ДОДИК: Изборили смо се за нешто чему је име Србија, а презиме Република Српска
СРПСКА И СРБИЈА ЗАЈЕДНО ОБЕЛЕЖИЛЕ ЈУБИЛАРНИ ВИДОВДАН ОД ВЕЛИКОГ РАТА
Милорад Додик, Емир Кустурица и Александар Вучић
- Додик: Иако су други уништили заједничку земљу и желели да изграде нешто што је само њихово, успели смо да се изборимо и да данас имамо нешто чије је име Србија, а презиме Република Српска
- Кустурица: Да би памћење ваљало, треба га освежити, а да би будућност по нас била добра морамо заштитити идентитет и имати основу у овом граду који смо направили
- Вућић: Србија препознала Андрићев институт као стециште умних српских глава, где ће наредне генерације много тога научити
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик, премијер Србије Александар Вучић и прослављени српски режисер Емир Кустурица свечано су данас отворили Андрићград, у присуству великог броја грађана, као и представника јавног, културног и политичког живота Српске и Србије.
Чин отварања Андрићграда, који је обављен испред његове препознатљиве капије, најавио је Оркестар Гарде Војске Србије, а званице су на улазу у град од камена дочекане старим српским обичајем - послужена им је погача, со и по чашица ракије.
Потом је домаћин Кустурица, заједно са гостима, уз звуке корачнице прошетао Улицом „Младе Босне” до Трга Петра Петровића Његоша и споменика Његошу.
Отварању Андрићграда и свечаностима поводом обележавања 100 година од почетка Првог светског рата, између осталих, присуствују председник Народне скупштине Игор Радојичић, српски члан Председништва БиХ Небојша Радмановић, као и министри у влади Српске и Србије, међу којима и шеф дипломатије Ивица Дачић.
Андрићград: Поклон народу Србије и Српске
Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је да је данас отворени Андрићград поклон српском народу у Републици Српској и Србији, који своју славну историју никада неће заборавити, нити је препустити неком другом.
„Овде смо након три године и показали смо да су биле оправдане наше јаке амбиције да издржимо и дођемо до овог свечаног дана”, нагласио је Додик у обраћању након отварања града од камена, чији је идејни творац прослављени српски режисер Емир Кустурица.
Подсетивши на важност Видовдана за српски народ, Додик је истакао и важност заједничког обележавања тог празника када је реч о Српској и Србији.
„Иако су други уништили заједничку земљу и желели да изграде нешто што је само њихово, успели смо да се изборимо и да данас имамо нешто чије је име Србија, а презиме Република Српска”, истакао је председник Српске.
Поводом 100 година од почетка Првог светског рата, Додик је поновио да је пуцањ Гаврила Принципа пре једног века био пуцањ за слободу, као и ослобађање од окупатора.
Подсетивши да је кроз историју српски народ био страдалник који се борио за своју слободу, а да су други почели да га терају, као и његову историју, Додик је упозорио да од БиХ сада желе да направе „једну земљу, са једним народом и једним језиком”.
„Желели су то и пре 100 година и сада то желе, али на упорности и вољи српског народа настала је Република Српска”, казао је Додик.
Истакавши да Српска жели да буде део цивилизоване Европе, али не дозвољава да јој неко намеће своју вољу, Додик је оценио да БиХ, чак и 100 година од Сарајевског атентата, показује неспособност да преживи, због чега је исправно борити се за аутономију Српске до њене независности.
Премијер Србије Александар Вучић истакао је да је почаствован што је данас на свечаном отварању Андрићграда и нагласио да је Србија препознала Андрићев институт као стециште умних српских глава, где ће наредне генерације много тога научити.
„Институт ће бити водиља, али и критика оног што радимо, и очекујемо да буде састављен од људи од којих ћемо моћи много тога да научимо. То је интерес Србије и зато заједно са Републиком Српском финансирамо његову изградњу”, рекао је Вучић.
Он је поручио да се само у миру може направити економски јака Србија на коју ће Република Српска увек моћи да се ослони и да на њу рачуна.
„Чуваћемо Андрићград вековима, а то можемо само ако будемо паметнији, бољи, умнији”, закључио је Вучић.
Идејни творац Андрићграда Емир Кустурица подсетио је да је идеја о граду од камена, граду посвећеном српском нобеловцу Иви Андрићу, рођена пре три године и истакао да се овакви градови више не могу наћи у Европи.
„Овај град је направљен као памћење и он ће бити нова лекција из ренесансе, град који се претвара у културно добро. Желимо да чујемо децу како трче по овим трговима, певају и праве фестивале”, рекао је Кустурица, обраћајући се бројним гостима у граду од камена.
Он је захвалио председнику Српске Милораду Додику, који је створио амбијент за изградњу Андрићграда, и додао да је премијер Србије Александар Вучић препознао вредност овог града и помогао у његовој изградњи.
Српско јединство чува слободу и мир
Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да су се представници Српске и Србије окупили данас, на Видовдан, у Андрићграду да покажу српско јединство и поруче свима да су најважнији слобода и мир, које Срби на овим просторима желе да очувају.
„Република Српска, са својим амбицијама да постане снажна, не треба да буде сметња било коме, јер нема ништа против било кога. Ми, исто тако, желимо моћну и јаку Србију, не само у економском, него и у политичком смислу, јер то припада Србији као највећој и најмногољуднијој држави на Балкану”, рекао је Додик новинарима након церемоније отварања Андрићграда.
Додик је нагласио да Србија несумњиво може да буде гарант добросуседских односа и да интегрисана у ЕУ с правом и потпуно легитимно брине о свом народу, ма где Срби били расејани по свету.
„У сваком случају, данас је велики дан за српски народ и желим да са свим грађанима Српске и Србима широм света поделимо радост Видовдана и да кажемо да смо спремни и способни да обезбедимо да Видовдан буде дан сећања на наше велике јунаке, али исто тако да буде завет за српско јединство”, истакао је председник Српске.
Он је изразио задовољство и част што је на овај дан завршен велики посао изградње Андрићграда и обележено 100 година од Сарајевског атентата и почетка Првог светског рата у којем су Срби дали огромне жртве.
„Заједничким напорима Републике Српске и Србије у континуитету смо изградили овај град и дали му Андрићев институт, који ће бити његово трајно обележје. Прослављени српски режисер Емир Кустурица, премијер Србије Александар Вучић и ја допринели смо заједно да буде довршена изградња града од камена”, закључио је Додик.
Место историје и заштите идентитета
Идејни творац Андрићграда Емир Кустурица изјавио је да је, захваљујући Србији, Републици Српској и њеном председнику Милораду Додику за три године направљен овај град од камена, у коме постоји сваки сегмент српске и историје ових простора.
„Да би памћење ваљало, треба га освежити, а да би будућност по нас била добра морамо заштитити идентитет и имати основу у овом граду који смо направили”, рекао је Кустурица новинарима након што је са Додиком и председником Владе Србије Александром Вучићем свечано отворио Андрићград.
Он је напоменуо да је „град најјачи орган памћења у сваком, па и социјалном смислу”.
„Историја нас је терала да живимо на вододеринама, терала нас из долина на планину, научили смо да правимо динарску кућу, која је била она која се лако склапа, као шатор, па је дошло време да правимо градове. Таман кад смо почели да правимо градове у долинама, онда је дошла нова невоља... Наши градови су трпели велике ударе и никад нису показивали континуирано развој наше историје, односно његове етичке и сваке друге норме”, подсетио је Кустурица.
(Срна)