења скрећу пажњу и да забрана запошљавања у установама културе угрожава, не само њихово функционисање и постизање врхунских резултата, већ и сам опстанак, да готово 2.500 самосталних уметника и чланови њихових породица и даље чекају коначно решење у вези с овером здравствених књижица и могућности да се лече, као и решење дугогодишњег проблема дуговања за доприносе који им се приписују, а за које су криве локалне самоуправе.

        Они су навели и да су начин формирања, састав, рад и одлуке комисија на управо завршеном конкурсу за суфинансирање савременог стваралаштва у 2016. години због некомпетентности, сукоба интереса, па чак и непотизма, изазвали оправдани талас незадовољства великог броја уметника, уметничких удружења и независне културне сцене и подсетили да су и даље затворени Народни музеј и Музеј савремене уметности.

        Због свега изнетог, уметничка удружења су спремна да са својим ставовима, како је наведено, упознају и САНУ, Матицу српску, Национални савет за културу, председника Републике и премијера и од њих очекују да преузму свој део одговорности у акцији одбране уметности у култури Србије и њених стваралаца као покретача духовности народа и чувара националног идентитета и језика.

        Саопштење су потписали Удружење драмских уметника Србије, Удружење ликовних уметника Србије, Удружење ликовних уметника примењених уметности и дизајнера Србије, Удружење књижевника Србије, Српско књижевно друштво, Удружење филмских уметника Србије, Удружење филмских глумаца Србије, Удружење музичара џеза, забавне и рок музике Србије, Удружење композитора Србије.

        Међу потписницима су и Удружење оркестарских уметника Србије, Удружење музичких уметника Србије, Удружење балетских уметника Србије, Удружење драмских писаца Србије и Асоцијација српских архитеката.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари