Герила налик „Окупирајмо Вол стрит”

И код нас дошло до првих хапшења због обарања сајтова који припадају државним структурама и...

* Запрећене казне за овај вид деловања, код нас, досежу и до пет година затвора, што многи сматрају прерадикалним решењем. Истини за вољу, у развијенијим земљама за сличне преступе предвиђене санкције износе 10-15 година, а недавно ухапшени припадник групе Lulzsec, могао је да добије и до 124 године затвора да није пристао на сардњу са ФБИ којом је омогућио притварање доскорашњих сабораца

Пише: Владимир Добросављевић

         СРБИЈА, Европа и свет, ових дана деле глобалну фасцинацију феноменом интернет преступника. Она се односи на хакерске групе Аnonymous, Lulzsec и Аntisec, које оперативно сарађују у борби за слободни проток информација и података, а против цензуре на овом медију.

         Као главни циљ наводе покушај да се спречи појачана контрола над интернетом иницирана нормативним предлозима америчке владе, SOPA (Stop Online Piracy Act) и PIPA (Protect IP Act), као и међудржавним ''Трговинским споразумом против фалсификовања (АСТА)''.

         Тако је и код нас дошло до првих хапшења због обарања сајтова који припадају државним структурама и остављања порука које се противе званичном политичком, економском и културном моделу. Поред тога, на удару су се нашле и веб странице појединих одбора неколико политичких странака као и неке музичке куће.

         Дакле, ништа претерано репрезентативно у односу на њихове колеге по другим земљама који су успевали да нападну ЦИА, Интерпол, ФБИ, Ватикан, велики број министарстава разних држава те многобројне продуцентске и издавачке куће.

         Запрећене казне за овај вид деловања, код нас, досежу и до пет година затвора, што многи сматрају прерадикалним решењем. Истини за вољу, у развијенијим земљама за сличне преступе предвиђене санкције износе 10-15 година, а недавно ухапшени припадник групе Lulzsec, могао је да добије и до 124 године затвора да није пристао на сарадњу са ФБИ којом је омогућио притварање доскорашњих сабораца.

         Идејна платформа ове сајбер гериле је постмодерна мешавина вере у право појединца на неограничену слободу, образовање и информисње и борбу против државе и њене тежње да контролише поданике, те корпоративног капитализма који жели да експлоатише конзументе, а све дизајнирано естетиком митова популарне културе.

         У много чему подсећа на покрет ''Окупирајмо Вол стрит'''. Пре свега у симплификовном таргетирању противника и решењима која нуде као алтернативу постојећем систему, где асоцирају на ововременски лудистички покрет. Као такви, остављају могућност да њихове акције буду инструментализоване баш у циљу имплементације тежњи и праксе против којих се боре.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари