Испод црвене линије су и политика према ЕУ и политика поводом КиМ

ЗАШТО ЈЕ ЈОШ ЈЕДАН РАЗГОВОР БЕОГРАДА СА ПРИШТИНОМ И БРИСЕЛОМ

ДОНЕО„НАПРЕДАК БЕЗ ДОГОВОРА“?

  • У трци с временом, да се стигне априлски термин за препоруку Европске комисије о јунском давању датума за предпријемне преговоре Србије и ЕУ, нико не одустаје, али се београдска спремност за свестране компромисе игнорише, не само од Приштине, већ и САД и ЕУ
  • Време до 2о. марта, следећег бриселског дијалога, показаће има ли више разлога за и најблажи оптимизам или за реалност која симболизује неуспех на Космету
  • Вучић припрема нацију и јавност да неће бити добрих вести у вези с Косовом и Метохијом

Пише: Раде БРАЈОВИЋ

        КАД се на неком састанку не постигне прижељкивани договор или изостане видљиви успешан резултат, тај догадјај не може да се оцени - успешним. Није, истина, такав епитет добио и „досад најважнији“ и „састанак одлуке“, „најтежи“ и „дан де“, „критични“ и „одсудни“, последњи бриселски трилатерални састанак Дачић-Ештон-Тачи, који је окончан четворочасовним, петим по реду, дијалогом српског премијера, Ивице Дачића, и првака приштинских привремених институција.

       Мерена и извагана, написана у званичном саопштену, оцена најпозваније, медијаторке Кетрин Ештон, спољнополитичке шефице ЕУ - да је „остварен добар напредак“ - делује чак дарежљиво и може да се ослони само на једини реалан договор да се  тројка опет нађе у Бриаселу 2о. марта...

       Све што су главни актери, Дачић и Тачи, рекли новинарима после досад најдужег дијалога - што је индикација и тежине и важности онога у шта су један другог убеђивали - најдиректније оспорава, истина благи позитивизам оцене баронесе Ештон.

       Тачно је да дијалог Београда и Приштине није стрефила судбина коју су, поменутим и сличним најавама, олако прорицали наши аналитичари, али је несумњиво да се није мрднуло од почетка у ономе што је и најактуелније и наважније. Не значи, међутим, да се напредак без договора, да га тако назовемо, неће преточити макар у неки тихи ход ка решењу, ако не у оба - ЕУ и Космет - онда, за почетак, у један од два међузависна пројекта...

       Оно што, евентуално, може да уследи, у сваком случају би било неупоредиво теже од свега о чему се досад, наравно с муком, разговарало и договарало.

       Преговарачи су отворили српски пакет почетка трајног решења, недавно склопљеног у Резолуцији и Платформи Скупштине Србије, а ту одустајања нема, јер и ова власт најодлучније, изразитије чак и од претходне, хоће да оствари први од од свих приоритета - улазак у ЕУ.

       Перспектива тог нај посла је на дохвату - давање датума за претприступне преговоре, што Брисел, наравно и Вашингтон, директно условљава - нормализацијом односа Београда са  Приштином, а то значи најважнији допринос практичном осамостаљивању албанског режима на терирорији јужне српске покрајине. Садашња српска власт такво условљавање не прихвата, незванично и званично, али чини све да се не затворе врата ЕУ...

       У трци с временом, да се стигне априлски термин за препоруку Европске комисије о јунском давању датума за предпријемне преговоре Србије и ЕУ, нико не одустаје, али се београдска спремност за свестране компромисе игнорише, не само од Приштине, већ и САД и ЕУ.

       Вишеструки позиви Београда западним партнерима да утичу на Приштину да и она повуче неки компромисни потез опет су игнорисани. Тачи је, на пример, после дијалога са Дачићем изјавио у Бриселу  да још нема договора о извршним овлашћењима заједнице српских општина и да ни под каквим околностима не може прихватити да има извршна овлашћења, а непривхатљив му је и план Ахтисари плус.

       За све је Тачију мера „устав Косова“, поновио је и додао да је с Дачићем постигнут усмени договор о повлачењу српских брзбедносних структура са севера Косова...

       Дачић је демантовао такве договоре, рекао да Србија на Космету нема никакве безбедносне сруктуре, а оспорио је и сталне тврдње Приштине да Србија жели да на Косову настане нешто као Република Српска у БиХ и додао да надлежности које би требало да има заједница српских општина на Космету нису на нивоу надлежности које има РС.

       Он је коначно оценио и разговоре с Тачијем и мало зирнуо унапред. „Разменили смо мишљења, али су остале разлике у вези са карактером заједнице општина“, рекао је Дачић и нагласио да Београд наставља да инсистира да та зајеница општина има „и извршна и законодавна овлашћења“.

       Закључио је, иако је кратак рок до априлске седнице

       ЕК о датуму за ЕУ, да „неће бити одлука које би ишле на штету српских националних интереса или закона и Устава Србије“, и конажно поручио: „ЕУ нам је важна, али нећемо одустати од принципа на којима почива наш предлог за праведно решење на Косову“, истичући да „још гаји умерени оптимизам да се до решења може доћи пре извештаја Европске комисије о напретку дијалога“...

       Дијалог је тако завршен - без договора, али одлучно да се ни од Космета, ни од  ЕУ не одустаје.

       Време до 2о. марта, следећег бриселског дијалога, показаће има ли више разлога за и најблажи оптимизам или за реалност која симболизује неуспех на Космету?

       Вучић жели да припреми нацију и јавност на своје виђење реалности - неће, каже, бити добрих вести у вези с Косовоим и Метохијом.

       Председник Николић сигуран је једно - да  смо за коначно решење спремни... Показаће се и једно и друго, можда и нешто треће и четврто, али је сигурно да се до свих варијанти стиже само комрпомисом свих. Тада, као сада, не би било простора за  чудне поруке да је постигнут - напредак без договора!

       До тада, и компромиси и укупна политика о Космету и ЕУ остаје - испод црвене линије!                              

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари