Претње из заседе

П р в и   п о г л е д

Између партије и Косова изабрао - Косово: Драгиша Ђоковић

* Нову заседу себи самима направили смо и одржавамо је недељама. Јединствена одлука Срба четири северне општине Космета да референдумом (пр)овере однос према Приштини, изазвала је  претећи отпор Београда. Министар за КиМ Горан Богдановић овако је образложио став Београда: “Какав посебан аргумент треба изнети осим да држава, председник владе и председник државе мисле да је референдум штетан”

* Таквој аргументацији су се супротставили посланици и одборници четири општине, чак и Драгиша Ђоковић из владајућег ДС са Космета, упозорењем да поделе долазе из Београда, а да су на северу Космета сви за референдум

Пише: Раде Брајовић

         ЗАПАДНИ политичари нижег и средњег ранга, готово без застоја долазе у Београд и разговарају с нашим лидерима високог и највишег нивоа, наравно готово искључиво о Европској унији и Космету. Мада се тзв-аналитичари споре која је, од ове две теме, приоритетнија, о ЕУ и  Космету се разговара обједињено, не само на билатералним, већ и на ширим састанцима, домаћим и међународним.

         Ова околност сугерише природну испреплетаност и изразиту међузависност две теме, ЕУ и Космета, али и изузетно оштре разлике, и у домаћим, и у иностраним, и у међусобним ставовима. Да би се, речима и делом, практично и видљиво надгорњали, политички партнери, једни другима, у свим дијалошким формама, постављају, неки чак и подмећу - праве  правцате заседе. Сви, тако, појединачно и заједно, обмањују грађане, од  којих су посебно погођени они којима од тако вођене политике зависе све вредности,  некима чак и опстанак.

         Из збира заседа издвајају се оне које хоће да у исту раван поставе ЕУ и Космет, два елемента једне исте, једноставно формулиисане полтике – “и ЕУ и Косово”. Замка се показује, не у формулацији, већ у тврдњи једних бриселских званичника да ЕУ од Србије не тражи да призна независнст Косова, а отворено све ради супротно. А други, много моћнији, Србији сасвим отворено условљавају чак и статус кандидата за ЕУ озваничењем албанске  државе на  српској територији.

         Најчешћи су захтеви да Срби сами све раде против својих интереса. Летос је то био захтев Меркелове да укинемо паралелне институције на северу, а сада се, пред поновно фебруарско-мартовско одлучивање о статусу за ЕУ, тражи да и у представљању на регионалним скуповима Косово буде без иједне  ознаке ограничног суверенитета.

         Са приближавањем марта појачавају се притисци на Србију, они се показују - и у обећањима статуса и у нејасним фразама -које су праве смишљене  заседе.

Сува власт: Горан Богдановић

         Ево, како је, на пример, била формулисана централна службена реченица о дијалгоу спољнополитичког извршног директора Европске уније, Мирослава Лајчака, и министра за КиМГорана Богдановића који су “закључили да је неопходна што боља координација свих релевантних актера како  би се превазишли постојећи проблеми на северу Косова и Метохије”.

         Нову заседу себи самима направили смо и одржавамо је недељама. Јединствена одлука Срба четири северне општине Космета да референдумом (пр)овере однос према Приштини, изазвала је  претећи отпор Београда који се супротставља том изјашњавању оценом  да је непотребано и штетно.

         У скупштинском Одбору за КиМ исти министар овако је образложио став Београда:“Какав посебан аргумент треба изнети осим да држава, председник владе и председник државе мисле да је референдум штетан”. Таквој аргументацији су се супротставили посланици, чак и Драгиша Ђоковић из владајућег ДС са Космета, оценом да поделе долазе из Београда, а да су на северу Космета сви за референдум.

         Иако их својим типичним неслогама најчешће сами себи постављају, замке ни Срби не воле, посебно кад им се прети и кад долазе споља и одозго, од власти, чак и с неба.           

         Провидна је и ова која је обновљена вашингтонског `неба` - да су и Србија и Космет посебни случајеви…

         Срби заиста не воле претње, без обзира одакле долазе! Нормална Србија, зато, не упада лако у овакве и сличне замке и заседе. Неће да буде ни посебан случај, а најмање да њен Космет буде - посебан!  

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари