Србија се на самиту ОЕБС у Београду држала као да је проблем КиМ решен у њену корист

ПРОБЛЕМ НАШЕ ЈУЖНЕ ПОКРАЈИНЕ КАО ЈЕ ДА ЈЕ У „КОМБАНК АРЕНИ” БИО ПОД НЕКОМ ВРСТОМ ЦЕНЗУРЕ

 

  • Привидно умањење опасности, наводним залеђивањем косметског проблема, очигледно је примењено и у овом случају. Ништа није случајно – кризе се на овај начин не решавају, непосредни актери постају слабији и зависни, а моћници јачи и безобзирнији према основним принципима светске заједнице

         Пише: Раде БРАЈОВИЋ

         БИО је састанак, а на састанку, готово ни речи о главној теми која деценијама окупира и притиска домаћина тог састанка – као да је косметски проблем решен! Тешка криза на Косову и Метохији није решена, годинама о њој, у Бриселу,
преговарају Београд и Приштина, а посредује ЕУ. Потписан је летос и Бриселски споразум, али ни изгледи за окончање опасног проблема у јужној српској покајини готово нимало нису побољшани. Јер, албански сепаратисти, које подржавају САД и ЕУ, енергично одбијају да одустану од самопроглашене независности абанске државе на српској територији!

         Природно се очекивало да ће - као што ради у Савету безбедности УН, па и у раду форума мањег формата, широм света – и састанак Министарског савета

         ОЕБС , 3. и 4. децембра, у Београду, уврстити косметску кризу у приоритетне теме.

         Реалност таквог очекивања одређује и природа овог форума који пуних 40 година, од кад се звао КЕБС и сада ОЕБС, превасходно делује у одбрани базичних принципа сарадње и безбедности света.

         У стварању и одржавању косметске кризе управо су драстично прекршени такви принципи, па је, као и увек, деловало неизбежно да се разговара о Космету, једној о приоритетних и регионалних и ширих међународних тема.

         Космет је - у свим манифестациујама дипломата 57 држава, окупљених у “Комбанк арена”- на жалост, третиран као да је под неком врстом цензуре! Као да се оклевало да се адекватно третира, иако за то нису постојали неки видљиви разлози,
а без сумње ни нечије намерно опредељење.

         Неубедљива би била и претпоставка да је Србија, домаћин скупа, избегла наметање своје теме, јер то био бесмислени изолационизам и лажна опрезност. Космет, наравно, није био забрањена тема на беогрдском скупу, јер забранити самог себе било би више од бесмисленог мазохизма што ником не би помогло, а не би било и изводљиво.

         Коначно, криза јужне српске покрајине оваквим и сличним “егзибицијама” не би могла да буде решена - остала би међу “замрзнутим” кризама, како се то представља дипломтским језиком…

         Очигледно маргинализовање Космета, методом цензуре или некако слично, делује парадоксално – крупна тема, мало речи. Космет је, истина, у поздравном обраћању министрима поменуо премијер Вучић, критички оцењујући неостваривање Бриселског споразума, у контексту актуелних опасности које зачас могу да запале балканско буре барута. Најдиректније су о Космету говорили и председник Николић и министар Лавров и неки званичници који су о овој теми размишљали у контексту приближавања Србије Европској унији, што потврђује почетак преговора о поглављима, заказан за 14.децембар у Бриселу. Једино се разликовао албански министар спољних послова Дитмир Бушати који се заложио за учлањење Косова у ОЕБС, али, колико се могло сазнати са затворених седница, није добио ничију јавну подршку…

         На гурање Космета на маргину тока београдске седнице, без сумње је утицао и утисак опште преокупације тешким актуелним проблемима, који су озбиљно оптеретили светску ситуацију. А, уз украјинску кризу, којом се у минулој години највише бавио ОЕБС, а председавао му је Ивица Дачић, светском пажњом и делегатима овог скупа, овладале су друге теме – тероризам, Исламска држава, велика исламистичка сеоба, наравно и последце турског вандалског обарања руског авиона изнад Сирије, где је изводио акције против злочинаца ИД…

         Ако не више, али су чешће од косметске кризе помињани и други проблеми међународног утицаја – све средњеисточне, северноафричке, затим појединачне, најчешће грузијска и још неке. И у том, дакле, контексту косметска криза се удаљава од опште пажње…
О чему се ради?

         Привидно умањење опасности, наводним залеђивањем косметског проблема, очигледно је примењено и у овом случају. Ништа није случајно – кризе се на овај начин не решавају, непосредни актери постају слабији и зависни, а моћници јачи и безобзирнији према основним принципима светске заједнице. Тако је то од палестинске кризе, па кипарске, односа Арапа и Израелаца, више латиноамеричких криза и бројних других које су стваране, а ни дан данас нису решене!

         А све то траје још од времена британске колонијалне епохе…

         Косово и Метохија може, наравно, да се приближи статусу замрзнутих криза -ако се српска власт, садашња или нека друга, буде понашала као на овом ОЕБС-овом састанку.

         Није тешко уочити шта још може да уследи – замрзавање, обично, прво захвата оне који му се препусте. У Србији, иако је зима топлија него обично, почиње политичко ледено доба!

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари