Први резултат 6. маја: Срби против Срба поводом локалних избора на КиМ

  П р в и  п о г л е д 

Протест Срба у Грачаници

  • Негатори локалних избора сакривају много важније поруке од  свих изборних -  хоће, наиме, да маскирају и одложе сазнање да је и Србија признала независност Космета
  • Горе и од кршења изборних права и од претњи, бесумње је то што против Срба нескривено - учествују Срби! Косово и Метохија још даље је од Србије - одгурали су га и Срби. Ето, и првог резултата избора 2012!

Пише: Раде Брајовић

         КАД би Србија као највеће - Кина и Индија -  или овеће, средње, мање и најмање  - Аргентина, Шпанија, Румунија и Кипар - кад би Србија, на пример, била  јединствена као што су поменуте и друге светске  државе са територијалним проблемима, српска покрајина Косово и Метохија не би тако брзо и уверљиво клизила ка дефинитивном одвајању од матице.

         Српско нејединство је толико и такво да се, једино на некој крајњој маргини или далекој периферији државног ангажмана, може пронаћи јединствено залагање за одбрану интегритета Србије. Изостаје, тако, и она пракса која би уобичајено била усклађена не само са међународним правом, већ и највећим законодавним институцијама и стриктним обавезама које произилазе из скупштинских и уставних одлука и одредби  државе Србије.

         Српске неслоге, ових недеља  и дана, заустављају чак и једно од најосновнијих права - да гласају  за своје локалне представнике власти, онако како то прецизира Устав и Закон о изборима. Драстичне последице тог нејединства изразитије су утолико што се збивају тамо где Србе највише боли - на Космету.

         Нелогичност оспоравања локалних избора још  изразитијом чини околност што исти гласачи -  косметски Срби - на истом месту -  косметском северу, можда још понегде - у исто време - 6. маја, кад и цела Србија - могу да гласају за нови састав Скупштине и новог председника Србије. Изборном материјалу, са парламентарним и кадидатима за шефа државе, дода се само и листић са претедентима за органе власти у општинама Зубин Поток и Звечан.

         Сва три избора у истој земљи, истој покрајини, расписана истовремено, према истим политичким и законодавним критеријумима, а организационе послове водили би и контролисали исти људи... Има и једна разлика - оспоравају се локални, само локални избори, а не оспоравају их претежно они политичари из Београда, хијерархијски најгорњи, међу којима има и оних пореклом с Космета и са службом у српској престоници...

         Ове и овакве - има их још - неоспорне чињенице нису, наравно, изазивачи изборних неслога - спорове подстичу тумачења разлога којима се оспоравају и бране локални избори на Космету. И једни и други, оспоривачи и бранитељи, позивају се на Резолуцију л244 Савета безбедности УН.

         Тај изузетно важан документ, аутора Слободана Милошевића, иначе је главни ослонац оних који покушавају да спрече отимање српске јужне покрајине, а сада га други политичари користе да оспоре локалне косметске изборе, мада не цитирају одредбе којима би се прецизно доказала одговорност Унмика за општинске, а не и за  предсдничке и паралмернтарне изборе!

         УН протектори Космета, чијим оперативним активностима управља НАТО (!), тумаче своје надлежности тако недоследно да не дозвољавају, или одбијају да организују локалне изборе и за њих неће да одговарају, а ове друге, за Скупштину и Председника, најважније за државу Србију, могу да организују и штите - без дилеме и остатка.

         Не смета им сопствена супротност, а ни нашим климачима главом, што су на изборима, на том истом Космету, и под истим, ако не чак и тежим условима, 2оо8. године, одобрили и одговарали за све, па и за - локалне изборе!

         Ништа, наравно, није ни спонтано, ни случајно, ни ненамерно, види се чак и оно што се формално скрива, а сакрити се ништа не може, па ни разлози западног и званичног српског негирања локалних избора. Све се, уосталом, види по неслогама српских политичара, ионако разапетим изборном кампањом, а не може се не приметити и по медијима, посебно по несхватљивом ћутању о тако виталној теми српског постојања.

