Шпанија истерала под рефлектор бриселске подвале поводом Србије и КиМ

НАЈАВЉУЈЕ СЕ ДА ЋЕ СЕ У МАРТУ ЗАВРШИТИ  САМО „УНУТРШЊИ  ДИЈАЛОГ”, А ДА ЋЕ БИТИ И РЕФЕРЕНДУМ

  • Послала је европским партнерима писма у којима затева да Косово у ЕУ може да уђе само као регион Србије, што је и јасним језиком и убедљивим садржајем препрека коју ни Европа, ни Америка не могу да прескоче!
  • Кад би сви, као Шпанија, тумачили узроке и последице космтске кризе, брзо би се решиле и ова и друге међународне кризе, а ојачале би се светска правда и равноправност држава у свим важним пословима

Пише: Раде БРАЈОВИЋ

           ПРВО су, више пута, у унутрашњим односима, средином минуле године, политичари и неки новинари, најављивали да ће, већ од овогодишњег марта, почети да се решава криза Косова и Метохије и да ће израсти редослед на чијем крају ће се видети процес окончања свих крупних неслагања, прво у Србији и њеној јужној аутономној покрајини, а потом и између свих оних спољних, директно уплетених и оних других који, из политичке близине, посматрају заплете и утичу на токове разбукталих српских и балканских, али и ширих, потенцијалних и отворених, већ дужих разлика и несопоразума…

           Крај се прижељкује, али се још јасно не види!

           Активност је разбуктана, али се прави резултати још не примећују!

           Одустајање се искључује, али се сада помиње више термина за крај!

           Активност српског политичког врха толико је обимна, да се претпрошле седмице оцртала слика – сви први ајважнији српски лидери били су у иниостранству – у исто време.

           Шефица Скупштине Србије, Маја Гојовић, била је у Грузији.

           Први српски политички лидер, председник државе Србије Александар Вучић, активност је показивао у швајцарском Давосу, где је била и све активнија премијерка Ана Брнабић, а шаф дипломтије, Ивица Дачић, у Њујорку је отварао изложбу о страдању Срба, Јевреја и Рома у Јасеновцу, током Другог светског рата.

           Бивши председник Србије, Тома Николић, сада шеф посебног Савета за Кину и Русију, обављао је важне послове у најбројнијој земљи света.

           Било је још наших важних људи ван српских граница, али су и ови поименути довољни неким полит-цепидлакама да изрекну опомену да правила не предвиђају да толико лидера, па и мање, истовремено буду ван граница државе, али Србија је по много чему посебна, па што не би и у тако важним пословима.

           А, да су били важни, не треба сумњати.

           Довољно је само подсетити на чињенцу да су сви наведени врховни лидери, и они који нису наведени, са својим партнерима разговрали о нашој најважнијој теми – Косову и Метохији. Говорило се о свим аспектима, различитим језиком, али са истим циљем - како решити косметску кризу.

           Из обиља бројних претпоставки и вишестраних сугестија и ставова, издвајају се неки доминантни закључци, који, на жалост, не нуде сигурност решавања кризе – како и када.

           Све их, домаће и стране политичаре, било где да се сретну, повезује једна тема, чији наслов може да буде: Косово и Метохија – свуда по свету!
У наслов се, наравно, могу уградити допуне, заменом или убацивањем нових речи којим би се тема проширила, обогатила, развила, продубила. Изразило би се и оношто је очекивано, а није потврђено у тим разговорима свуда на свету.

           Прво се наметнуо важан закључак да време почетка завршних разговора, или могућег краја, више није онакво какво је било пре пола године. Сада се најављује да се у марту неће завршити оно најважније, већ само, можда, “унутрашњи дијалог”, с тим што ће после закључивања завршне верзије споразума уследити референдум о судбини споразума, а за то је, наравно, потребно ново време, а могуће су политичке допуне или исправке…

           Напори да се реши косметски проблем, везани су, узрочно-последично, са настојањем да се обаве све припреме за учлањење у Европску унију за које фигурира рок уласка 2025. године, а неки бриселски кадрови најављују и могућност померања термина на ранији датум, што је, вероватно, смишљено да се остваре неки услови који одговарају ЕУ, наравно и САД.

           Такави услови су нормализација односа Београда и Приштине и потписивање правно обавезујућег споразума - и једно и друго значе исто што и практично српско признавање независности албанског Косова!

           Није вероватно да овакве варијанте могу да прођу српске одбрамбене позиције, посебно референдум, али и ране препреке. Зато западни планери подвала смишљају разне варијанте, као учлањење у ЕУ албанског Косова, па и отварање врата УН, што би, једно и друго, било заобилазни пут за независност шиптарске косовске државе. Игра је, срећом, прочитана последњег дана јануара и првог дана фебруара, када је Шпанија детаљно растурила подвалу.

           Послала је европским партнерима писма у којима затева да Косово у ЕУ може да уђе само као регион Србије, што је и јасним језиком и убедљивим садржајем препрека коју ни Европа, ни Америка не могу да прескоче!

           Шпански ставови, као и сви руски, не само да помажу Србији, већ доприносе и јачању међунродне правде, али и стабилизацији равноправности држава и све тежем настојању слабих и малих земаља да се спас од диктата великих и моћних сила које крше правила Повеље УН.

           Албанска отмица Космета је пример те праксе – НАТО с Америком на челу, ракетама и загађеним бомбама, расејаним по Србији, исписао је црну страницу савремене историје. Рушевине, још видљиве у Београду, широм Србије и на њеном Космету, подсећаће свет на насиље које још није стало. Јер, Србија мора још да доказује да је Космет почетак њеног настанка.

           О Косову и Метохији се зато говори свуда на свету, где се год појави или помене Србин.

           Шпанија је реаговала сама – показала је силницима како и зашто свет може да се спаси и опорави и од политичког насиља.
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари