Споразум са ЕУ склопљен је - уценама
Први поглед
НЕМА ВИШЕ ДИЛЕМЕ - СРБИЈА НА ПУТУ КА ЕУ, КОСМЕТ ТАКОЂЕ, А И ВИШЕ ОД ТОГА
- Да ће Србија прихватити све бриселске услове, укључујући признавање независности албанске државе, практично је потврђено усвајањем преговарачког оквира за приступне разговоре о будућем чланству Србије у Европској унији
- Српска политичка елита - разним фигурама, метафорама и реторичким скривалицама - покушава да замагли оно најважније, оно што сви виде: Косово је отишло
Пише: Раде БРАЈОВИЋ
СВЕ се сада зна - и оно што се знало! Види се и оно што су могли да виде и сви они који су хтели, довољно да су само жмирнули.
Рекли су шта је шта и они који су говорили да је - ништа. Нема, збиља, ништа нејасно. Ни разлога за ћутњу...
Лидери европског врха, на бриселском самиту, минулог петка, готово да и нису дуже дебатовали - зачас су усвојили закључке које су, дан раније, исклесали министри спољних послова ЕУ. Нису чак, у закључку, поменули датум - накнадно је потврђен онај који је раније и предвиђен - 21. јануара идуће године почеће прва међувладина конференција о приступању Србије Европској унији. И формално је, уосталом, тај датум потврдио Антонис Самарас, премијер Грчке, која од 1. јануара шест месеци председава ЕУ.
Датум је важан, због важности догађаја. Тада ће почети да се остварује главни циљ - Србија ће постати пуноправни члан ЕУ, неки кажу, можда 2020. године. Учланиће и независну албанску државу Косово, не помиње се тачна година, али су казали да је и то одлучено. Тако је, у то нема сумње, јер практично се - сагласила Србија. Није, истина, Србија то одлучила, јер јој и не припада, али ниједним гестом није се супротставила. А, и како би - кад су стигла јасна упозорења:
- Србија не сме да омета Косово у међународним оганизацијама;
- Србија не сме да омета пријем Косова у ЕУ;
- Србија не сме да омета чланство Косова у УН...
Нигде, наравно, у официјелним европским документима нема оваквих формулација, али су и папири и изјаве довољно јасне да Србија избегне свако ометање свог пута ка ЕУ. Такав став је, уосталом, уоквирен у формулацији о „свеобухватној нормализацији“ односа Бреограда и Приштине и још тврђој о „правно обавезујућем споразуму“.
Да ни симболично нема оклевања, наизразитије у политици најмоћније Немачке, показује и јучерашња изјава Андреаса Шокенхофа, угледника владајуће немачке ХДУ, који је практично све потврдио, па и ону најважнију формулацију - да ће и Србија и Косово независно једно од другог у ЕУ.
И српска политичка елита својим реаговањима потврђује шта следи, чак не штеди суперлативе и крупне речи.
После премијера Дачића, прекјуче, и председник Николић је јуче употребио онај најмоћнији придев - историјско поглавље. А за Чеду Јовановића оно што је урађено у Бриселу је - тријумф...
Једино није јасно - зашто српска политичка елита - разним фигурама, метафорама и реторичким скривалицама - покушава да замагли оно најважније, оно што сви виде: Косово је отишло.
Било би свима лакше - и њима! Знало би се да је споразум са ЕУ склопљен уценама.