         Негатори локалних избора сакривају много важније поруке од  свих изборних -  хоће, наиме, да маскирају и одложе сазнање да је и Србија признала независност Космета! 

         Да су српски политичариу сложни и за локалне изборе, њихови резултати могли би да значе уверљиви гласачки деманти садашњег понашања централне власти и снажно немирење Срба са једнострано проглашеном независношћу Косова, што су и омогућили и заштитили САД и ЕУ.

         Зато је сасвим јасно зашто се приштинске власти најоштрије  супротстављају, а албански покровитељи, наводно не могу да организују те „опасне” изборе. Такође, уопште није нејасно зашто београдске власти, па и делови опозиције, лако прихватају и здушно хоће да примене такав став Унмика. Да би уверљивост и једних и других убедљиво деловала, повлаче се и потези драматизације стања на Косомету, па НАТО хитно шаље седамсто немачких  аутријких војника да спрече међуетичке сукобе између Срба и Албанаца...

         Своје улоге су прихватили и други - Албанци, збиља, прете, ухапсе понеког Србина па га пусте, а најоштрије и истински се супротстављају изборима, и то не само локалним.

         Истина, сруке су им и косметски Срби који зачас заметну кавгу, помлате се међусобно, на некој фудбалској утакмици, па позову косовску полицију која их развађа, па хапси, а највише све заједно понижава. Хапсили су, због туче са српским младићима, и начелника косметског округа, Горана Арсића, који се активно бави политиком, па је, неки дан пре туче, изјавио да његова партија, ДС, ме би признала резултате локалних избора!

         Такве, изборне претње, на жалост, нису усамљене, прво су се јавиле и постале чешће у београдском врху српске полтике и саме по себи убедљиво показују и природу српског званичног отпора изборима.        

         У маниру своје послушничке опредељености, зарад бржег уласка у ЕУ, београдски лидери су не само потпуно доследни и готово аутоматизовани, без видљивог отпора или неког оклевања, већ се јасно опредељују да „неким представницима Срба на северу КиМ” упућују јавне критике, чак и несхватљиве претње.

         Домаће претње нису, наравно, усамњене, наслањају се на оне жешће, из западних центара и дипломатских мисија, и оне најжешће, из Приштине. Удружене, чине кохерентну целину, као да долазе с једног места и имају исти циљ - сломити отпор и косметских и свих оних Срба који не пристају на отуђење Косова и Метохије. Неки изборни прваци, или већина њих, гурнули су, зато, све косметске теме на маргину изборне кампање - да би се смањили изборни изгледи оних који, без калкулација и тактизирања, ни по коју цену не би пристали да се одрекну Космета. Вероватно се зато и прети таквим, најчешће косметским Србима.

         Заговорницима избора, кажу, на пример, београдски лидери да „производе само штету Београду, коме се урушава углед пред међународном заједницом, па и пред  тамошњим Албанцима”... А, штета тобоже настаје из примене једног од најзначајнијих плитичких и људских права - права на избор.

         Ако, случајно. непослушни Срби ипак искористе своје право и гласају, како се и припремају, тада ће бити кажњени -  неће им признати гласање!

         Исто поручују и америчке и западноевропске дипломате, посебно из Приштине, где се, заиста,  понашају као да су у колонији или протекторату, а све то само охрабрује приштинске власти да прете огољеном  силом, а све то заједно сугерише представу да је косовска независност, и формално и практично, у пуној функцији.

         Већ сада се може рећи да су ови избори, и пре гласања, и без обзира какви ће резултати бити, обележени отвореним и грубим  ограничавањем једног од најзначајнијих  људских  права - на слободне  изборе. Косметским Србима се то право, ево већ месецима,  ускраћује - најотворенијим  претњама.

         Горе и од кршења изборних права и од претњи, бесумње је што, и у једном и у другом, против Срба нескривено - учествују Срби! Косово и Метохија још даље је од Србије - одгурали су га и Срби. Ето, и првог резултата избора 2012!

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари