Хоће ли се Меморијални центар Старо Сајмиште „гледати“ са џамијом?

МОНДИЈАЛИСТИЧКА КОМИСИЈА ВРАЋЕНА НА СЦЕНУ

И „ФАВОРИЗУЈЕ“ СТРАДАЊЕ ЈЕВРЕЈСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ

  • Пројекат исламског капитала „Београд на води“ добро је дошао за Београд, али је проблематично што ће бити  насупрот Меморијалног центра Старо сајмиште где су страдали Јевреји и хришћани
  • Постоји и намера да се у близини „Београда на води“ и Меморијалног центра Старо сајмиште гради и модерна џамија у интересу не само исламске заједнице у Београду већ и финансијера пројекта. По неким изворима, једна или више џамија биће саграђене на простору Новог Београда

Пише: Томислав КРЕСОВИЋ, публициста

           ПРОБЛЕМ претварања појединих објеката Старог сајмишта у делове меморијалног комплекса траје већ годинама. Формално гледано, постоји добра воља разних институција, удружења, појединаца... Крајем прошле године и Ефраим Зуроф, директор Центра Симон Визентал у Јерусалиму, добио је уверавања од Ивице Дачића, председника тадашње Владе, да ће проблем бити решен. Нешто слично је казао и Иван Тасовац, бивши министар културе, нагласивши потребу стварања међународне комисије која треба да предложи своју визију садржаја будућег меморијалног комплекса.

           Пре непуне две године Драган Ђилас, први човек Београда, формирао је специјалну комисију да разматра проблем меморијализације некадашњег стратишта. Та комисија је представљала такозвану  мондијалистичку прозападну опцију. Колико је познато, она се ниједном није ни састала а камоли предложила неко решење.

           Недавно је Привремена управа Београда формирала нову комисију - зовимо је национална комисија - али је после неколико дана та одлука поништена и враћена „стара комисија“. Овде се нећемо одређивати ко је ко у којој комисији  већ само принципијелно питање сврхе и намене изградње Меморијалног центра Старо сајмиште.

           Није јасно шта се то дешава са пројектом „Старог сајмишта“ који је замишњен као национални, а не само београдски пројекат. Циљ је дакле стварање државног  комплекса „Старо сајмиште“ да би се одала почаст свим страдалим у том логору, Јеврејима, Србима, Ромима. Београд је био жртва страдања кроз логоре на Сајмишту, Бањици.

           Меморијални центар са комплексом на Старом сајмишту је историјски дуг „затамњеној историји“ која је дуго била непозната или заборављена.

           Има појединаца и појединки у стручним и другим круговима који тврде да је Београд, а то значи и генерал Милан Недић, био саорганизатор холокауста Јевреја и уз то прећуткују пуну истину о страдању и Срба и Рома. Пуна истина не дозвољава да Меморијални центар Старо сајмиште буде посвећен само страдалим Јеврејима.

           Мондијалистичка комисија која је враћена на сцену „фаворизује“ страдање јеврејске заједнице док је састав националне комисије указивао на потребу истог приступа према Јеврејима, Србима и Ромима.

           Изградња меморијалног центра Старо сајмиште је дуг према свим страдалима и  ширењу поруке „Да се не заборави“.

           Београд као пожељни град за живот у 21. веку има тај универзални и космополитски задатак. Отвара се и друго важно питање. Изградња „Београда на води“ односно „футуристичког“  комплекса на савском  простору  данашње железничке станице и Сава мале. Капитал је арапски, то јест исламски, са намером да се граде хотели, пословни простор и велике куле.

           Тај пројекат исламског капитала добро је дошао за Београд, али је проблематично што ће „Београд на води“ бити насупрот Меморијалног центра Старо сајмиште где су страдали Јевреји и хришћани. Постоји и намера да се у близини „Београда на води“ и Меморијалног центра Старо сајмиште гради и модерна џамија у интересу не само исламске заједнице у Београду већ и финансијера „Београда на води“. По неким изворима, једна или више џамија биће на простору Новог Београда.

           Изгледа да је први човек привременог већа Београда Синиша Мали под нечијим  утицајем одлучио да промени комисију и врати је на „мондијалистичку. Синиша Мали је постао по свим елементима лидер пројекта „Београд на води“ и уз Зорану Михајловић потпредседника Српске напредне странке је кандидат за градоначелника Београда. У случају Меморијалног центра Старо сајмиште води се лобистичка борба интереса како и на који начин уредити овај центар, и са којом  мисијом и поставом треба да буде.

           Постоје индиције да је захтев за промену комисије и враћање на „стару“ дао сива еминенција медија (миљеник Џорџа Сороша, носилац француског одликовања „Легија части“ ...)  новинар Веран Матић, који има јак утицај на људе у досадашњој влади Србије.

           Поводом формирања нове комисије, један од привремених челника Београда Горан Весић је изјавио: „Ми смо веома одлучни у намери да се Старо сајмиште уреди и претвори у Меморијални комплекс. То је наш дуг жртвама, доказ да имамо одговоран однос према холокаусту и подсећање будућих генерација на то какво је зло за човечанство био фашизам. Верујем да ћемо веома брзо моћи да изађемо пред јавност са планом изградње Меморијалног комплекса Старо сајмиште“.

           Ново решење Привременог органа управе којим је ствар враћена на почетак - на комисију која је била развлашћена битно су промењене координате и стратегија рада  из непознатих разлога. Суштинско је питање дали и ће Меморијални центар Старо сајмиште бити симбол страдања Београда или ће бити одраз Београда као „џелата“ пре свега Јевреја.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари