Антић: Срби нису одговорни за Први светски рат
ДОДИК: ЛОГИСТИКУ МАНИПУЛАЦИЈАМА САРАЈЕВСКИМ АТЕНТАТОМ
ДАЈУ АМБАСАДЕ АУСТРИЈЕ И ФРАНЦУСКЕ У БИХ
Чедомир Антић
- Векови међусобних сукоба и ривалстава, колонијалне имеприје и идеолошке световне религије су однели небројане животе, нанеле велику штету и однеле баснослован новац, сада је најлакше европско јединство исковати на нетачној тврдњи да до ратова не би дошло да Срби и Србија нису гурнули Европу и свет у рат, наглашава историчар Чедомир Антић
- Немачки историчар Фриц Фишер још пре 50 година доказао да су елите немачког Другог рајха желеле и изазвале рат
- Антић подсеће да Франц Фердинанд није убијен у парламенту у Бечу, већ у земљи коју је Аустро-угарска окупирала против воље већине њеног народа и касније анектирала противно међународним уговорима
- Одговарајуће установе Србије, Републике Српске и српског народа Црне Горе треба да удруже снаге - уверен је Антић - и да у Београду одрже велики заједнички међународни скуп о Првом светском рату под окриљем две владе и две академије наука, а потом - и низ мањих скупова
ЗЛОУПОТРЕБА историје је настојање појединих представника власти у БиХ и међународне заједнице да 100-годишњицу убиства аустро-угарског престолонаследника Франца Фердинанда представе као први терористички акт на простору Балкана, а Србина Гаврила Принципа као првог терористу - оценио је историчар Чедомир Антић.
Реч је о покушају да се европско јединство заснује на нетачној тврдњи да су Срби и Србија гурнули Европу и свет у Први светски рат, каже Антић.
Председник Републике Српске Милорад Додик је, гостујући у емисији „Сведок“ на РТС-у, изјавио да поједини представници власти БиХ, у сарадњи са неколико страних амбасада, припремају обележавање 100-годишњице Сарајевског атентата, на којој се жели приказати да је Принцип први терориста са простора Балкана и то Србин.
„Недопустиво је да се свету поново пошаље порука да су Срби главни реметилачки фактор Балкана, а не главни народ на Балкану“, рекао је Додик, оцењујући да је то још један у низу сталних покушаја да се Срби ставе на негативну страну.
Открио је да амбасаде Француске и Аустрије у Сарајеву дају логистику за такву сатанизацију.
Антић је истим поводом рекао Танјугу: „Злоупотреба историје у политичке сврхе је честа. Уосталом, политика је, између осталог, и настојање да историјска искуства, удружена са садашњим тежњама, постану будућност. У овом случају јасно је ко злоупотребљава историју”.
Оценио је да иза таквих покушаја стоје некадашње европске силе, које су после читавог века ратовања морале да се помире и уједине како би сачувале глобални значај.
„Векови међусобних сукоба и ривалстава, колонијалне имеприје и идеолошке световне религије су однели небројане животе, нанеле велику штету и однеле баснослован новац, сада је најлакше европско јединство исковати на нетачној тврдњи да до ратова не би дошло да Срби и Србија нису гурнули Европу и свет у рат”, истакао је Антић.
Милорад Додик
Наука је, додао је, одавно доказала да је Сарајевски атентат био повод, а не узрок светског рата, подсетивши да је немачки историчар Фриц Фишер још пре 50 година јасно доказао да су елите немачког Другог рајха желеле и изазвале рат.
Антић је подсетио и да у време Сарајевског атената у свету није постојао савремени тероризам и да Франц Фердинанд није био уставни монарх убијен у парламенту у Бечу, већ да је био убијен у земљи коју је Аустро-угарска окупирала против воље већине њеног народа и касније анектирала противно међународним уговорима.
„На Видовдан је дошао у већински српски град и присуствовао маневрима војске која је у два наврата за четири године изашла на границе Србије и Црне Горе, претећи да их окупира”, указао је Антић.
Нико разуман не може да одобрава акт насиља какав је атентат, али, додао је, то време је било другачије од данашњег.
„Срамотна су тумачења појединих бошњачко-муслиманских политичара и интелектуалаца о Првом светском рату и континуитету српске кривце за тероризам и прогон других народа“, каже Антић.
Иако су Аустро-угарској одани припадници муслиманске милиције (шуцкори) прогонили и убијали Србе у БиХ после рата, не само да није дошло до организоване одмазде, већ су муслимани по први пут, макар и на кратко, постали део модерне демократске европске државе, истакао је Антић.
Он је указао да су њихови представници готово непрекидно били у власти југословенске монархије и омогућили доношење Видовданског устава”.
Бечка филхармонија је потврдила учешће на обележавању 100-годишњице у Сарајеву, а Антић сматра да би установе Србије, Републике Српске и српског народа Црне Горе требло да удруже снаге и најпре одрже велики заједнички међународни скуп под окриљем две владе и две академије наука у Београду, а потом и низ мањих скупова.
„Потребно је издвојити одређена средства да радови научника од светског угледа из иностранства и наших крајева буду добро хонорисани и сакупљени раније, преведени на енглески, објављени и дистрибуирани широм света. Треба да продуцирамо квалитетне документарне филмове на српском и страним језицима”, сматра Антић.