Споменик Пупину на Бледу, следе изложбе о његовом животу и делу у Москви и Канбери
ГОДИНА МИХАЈЛА ИДВОРСКОГ ПУПИНА – СРБИНА КОЈИ ЈЕ ДАО ПЕЧАТ „ВЕКУ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА”
- АЛЕКСАНДАР ВЛАЈКОВИЋ: Бледски споменик нашем великану, ће 9. октобра 2015. у 11.00 часова, на Пупинов рођендан, открити председници две државе – Томислав Николи и Борут Пахор, са градоначелником Бледа Јанезом Фајфаром. Пупин је почасни грађанин Бледа. На тај начин му је одата захвалност што је својим утицајем допринео утврђивању граница некадашње Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, а захваљујући томе добар део територије сада припада словеначкој држави
- На Бледу ће наступити и хор из Србије „Свети Роман Слаткопојац”, који за ову прилику долази из Пупиновог завичаја и певаће његове омиљене песме
НИЗОМ манифестација у свету се слави 100. годишњица телекомуникација, која се под окриљем Унеско и обележава под именом Михајла И. Пупина – научника, који је у минулом веку дао највећи допринос развоју телекомуникација.
„Ово је и година у којој обележавамо 80. годишњицу упокојења нашег великана - указује Александар Влајковић, извршни Председник Организационог одбора за обележавање Пупинових јубилеја. - Све се то чини у част Михајла Идворског Пупина, великог светског научника српског порекла, који је задужио човечанство и можда најзначајнијег Србина у дијаспори, који је у прошлости највише учинио за свој српски народ и отаџбину. Покровитељ ових дешавања је г. Томислав Николић, председник Републике Србије.
И једним и другим поводом, у Словенији, на Бледу, се подиже споменик нашем великану, који ће 9. октобра 2015. у 11.00 часова, на Пупинов рођендан, открити председници две државе – господин Томислав Николић, председник Републике Србије и господин Борут Пахор, председник Републике Словеније, са градоначелником Бледа господином Јанезом Фајфаром. Пупин је иначе почасни грађанин Бледа и на тај начин му је одата захвалност што је својим утицајем допринео утврђивању граница некадашње Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, а захваљујући томе добар део територије сада припада словеначкој држави. Пупин је имао велики број Словенаца за своје пријатеље и може се сматрати утемељивачем српско-словеначког пријатељства, које је добра основа за још боље односе два народа и две државе – истиче Влајковић и додаје:
Предходног дана, у четвртак, 8. октобра 2015. у 17.00, у Магистрату града Љубљане, одржаће се изложба посвећена животу и стваралаштву Михајла Идворског Пупина – научника који је обележио век телекомуникација у свету. Изложбу ће, у присуству највиших званица Љубљане и Словеније и дипломатског кора, отворити господин Зоран Јанковић, градоначелник.
За ову прилику штампано је и репринт издање Пупинове књиге „Од пашњака до научењака”/Пулицерова награда/, из 1931. године на словеначком језику, којој су додата и његова писма која се односе на српско-словеначке везе.
Предговор за књигу написао је Академик Тадеј Бајд, председник Словеначке академије наука и уметности, који ће говорити о Пупину на изложби посвећеној нашем великану у Љубљани.
Ове велике догађаје увеличаће уметнички програм, а у Српској православној цркви у Љубљани одржаће се свечана Литургија.
Између осталих, на Бледу ће наступити и хор из Србије „Свети Роман Слаткопојац”, који за ову прилику долази из Пупиновог завичаја и певаће његове омиљене песме.
Наредни догађај припрема се у Москви у сарадњи са нашом амбасадом и Амбасадом Русије у Србији. Очекује се тај догађај крајем новембра у елитном Дому Нобеловца Александра Солжењицина, који је и Кућа Руске дијаспоре.
Такође, у сарадњи са нашом Амбасадом у Аустралији припрема се пригодна изложба посвећена Пупину, са документарним филмом, најпре у аустралијском парламенту у Канбери, а потом у више аустралијских градова.
Сви ти послови који су од националног значаја, подржала их је скромним средствима Управа Министарства спољних послова за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, а раде се највећим делом волонтерски и без буџета.
Извршни организатор манифестација је Удружење за неговање стваралаштва српских великана – „Тесла” – Београд и Матица исељеника и Срба у региону, која постоји дуже од 5о година – истиче Влајковић.
Споменик Михајлу Идворском Пупину рад је академског вајара Александра Зарина и то је реплика споменика у родном Пупиновом Идвору. Споменик је одливен у нашој еминентној ливници др вајарства Зорана Кузмановића /аутор споменика Гаврилу Принципу/, која се одрекла зараде и зарачунала само трошкове бронзе и материјала и радника.
Одливена је у рекордном року, а ту је израђен и модел споменика.
Споменик је дар државе Србије народу Словеније, а Блед је уредио парк где ће бити постављен споменик, чија је вредност знатно већа од самог споменика. Споменик није финансиран из буџета Србије, а платиће га спонзори.
Србију ће на манифестацијама у Словенији представљати делегација Скупштине Србије – посланици из Одбора за дијаспору.
„Уверени смо да ће све те манифестације на достојанствен начин обележити сећања на Михајла Идворског Пупина, славног Србина који је задужио човечанство, на кога су нажалост неке наше официјелне институције заборавиле, чак и на препоруку Унеско који је препоручио држави Србији и САД да организују догађаје којима ће обележити 100. година телекомуникација, а они су указали част нашем великану, означавајући га као научника који је дао највећи допринос развоју телекомуникација у свету у минулом веку.
То нисмо на најбољи начин знали да искористимо. Зато подсећамо и на речи председника Србије Томислава Николића: „Народ који заборавља на своју историју и своје великане осуђен је на нестајање. Србија то не сме да дозволи” - закључује Влајковић.