У Црној Гори народ више неће диктатуру, а Мило виче да је то великосрпски, великоруски...

МЛАЂАН ЂОРЂЕВИЋ, ПРЕДСЕДНИК „СРПСКОГ КОДА” О СРБИМА У ПРЕВИРАЊИМА У ЦРНОЈ ГОРИ

Млађан Ђорђевић

  • Власт Србије гради добре односе, личне, са Ђукановићем и његовим режимом. Али то, нажалост, не побољшава положај Срба у Црној Гори, који су без могућности да добију посао и очувају свој идентитет...
  • Митрополит Амфилохије трпи константан притисак режима Мила Ђукановића. Најновије је да Црна Гора спрема закон који фактички одузима имовину не само СПЦ него свим верским заједницама, а најгоре је што би по том закону малтене постављење митрополита требало да одобрава Влада Црне Горе. Покушај стварања измишљеног црногорског идентитета на рачун гашења српског идентитета иде највише преко Цркве
  • У Подгорици су на најгрубљи начин ухапшени посланици, претучени су новинари. Један од новинара је Србин, који води угледан портал „Ин4С”. Ухапшен је и председник Извршног одбора Матице српске у Црној Гори др Владимир Божовић, који је професор универзитета. Зар то није довољан разлог да неко из српске државе реагује и да каже да се тиме крше права Срба? Замислите да ми у Србији ухапсимо хрватског, мађарског или албанског новинара, или председника матице црногорске, албанске, хрватске...
  • Зашто Ђукановић тврди да иза протста стоје великосрпски кругови? Зато што тиме мотивише своје гласаче, зато што тако ствара утисак да је угрожена црногорска државност и слично, да се људи не би бавили суштином. А да ли је нормално да у демократији један човек влада 27 година?

          КAO што сада званичници Црне Горе оптужују поједине „кругове” око СПЦ и ДСС-а у Србији за мешање у унутрашње ствари те земље, тако су 2010. уочи локалних избора у тој земљи оптужили директно Млађана Ђорђевића, саветника председника Србије Бориса Тадића, да организује тамошњу опозицију и да се меша у изборне процесе.

          Тада су то одлучно демантовали и из Тадићевог кабинета и из владајуће Демократске странке, а Ђорђевић и данас за „Политику” истиче да је све што је радио било у складу са тадашњом државном политиком на коју је поносан.

          – Био сам секретар Савета за Србе у региону и дијаспори, који је деловао у складу са Уставом Србије и у складу са међународним прописима и конвенцијама које кажу да свака земља има право и могућност да се бави положајем свог народа у другим земљама. То је фактички био државни орган при кабинету председника. У његовом  раду су учествовали председник, премијер, надлежни министри и владика Григорије као представник Српске православне цркве. Ја сам као секретар оперативно реализовао оно што Савет донесе као закључке. Највише смо се бавили очувањем културних институција – објашњава Ђорђевић, који је сада на челу  организације „Српски код”.

  • Вас су онда као представника власти оптуживали да се мешате, сада не оптужују власт...

          Зато што ова власт гради добре односе, личне, са Ђукановићем и његовим режимом. Али то, нажалост, не утиче на побољшање положаја Срба у Црној Гори, који су, између осталог, без могућности да добију посао, без могућности да очувају свој идентитет...

  • Ви сматрате да би садашња власт требало да се меша?

          Требало би да се меша у било којој ситуацији у којој су српска права угрожена било где.

  • Али не у протесте опозиције.

          Не, али она мора да осуди кршење људских права. У полицијској интервенцији у Подгорици на најгрубљи начин су ухапшени посланици, претучени су новинари. Један од новинара је Србин, који води угледан портал „Ин4С”. Ухапшен је председник Извршног одбора Матице српске у Црној Гори др Владимир Божовић, који је професор универзитета. Зар то није довољан разлог да неко из српске државе реагује и да каже да се тиме крше права Срба? Замислите да ми у Србији ухапсимо хрватског, мађарског или албанског новинара, или председника матице црногорске, албанске, хрватске... Чудим се зашто нико од званичника из Србије није реаговао.

  • Мислите ли да се сада неко из Србије озбиљно умешао?

          Не, апсолутно не. Ја сам учесник овог протеста испред амбасаде Црне Горе, после хапшења демонстраната у ЦГ, где нас је било 100–150 грађана. Спонтано смо се окупили, без партијских обележја, без ичега. Нико ту није био организатор, у смислу да је ДСС или било која партија то организовала. Па зар мислите да ДСС стварно има ту снагу да може било шта да организује?!

  • А када оптужују кругове око СПЦ? Тамо се ипак на протесту појавио митрополит Амфилохије.

          Митрополит је човек који трпи константан притисак режима Мила Ђукановића. Најновије је да Црна Гора спрема закон који фактички одузима имовину не само СПЦ него свим верским заједницама, а оно што је најгоре јесте то да би по том закону малтене постављење митрополита требало да одобрава Влада Црне Горе. Покушај стварања измишљеног црногорског идентитета на рачун гашења српског идентитета иде највише преко Цркве.

  • Будући да ваша организација „Српски код” блиско сарађује са неким организацијама у Русији...

          Не са неким, него са озбиљним организацијама.

  • Блиски сте, дакле, Русима. Колико вам се чине основане оптужбе да се Русија умешала да би спречила или успорила улазак Црне Горе у НАТО?

          Мислим да су то тек оптужбе које немају основа. Званична руска политика је доскоро, до увођења санкција Црне Горе Русији, подржавала званичну политику у Црној Гори. Прва је признала црногорски референдум, који је за мене нелегитиман и покраден. Русија је много новца уложила у Црну Гору... Ово је само покушај власти да целу ствар, која се тиче само тога да неко влада 27 година и да диктаторски влада у једној земљи, покушава да одбрани оптужбама да је посреди великосрпски, и сада руски, утицај. Верујем да нема тога, да је доле народ који више не може да трпи диктатуру. А најлакше је да се каже великосрпски, великоцрквени, великоруски...

  • А зашто баш великосрпски?

          Зато што Ђукановић тиме мотивише своје гласаче, зато што се „негује” та прича како је угрожена црногорска државност и слично, да се људи не би бавили суштином. А суштина је у каквим условима живи народ у Црној Гори – и економским и политичким. Да ли је нормално да у демократији један човек влада 27 година?

          Биљана Баковић

          http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Beograd-treba-da-osudi-krsenje-l...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари