Ако ударе не север Косова, Дачић и Вучић ризикују радикализацију у Србији

ВЛАДА СРБИЈЕ ПРИПРЕМА МЕРЕ ПРИТИСКА И ПРИНУДЕ ПРОТИВ „НЕПОСЛУШНИХ СРБА“

  • Српске општине које су одбациле Бриселски споразум вероватно ће изабрати бојкот косовских локалних избора, или ће се кроз самоорганизовање определити за политички паралелизам који ће тандем Дачић-Вучић доживети као гурање „прста у око“ влади Србије
  • Изазивање сукоба на северу Косова могло би да покрене и радикализцију у самој Србији и притисак грађана кроз протесте на пад садашање владе и нове изборе и одбацивање или редуковање Бриселског споразума

         Пише: Томислав КРЕСОВИЋ, публициста

         ВЛАДА Србије ће, након реконструкције, због опструкције Бриселског споразума српских општина на северу Косова које неће да се пријаве Приштини за локалне изборе по законима „Републике Косова“, припремити мере притиска и принуде.

         Објашњаваће то изнуђеним потезима који треба да спрече угрожавање испуњења потписаних обавеза и будућности Србије. А треба очекивати и да ће дипломатије Европске уније, пре свега Немачке, али и САД, у томе подржати Ивицу Дачића и Александра Вучића и тражити од Србије да „релаксира односе на северу Косова“ и омогући припрему за изборе.

         Српске општине које су одбациле Бриселски споразум вероватно ће изабрати бојкот косовских локалних избора, или ће се кроз самоорганизовање определити за политички паралелизам који ће тандем Дачић-Вучић  доживети као гурање „прста у око“ и влади Србије.

         Зато и треба очекивати сасвим одређенене мере притиска - пре свега финансијске - према садашњим структурама Срба на северу Косова, као и притисак из Приштине. Уз тврдње да непослушни на северу угрожавају стабилност и демократију на Косову и договор са Београдом.

         Срби на северу Косова могу тражити заштиту својих етничких права преко Уједињених нација – позивајући се на резолуцију 1244 Савета безбедности УН, са подршком Руске Федерације.

         Избијање сукоба владе Србије и Срба на северу Косова може довести до хуманитарне катастрофе и до сукоба Приштине, Еулекса и Кфора са „непослушним“ српским представницима-посланицима на северу Косова уз претњу хапшењем политичких вођа.

         Висока поларизација може индуковати и међусрпски сукоб на северу Косова оних који су ослонац владе Србије и оних који су против политике владе Србије и Бриселског споразума.

         При најгорем стицају околности, власт у Београду може може посегнути и за хапшењем неких лидера Срба са севера Косова. Могуће је и да парламент Србије изврши јак притисак на посланике Србе са Косова, пре свега на оне који су одбацили Бриселелски споразум.

         То би, опет, могло да буде увертира у политичке сукобе у Србији.

         Сукоб власти у Београду и српских општина на северу Косова може дати приликуј Косовској полицијској служби да (уз подршку Кфора) да покуша да силом „примени“ Бриселски споразум и „заштити интереса Приштине“. А то ствара високу напетост уз могућност сукоба, нових барикада и примену насиља према Србима.

         Влада Србије ризикује да се нађе у веома тешкој ситуацији да не може да реагује (чак и ако пожели), јер неће имати ни подршку севера Косова, а то би Приштина могла да искористи.

         Блокада на северу Косова могла би да доведе до масовног и организованог упада Албанаца са југа Косовске Митровице у северни део Митровице, уз подршку КПС и специјалних снага Кфора, односно САД.

         Изазивање сукоба на северу Косова могло би да покрене и радикализцију у самој Србији и притисак грађана кроз протесте на пад садашање владе и нове изборе и одбацивање или редуковање Бриселског споразума.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари