Петицијом траже реформу
КАКО СУ АКАДЕМЦИ ОБЕЛЕЖИЛИ ДАН СТУДЕНАТА - 4. АПРИЛ
- На платоу испред Филозофског факултета одржан је протест студената који траже да образовање буде бесплатно за све
- Министар просвете и науке Жарко Обрадовић подржао је захтев студената да услов за упис наредне године студија о трошку државе буде 48 уместо 60 бодова.
- Студенти су министру предали индекс са његовом фотографијом у којем су, уместо предмета, уписани студентски захтеви
НA Дан студената, 4. април студенти предали петицију са 50 хиљада потписа, којом траже реформу система високог образовања. Министар Жарко Обрадовић подржао захтев студената да услов за упис наредне године студија о трошку државе буде 48 уместо 60 бодова.
Универзитет у Београду обележева Дан студената, 4. април, у знак сећања на велике студенстке демонстрације против јачања фашизма, које су одржане 1936. године. У студенстким протестима у Београду тада је настрадао студент права Жарко Мариновић. Свој дан академци обележавају пригодним програмима и такмичењима.
На платоу испред Филозофског факултета одржан је протест студената који траже да образовање буде бесплатно за све.
Марко Ђорђевић из Иницијативе за студентски синдикат рекао је „да ће предаја захтева Министарству просвете бити полазна тачка за формирање студентских синдикалних организација које ће се борити за бесплатно студирање и боље услове.Циљ је да се окупи иницијално језгро које сматра да образовање служи за напредак друштва, а не за богаћење појединаца“, рекао је Ђорђевић.
Представници Студентске конференција универзитета Србије (СКОНУС) и других студентских удружења предали су петицију Министарству за измену Закона о високом образовању, са више од 50.000 потписа подршке.
Министар просвете и науке Жарко Обрадовић подржао је захтев студената да услов за упис наредне године студија о трошку државе буде 48 уместо 60 бодова.
„Сагласан сам са тим студентским захтевом да се број бодова за упис наредне године о трошку државе не повећава“, рекао је Обрадовић пошто му је делегација студентских удружења предала захтеве за реформу високог образовања и боље услове студирања.
Министар је најавио да ће од факултета затражити да се у наредној години не повећавају школарине.
„Видећемо како ће поједини факултети који су најавили захтев за повећање школарине, то и образложити“, рекао је Обрадовић.
Он је најавио да ће бити формирана и радна група од представника Министарства и студената која би требало да ради на изменама Закона о високом образовању, а конкретна решења биће позната у јуну или септембру, зависно од формирања нове владе.
Студенти су затражили да се апсолвентима омогући да сваког месеца имају испитне рокове, да се формира Фонд за развој високог образовања, као и да се обезбеди боља подршка социјално угроженим студентима.
Студенти су министру предали индекс са његовом фотографијом у којем су, уместо предмета, уписани студентски захтеви, а министар треба да их испуни и испуни довољан број бодова да би добио буџетско финансирање.
Председник СКОНУС-а Миша Живић рекао је да је читава акција покренута због дугогодишњег неиспуњавања захтева студената, везаних за лакшу уписну политику, веће буџетске квоте и прихватљивије школарине.
Универзитет у Београду у свом саставу данас има 31 факултет, 11 научних института, Универзитетску библиотеку и седам центара. На његове факултете сваке године се упише око 15.000 нових студената.