Јесмо ли са КиМ на почетку бољег почетка или ће потрајати политичке игре свих на српски гол?

Србија и свет

МОЖЕ ЛИ У ПОСТОЈЕЋИМ УСЛОВИМА УОПШТЕ ДА СЕ РАСПЛЕТЕ КОСМЕТСКИ ЧВОР?

* Неуверљива тумачења неких наших политичара, да су САД и неке водеће земље ЕУ направиле суштински заокрет у политици према Косову и Метохији
* Албанци се и даље држе Србији наметнутих административних граница, не дају ништа, а чак би хтели Прешевску долину на југу Србије, део центра и косметски исток - све то, а има још, по мери “велике Албаније”

________________________________________________________________________

         Пише: Раде БРАЈОВИЋ

         ГОТОВО свакодневно, изговарају се крупне речи, посебно лиснати придеви, којима се само најављују могући догађаји којима би требало да поиђчне расплитање косметског чвора.

         Нека је то и актуелни почетак почетка – било би добро да реално крене исправљање неправди према Србији и изградња међунационалних односа, каквих је, на неким нашим јужним просторима, некада било, о чему сведоче и неке књиге, можда најизразитије Марка Миљанова…

         У мноштву догађаја минуле, готово две деценије, од НАТО бомбардовања, политичка активност Запада прекрила је и маскирала оне који су страдали и који нису могли да остваре своја права, чак ни уз помоћ међународних организација и својих моћних пријатеља, Русије и Кине, пре свих. Тек сада се, наиме, готово кришом, показала формула реалније перспективе – председник Вучић је изрекао, у Прешеву, пре неки дан.

         Један дневни лист је овако формулисао:

         “…Било би добро да се допусти Србима и Албанцима да сами уреде своје односе, јер су нама потребни мир и стабилност, а не да задовољавамо интересе великих сила. Овде ми живимо и треба да се договоримо како хоћемо да живимо у будућности, а не да неком другом испуњавамо жеље”…

         Договора о томе, па и било чену, међутим, нема, а ко зна да ли ће га икада бити.

         Вучић је песимиста, али истовремено стално уверава да хоће да промени околности. Тачи и његови, напротив, хтели би да све зауставе. Наравно све по сагласности Америке, с тим што се сада неуспело скрива иза потребе да јој Србија поверује да је променила однос према косовском питању, што, наравно, није реално, бар за већину Срба…

         Вербално заоштрени китеријуми Београда и Приштине се не смањују, а разлози су сасвим различити.

         Албанци се држе садашњих, административних граница, не дају ништа, а чак би хтели Прешевску долину на југу Србије, део центра и косметски исток - све то, а има још, по мери “велике Албаније”, оне према мерама које су сковали призренски лигаши…

         Заоштравају, ту и сличне слике у свом парламенту. Компонују други тим који би, наводно, умањио овлашћења Тачију, заобишао њихове обавезе реализовања ЗСО и других одлука Бриселског споразума, а све је то политичка игра – на један гол. Српски.

         Мора се, такође, видети да и оно што, у много чрму, ради Србија, не само она опозициона (Ђиласа, Трајковића и дугих) често је упућено на тај исти гол! Неки Срби се често пасивно и непрактични држе међународнг права и Резолуције 1244 СБ УН. Прећуткују честа антисрпска понашања македонске и црногорске власти, и још неких.

         Често песимизам и разочарење захвата шире просторе, а нису ретке ни илузорне контре - кад се затвара свака боља и могућа перспектива, али се и шире нереалне.

         Вучић често оцењује неке уобичајене, садашње и будуће потезе – историјским, а често су у истом реду, и из дана у дан, потпуно различите оцене, процене и очекивања. Понекад следи најава да добијамо ништа, а чешће да је сваки споразум далеко и да ће га тешко, чешће немогуће остварити, што, наравно, некоме може да затвори ангажман.. Али, оно што тражимо, важно је да остане “записано у историји”- да Срби хоће оно што им припада. Да садашње стање мора да се мења, јер је апсурдно, што показују драстични примери, па и онај да садашња административна граница пролази кроз Јариње с чије обе стране су - Срби!

         И, тако – тече време.

         Дошло је и до новог сусрета и дијалога Вучића и Тачија и до Вучићевог одласка међу косметске Србе. 

         Вучић је у дводневној посети Космету, иде по местима и селима, први пут. Одржаће и свој најављени историјски говор у северној Митровици.

         Федерика Могерини је рекла да верује да у наредним месецима постоји реална шанса за постизање свеопштег, правно обавезујућег споразума о нормализацији односа…

         Можда ће Могерини бити у праву, мпжда ћемо имати – историјски почетак почетка. Нека траје, макар као некад!
 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари