ЈАКУЊИН: Дошло време да се свет ослободи власти класе глобалне финансијске олигархије

ЗАКЉУЧНА РЕЧ НА БЕОГРАДСКОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ

ВЕЛИКИ РАТ И ПОЧЕТАК НОВОГ СВЕТА

Влaдимир Јакуњин

  • Глобалне економске и политичке кризе које прерастају у ратове у значајној мери су плод свесне реализације пројеката светске владајуће елите
  • Први светски рат је означио формирање нове политичке класе - светске (глобалне) финансијске олигархије
  • Као и пре сто година, и сада је у току борба за светско глобално лидерство. Међутим, рату воде и сама тежња ка униполарном устројству света, идеологија надмоћности и полагања права на светску хегемонију
  • Данас је актуелно обједињавање напора свих прогресивних снага у свету у борби за одстрањивање класе финансијске олигархије од глобалне власти
  • Човечанство је дужно да заштити духовне и етичке основе постојећих цивилизација, да заштити природом и Богом дате основе човечијег постојања, такве као што су човечност, самилост, доброта, међусобно помагање, природна породица као савез између мушкарца и жене који са љубављу и пажњом васпитавају децу

        РЕЗУЛТАТЕ београдске Међународне конференције „Велики рат и почетак новог света - актуелно подсећање за човечанство“ сумирао је њен копредседавајући Влaдимир Јакуњин.

        Факти у целини објављују његово „подвлачење црте“ испод овог значајног скупа посвећеног стогодишњици Првог светског рата:

        „ПОЛАЗЕЋИ од разумевања узрока Првог светског рата, а свесни опасности нове ратне ескалације, учесници Конференције су у свестраној дискусији размотрили питање неопходности супротстављања тенденцијама које човечанство воде новим катастрофама.

        Од окончања Првог светског рата прошло је 96 година, а 69 - од Другог светског рата... Човечанство је и даље заробљеник илузија о ненарушивости мира. Али, јавност ни пре сто година није веровала у могућност глобалног рата.

        Сада се војне операције већ воде и на Европском континенту, а нови светски рат више не изгледа немогућим.

        Ратове смо, на методолошком плану, разматрали као критичну тачку преласка света од једне парадигме развоја ка следећој.

        Ратови и кризе које им претходе нису стихијска експлозија крајње заоштрених напетости политичког, економског или међуцивилизацијског карактера. Зато је важно утврдити: ко је на крају извукао највише из крваве трагедије, ко је у њој био добитник.

        Учесници конференције дошли су до закључка да су глобалне економске и политичке кризе које прерастају у ратове у значајној мери плод свесне реализације пројеката светске владајуће елите.

        Први светски рат је означио формирање нове политичке класе - светске (глобалне) финансијске олигархије која је током 20. века, укључујући и наше време, формирала своје идеолошке постулате преко теорија кризне пренасељености Земље, „постиндустријског друштва“, „универзалних демократских вредности“, „контролисаног хаоса“; „глобалне доминације“, „ексклузивности и одабраности“ и њима сличних.

        Све то сведочи да ратни и кризни добитници - као и сами узроци глобалних криза и ратова - у 21. веку остају они стари: глобална финансијска олигархија, која у суштини влада највећим делом ресурса Земље и глобалном економијом, заједно са политичким и владајућим елитама и државним механизмима управљања, светским финансијским системом и информативно-пропагандистичким ресурсима држава.

        Историјске паралеле између савремене светске ситуације и ситуације од пре сто година - сасвим су очевидне.

        Свет је погођен економском и финансијском кризом чији један талас смењује други. Рат се некима може, као и пре једног века, учинити излазом из постојећег ћорсокака. Али, то ће опет бити излаз у интересу светске олигархије.

        Као и пре сто година, и сада је у току борба за светско глобално лидерство. Међутим, рату воде и сама тежња ка униполарном устројству света, идеологија надмоћности и полагања права на светску хегемонију.

        Као и пре сто година, и данас се појачава борба за тржишта за пласман робе, за зоне геоекономског утицаја, а та борба подстиче на нове ратове за прекрајање света.

        Као и пре сто година, и сада свет улази у нову фазу трке у наоружавању. Усавршавају се оружја за масовно уништавање, расту војни буџети, а планету прекрива мрежа војних база.

        Као и пре сто година, и сада се преко канала масовне културе и медија пропагирају насиље и суровости, а руше хуманистички идеали. Савремена култура, па чак и нови видови дечијих игара намећу представе да је убијање људи нешто обично.

        Као и пре сто година, и сада се догађа бурни раст ксенофобије, конструишу се етнички и верски непријатељи. „Вруће тачке“ конфликата идентитета прекриле су - као и пре сто година - карту света. Сваки од њих може одиграти улогу детонатора глобалне катастрофе.

        Први светски рат изазвао је процес распада великих цивилизацијских простора који траје и данас. Формирају се све нове и нове државе, а перспиктиви даљег дробљења држава не види се крај. Притом водеће државе света према једним новоформираним државама демонстрирају подршку, а према другима - оштро супротстављање.

        Таква политика двоструких стандарда само појачава светску војну ескалацију.

        Уместо политике егоизма националних интереса, потребна је разрада курса компромиса и респектовање права и интереса свих народа, земаља и цивилизација.

        Као и пре сто година, и данас револуције провоцирају ратове, а ратови се, са своје стране, претварају у револуције. Талас револуција новог типа потреса савремени свет. Зато има смисла говорити о јединственим сценаријима који повезују ратове и револуције.

        Као и пре сто година, и данас се користе дезинформације и политичке провокације које у очима јавности оправдавају примену војне силе.

        „Операције под лажном заставом“ биле су у прошлости - не једном - повод за отпочињање ратова, укључујући и светске.

        Информисање о ратовима данас је праћено крајњом концентрацијом лажи и применом метода манипулације масовном свешћу. Ратови на бојним пољима праћени су информативним ратовима.

        Данас је актуелно обједињавање напора свих прогресивних снага у свету у борби за одстрањивање класе финансијске олигархије од глобалне власти.

        Неопходно је превођење свих политичких процеса у државама света на стварно равноправне демократске принципе, на принципе суверених, а не измишљених цивилизацијских људских вредности и равноправног дијалога цивилизација.

        Човечанство је дужно да у себи нађе довољно мудрости и снаге да се ослободи слепе зависности од светских бенефицијара.

        Конференција је констатовала да огромна прогресивна достигнућа човечанства, за које се оно борило током целе историје свог развоја - демократија, то јест полагање рачуна власти пред грађанима, и политика равноправности људи независно од њихове расне или верске припадности - не могу бити средство манипулације.

        Човечанство је дужно да заштити духовне и етичке основе постојећих цивилизација, да заштити природом и Богом дате основе човечијег постојања, такве као што су човечност, самилост, доброта, међусобно помагање, природна породица као савез између мушкарца и жене који са љубављу и пажњом васпитавају децу.

        Морају бити осуђене политичка ангажованост историје, њена митологизација и ревизија погледа на прошлост зарад решавања задатака у геополитичкој борби у савременом тренутку. На жалост, такве тенденције, па и поводом Првог светског рата, постоје а то повећава неповерење међу народима. Зато се таквим тенденцијама морамо сви заједно супротставити.

        Учесници Конференције су одали пошту свим жртвама ратова вођених у људској историји, укључујући жртве Првог светског рата. Са посебним жаљењем смо констатовали да се жртве војних конфликата множе и у наше време.

        Разобличавање противприродне природе ратова не сме засенити подвиге које су показали војници, официри, генерали и цивилно становништво у одбрани своје Отаџбине.

        Свaки учесник рата имао је своју Отаџбину коју је брабио, па свака земља треба да одаје пошту палима.

        Конференцију смо одржали у Србији, земљи која је поднела нарочити терет страдања у рату вођеном пре сто година, а то опомиње историјско сећање потомака - да се то више не сме поновити!


Слични садржаји

Коментари