На Сајму књига за Издавача године проглашена „Академска књига“ из Новог Сада

СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАЊЕ ЗА ИЗДАВАЧА ДОДЕЉЕНО СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОЈ ЗАДРУЗИ

  • Награда за издавачки подухват године равноправно је припала књигама „Савремена немачка драма” у издању „Цептеров свет књиге” из Београда и „Сто представа балета и уметничке игре наших простора” коју су објавили „Цицеро” и „Орион Арт” (Београд)
  • Награда за најбољу дечју књигу године припала је Јасминки Петровић за наслов „Све је у реду” у издању „Креативног центра”
  • Најбољи издавачи из дијаспоре у 2017. години су Академија наука и уметности Републике Српске за „Енциклопедију Републике Српске“ и Књижевна задруга Српског националног сајвета из Подгорице за књигу „Ћирилични натписи Старе Херцеговине” Горана Ж. Комара

       „АКАДЕМСКА књига” из Новог Сада проглашена је данас за издавача године на 62. Међународном београдском сајму књига.

        У образложењу жирија који су чинили проф. др Драган Симеуновић, проф. Слободан Кањевац, Драгана Ковачевић, проф. др Тиодор Росић и Желидраг Никчевић, наведено је да „Академска књига” континуирано објављује репрезентативне наслове из области књижевности, филозофије, науке и уметности угледних домаћих и страних аутора.

        Жири је оценио да особеност тог издавача јесте у афирмацији неспорне стваралачке вредности.

        У ужем избору за издавача године били су и „Службени гласник”, „Завод за уџбенике”, „Геопоетика” и зрењанинска „Агора”.

        Награда за издавачки подухват године равноправно је припала књигама „Савремена немачка драма” у издању „Цептеров свет књиге” из Београда и „Сто представа балета и уметничке игре наших простора” коју су објавили „Цицеро” и „Орион Арт” (Београд).

        Награда за најбољу дечју књигу године припала је Јасминки Петровић за наслов „Све је у реду” у издању „Креативног центра”.

        Најбољи издавачи из дијаспоре у 2017. години су Академија наука и уметности Републике Српске за „Енциклопедију Републике Српске“ и Књижевна задруга Српског националног сајвета из Подгорице за књигу „Ћирилични натписи Старе Херцеговине” Горана Ж. Комара.

        Посебно признање за допринос у области науке додељено је делима „Јасеновац” Василија Крестића и Мире Радојевић у издању САНУ и „РДПСС” чији су аутори Бранко Ковачевић, Милан Милосављевић, Младен Веиновић и Милан Марковић, а издавач „Спрингер” и „Академска књига”.

        Специјално признање за издавача жири је доделио Српској књижевној задрузи.

        Специјално признање за књигу деле колекција „:Одговори” од 216 књига Милоша Јевтића у издању Београдске књиге, едиција „Монографије” у 30 књига И издању Учитељског факултета Универзитета у Београду и едиција „Енциклопедија филозофских наука” Николе Кајтеза (Завод за културу Војводине).

        Жири у саставу професор Факултета примењених уметности Југослав Влаховић, доц. ФПУ Тијана Којић и доц. ФПУ Оливера Батајић Сретеновић, доделио је награду „Богдан Кршић” за најлепшу књигу на Сајму наслову „Докторати у прози” аутора Николе Здравковића и Ивана Умељића, у графичкој опреми Милене Савић и издању Центра за промоцију науке.

        Награду за најлепшу дечју књигу, одлуком истог жирија, равноправно деле: „Путовање по Србији” Симеона Маринковића са илустрацијама Марице Кицушић у опреми Душана Павлића (Креативни центар), „Шункула у шкрипцу” Љубивоја Ршумовића са илустрацијама Душана Петричића у опреми Јелене Радојчић (Лагуна) и „Синги Лумба” Славимира Стојановића са илустрацијама и у опреми аутора (Лагуна).

        Сања Половина је добила Специјално признање за младог дизајнера за књигу „Доручак код Тифанија” Трумана Капотеа (ИПЦ Медиа) и дело „Књижевна фантастика” у издању „Контраста”.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари