ЖИВКОВИЋ: Независност Косова је од почетка услов за европске интеграције Србије

СЕНИЋ: СВЕ ШТО ИЗ ЕУ САДА ТРАЖЕ - ПРОИСТИЧЕ ИЗ ЛОШЕ ИСПРЕГОВАРАНОГ БРИСЕЛСКОГ СПОРАЗУМА

Зоран Живковић

  • Шеф посланичке групе ДС Борислав СТЕФАНОВИЋ: Влада Србије треба да покрене широку дипломатску акцију и да сама направи свој предлог билатералног споразума са Косовом, не чекајући на додатне ултиматуме. Најгоре би у овој ситуацији било окретати леђа европским интеграцијама

        ПОСЛАНИЦИ владајуће већине уверени су да ће премијер Александар Вучић успети да пронађе решење када је у питању амандман на предлог платформе за преговарачко Поглавље 35, док из табора опозиције данас поручују да је одавно познато да је признање независности Косова услов за евроинтеграције Србије.

        Вест из Брисела да је Немачка поднела амандман којим се додатно погоршавају услови за евроинтеграције Србије и врши притисак да директно или индиректно признамо независност Косова, за посланика СНС Владимира Ђукановића не улива претерани оптимизам.

        Он је новинарима у парламенту рекао да не разуме ту врсту уцењивања Србије, која је урадила све што се од ње тражило у досадашњем току бриселског дијалога.

        „Не знам шта више треба да урадимо да би прихватили Србију у чланство ЕУ, ако нас не желе, а то од њих зависи, нека то кажу. На овакав начин неко да нас понижава нема никаквог смисла“, поручио је Ђукановић.

        Посланик СНС верује да ће Вучић успети у неким непосредним контактима да пронађе решење и излаз из ћорсокака и да никоме није у интересу да уцењује једну државу и поставља јој услове који ником нису постављани приликом уласка у ЕУ.

        „Верујем у неко решење, али искрен да будем, приличан сам песимиста“, навео је Ђукановић, док је шеф посланика СПС Ђорђе Милићевић поручио да нико не може Србију условљавати било чиме и да је то некоректно.

        Милићевић наводи да је Србија испунила све задатке, да је показала да отворена питања жели да решава у дијалогу и да жели да имплементира сва договорена решења.

        „Поглавље 35 не може да буде замена за дијалог. Ово је тешка ситуација и убеђен сам да ће премијер Вучић и Влада Србије на одговоран начин сагледати ситуацију и донети одлуке у интересу народа и националних и државних интереса“, поручио је Милићевић, наводећи да је позиција Србије од почетка дијалога била јасна, а то је да жели разговор, али у статусно неутралном оквиру.

Борислав Стефановић

        Опозиција поручује да је од почетка јасно да је признање Косова услов за евроинтеграције Србије, а шеф посланика ДС Борислав Стефановић позива Владу Србије на широку дипломатску акцију, али и да сама направи свој предлог билатералног споразума са Косовом, не чекајући на додатне ултиматуме.

        Стефановић је мишљења да би најгоре у овој ситуацији било окретати леђа европским интеграцијама и да Вучић, ако хладне главе размисли, не треба то да ради, већ да покрене дипломатску активност и направи наш предлог споразума.

        Указује да још ништа није готово, будући да је у питању нацрт платформе за то преговарачко поглавље.

        „Тешки услови су пред Србијом, то није изненађење, зна се који су услови, чак и у Бриселском споразуму пише да нећемо блокирати Косово на путу европских интеграција“, рекао је Стефановић, који сматра да је Влада Србије закаснила са реакцијом.

        Зоран Живковић из Нове странке каже да је очигледно да се у Бриселу догодило оно што је сваком ко се бави политиком јасно - да је независност Косова од почетка био услов за европске интеграције Србије.

        „То није добро... Преговори у Бриселу су преговори о независности Косова и ту промене нема, осим ратом“, рекао је Живковић.

        За посланика СДС Александра Сенића суштина је што је Бриселски споразум лоше испреговаран, па је све што се сада дешава само резултат онога што је договорено пре две године.

        „Све што ЕК тражи проистиче из Бриселског споразума, где се Србија обавезала да неће спречавати европске интеграције Косова. Европским интеграцијама могу да приступе само чланице УН, самим тим што је Србија пристала на ову одредбу споразума, Србија је према тумачењу ЕК и осталих институција пристала на то да Косово има столицу у УН“, рекао је Сенић.

        То, према његовом мишљењу, не значи да Србија де факто мора да призна независност, али је Влада Србије пристала на Бриселски споразум.

        Он је додао да је амандмане на то поглавље добио још пре месец дана и да не види одкуда толико изненађење код Владе Србије, самим тим и што је став Немачке одавно познат.

        Танјуг

Категорије: 

Коментари