Север Косова се обраћа Уставном суду, не одустаје од барикада и референдума

ВЛАСТ НЕДЕЉАМА БЛОКИРАЛА РАД ОДБОРА ЗА КиМ,

САД ГА НА КРАЈУ ОСТАВИЛА БЕЗ КВОРУМА

  • Тадићев преговарач Борко Стефановић најавио да ће се пронаћи решење да Срби који живе јужно од Ибра несметано користе српске таблице
  • Председници четири општине су саопштили да је покренут поступак за оцену уставности Уредбе Владе Србије о контроли прелаза и ставили до знања да не одустају од референдума на коме би се Срби изјаснили о интеграцији у косовске институције
  • Министар за КиМ Горан Богдановић убеђивао српске лидере са севера Косова да је референдум непотребан, јер нема позитивног ефекта на решавање ситуацији у покрајини
  • Током расправе председник Скупштине општине Звечан Добросав Добрић је Стефановићу поручио да оде код лекара специјалисте, после чега је овај једва дочекао да напусти седницу Одбора

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Седница парламентарног одбора за Косово и Метохију завршена је, после више од шест сати расправе, без усвајања закључака, јер после одласка чланова владајуће већине није било кворума за одлучивање.

        Посланици опозиционих странака Демократске странке Србије, Српске напредне странке и Српске радикалне странке оценили су да је уредба о контроли прелаза између Србије и Косова противуставна и антидржавна.

        С друге стране, шеф тима Београда у преговорима са Приштином Борислав Стефановић истакао је да постизањем споразума о преласку административне линије ни на који начин нису угрожени Устав и закони Србије.

        Радикали су добацивали током Стефановићевог обраћања и оштро критиковали државну политику о Косову, а дошло је и до вербалног дуела између посланика СРС Немање Шаровића и Демократске странке Срђана Миливојевића.

        Током расправе председник Скупштине општине Звечан Добросав Добрић је Стефановићу поручио да оде код лекара специјалисте, после чега је Стефанович одлучио је да напусти седницу Одбора за Косово и Метохију.

        Седницу је напустио и посланик Покрета ветерана Саша Дујовић који је председнику одбора, радикалу Љубомиру Краговићу, поручио да на срамотан начин води заседање.

        Седници су присуствовали и начелник Косовско-митровачког Округа Раденко Недељковић и председници општина северног Косова Бранко Нинић, Крстимир Пантић,  Драгиша Миловић и Славиша Ристић.

        Председници четири општине су саопштили да је покренут поступак за оцену уставности Уредбе Владе Србије о контроли прелаза и ставили до знања да не одустају од референдума на коме би се Срби изјаснили о интеграцији у косовске институције.

        Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић је поручио да је референдум непотребан, јер нема позитивног ефекта на решавање ситуацији у покрајини.

        Ми, Срби са Косова и Метохије, треба да усмеримо енергију и видимо како да сачувамо наше институције, рекао је Богдановић.

        Према његовој оцени, најављеним референдумом се заборављају Срби јужно од Ибра и још више се компликује ионако тешка ситуација на Косову.

        Богдановић је истакао да непотребно да у општинама попут Ђаковице, Призрена и Суве Реке, где Срба нема, држава финансира цео апарат и нагласио неопходност реформе и рационализације институција на Косову.

        Шеф  тима Београда у преговорима са Приштином Борислав Стефановић - пре напуштања седнице - настојао је да убеди опозиционе посланике да постизањем споразума о преласку административне линије са Косовом ни на који начин нису угрожени Устав и закони Србије.

        „Споразум предвиђа да се на прелазима не истичу заставе и симболи такозваног Косова, а на свим прелазима биће присутни представници Министарства унутрашњих послова и Министарства финансија“, рекао је Стефановић.

        Он је прецизирао да ће косовски цариници бити присутни на прелазима Кончуљ и Мердаде, док ће на Јарињу и Брњаку, са косовске стране, бити присутни царински сведоци који ће, како је рекао, само посматрати прелазе.

        Стефановић је нагласио да је то најбоље могуће решење у овом тренутку и најавио да ће се пронаћи решење да Срби који живе јужно од Ибра несметано користе српске таблице.

        „Наћи ћемо решење за власнике косовских таблица да не буду оштећени ако прелазе границу са Србијом“, рекао је он.

        Стефановић је истакао да ће осигуварајућа друштва пронаћи начин да омогуће несметано кретања возила између Србије и Косова.

        Он је додао да Косово није члан европске „зелене карте“ и да питање осигурања возила није било предмет преговарачког процеса.

        Према речима Стефановића, за Србију је Резолуција 1244 једино прихватљиво решење за представљање Приштине на регионалним форумима.

Стефановић је споразумом са Билером

спасавао образ и владу Хашима Тачија!

Крстимир ПАНТИЋ за Фaктu о свом наступу

и атмосфери на седници Одбора за КиМ

  • Нисам пропустио ни „епизоду“ са царинским печатом. Указао сам да нас је Стефановић убеђивао да ће на прелазима бити представник наша два министарства Србије и цариник ЕУЛЕКС-а да ће им „човек Приштине кувати кафу“. Да би се претходних недеља одједном појавио „царински сведок“ Приштине. Поводом овога сам Стефановићу рекао да сам досад знао за сведоке на венчањима и за Јеховине сведоке, а да сад видим да постоје и „Боркови сведоци“

        - Рекао сам Стефановићу да је лицемеран, да је без карактера. За пример сам навео:  да је нама - поводом уредбе о слободи кретања - рекао: Јесам потписао, морало се, то је најбоље што смо могли да добијемо, а ви немојте да то спроводите.

        Није ни покушао да оповргне ове моје речи. А и како би, кад је све то чуо и министар за КиМ Горан Богдановић.

        Подсетио сам такође: да нам је - поводом свог споразума са бившим командантом Кфора, Билером, говорио да је то урадио под притиском. А на питање - зашто сте попустили? Стефановић нам је одговорио да је то учинио зато да би био сачуван образ Хашиму Тачију чија се влада у то време љуљала. Замислите: Београд је тада спасавао Тачија!

        Нисам пропустио ни „епизоду“ са царинским печатом. Указао сам да нас је Стефановић убеђивао да ће на прелазима бити представник наша два министарства Србије и цариник ЕУЛЕКС-а да ће им „човек Приштине кувати кафу“. Да би се претходних недеља одједном појавио „царински сведок“ Приштине. Поводом овога сам Стефановићу рекао да сам досад знао за сведоке на венчањима и за Јеховине сведоке, а да сад видим да постоје и „Боркови сведоци“.

        Ћутао је, није ни покушао да било шта оповргне. Симптоматично је да га нико није бранио. Чак и нико од његових. Нада Колунџија се уопште није јављала за реч. Срђан Миливојевић је једино похвалио споразум о дипломама.

        Симптоматично је такође да су сви који су говорили са стране власти  наваљивали да одустанемо од референдума, али без било какве - поготово иоле убедљиве - аргументације.

        Сви ми са Косова били смо јединствени. Чак је начелник округа Раденко Недељковић био оштар у критици. Од нас једино Бранко Нинић није говорио.

Тадићева власт се боји референдума

јер ће показати да са КиМ ништа није решено

Седница Одбора за КиМ очима Марка Јакшића

  • Највећи број присутних са КиМ је говорио да је ово што ради Борис Тадић класична издаја и ће Бог и историја да дају свој суд, а када дође време - и павосудни органи ће применити санкције 
  • Видело се да су свесни да ће референдум анулирати њихова достигнића издаје. Не боје се тек тако: ако Срби организују референдум тиме показују да питање КиМ још није решено. 
  • Завршио бих речима књижевника Матије Бећковића: «Ћераћемо се још!»

        Најважније је што су сви Срби са КиМ одбацили Уредбу Владе Републике Србије. Како опозициони посланици тако и они из владајућих странака. Сложно су оценили да није у интересу Срба и да признање Стефановићевих „договора“ и таквих уредби значи уједно и признање такозваног Косова.Стефановић је покушао да све оправда, али није успео никога да убеди.

        Важно је да су Срби показали јединство, док је министар Богдановић био за документа из чега се може извући закључак да се Борис Тадић одлучио да ради кандидатуре жртвује Косово и Метохију. Министар је био против референдума који Срби организују. Запад је схватио да није довољно што је бомбардовао Србију већ да Србија треба да сама негује и љуља монструма од државе који је Запад направио. 

        Сви Срби са КиМ су били против одлука и актиности власти и то је јако важно.

        Борко Стефановић и Горан Богдановић су говорили да то није издаја, а највећи бројприсутних са КиМ је говорио да је ово што ради Борис Тадић класична издаја и ће Бог и историја да дају свој суд, а када дође време - и павосудни органи ће применити санкције. 

        Власт жели по сваку цену да добије статус и не преза да испуни све западне захтеве.

        Намера јој је да жртвују територију и државу по систему да се Власи не сете, да то не делује сурово и грубо, већ да то буде урађено на суптилан начин.

        Они се надају да ће у марту месецу следеће године сигурно добити статус кандидата, а да би добили тај фамозни статус, спремни су да жртвују све, територију, народ, историју, порекло. Ништа им није свето, а све са циљем да Борис Тадић добије предстојеће изборе. Иако свесни да никада неће ући у ЕУ, они све ово чине не би ли добили предстојеће изборе. 

        Посебно их боли питање референдума. Против његовог одржавања били су и Борко Стефановић и Горан Богдановић, говорећи да је референдум који организују Срби са севера Косова - противуставан и непотребан, јер сматрају да ће то да угрози њихову европску перспективу.

        Видело се да су свесни да ће референдум анулирати њихова достигнића издаје. Не боје се тек тако: ако Срби организују референдум тиме показују да питање КиМ још није решено. 

        Завршио бих речима књижевника Матије Бећковића: «Ћераћемо се још!»

Ахтисаријев план је неприхватљив јер Срби севера не могу добити мање него што имају

Стефановић, одговарајући на питања чланова Одбора за КиМ

  • Да барикаде тада нису стављене не само да би ствари ишле убрзаним, по нас лошим правцем, не само на административним прелазима већ би вероватно били угрожени и питање опстанка српских институција на северу Косова, нарочито питање суда у Митровици
  • Јариње и Брњак се различито третирају и зато што је тако предвиђено у плану шест тачака Бан Ки Муна који је прихватио Савет безбедности Уједињених нација

        Ахтисаријев план је неприхватљив, између осталог, и „зато што се у историји света није десило да једна група грађана, у овом случају Срба, добија мање одоног што има“.

        „Срби на северу Косова нарочито то не заслужују без обзира на наше разлике. Борићемо се да никада не добију мање од оног што имају“, рекао је Стефановић.

        Стефановић је рекао да су барикаде у јулу поставили грађани, да су он и министар за Косово и Метохију Горан Богдановић дошли на Косово када су барикаде већ биле постављене, као и да су тада подржали миран протест грађана.

        Он је рекао да су барикаде испуниле своју сврху и да су зато позвали да се уклоне.

        „Да барикаде тада нису стављене не само да би ствари ишле убрзаним, по нас лошим правцем, не само на административним прелазима већ би вероватно били угрожени и питање опстанка српских институција на северу Косова, нарочито питање суда у Митровици“, рекао је он.

        На питање зашто се различито третирају Јариње и Брњак, Стефановић је одговорио не само због тога што је српско становништво на северу Косова монолитно, сложно и ослоњено на „меки трбух Србије“, већ и зато што је тако предвиђено у плану шест тачака Бан Ки Муна који је прихватио Савет безбедности Уједињених нација.

        Он је рекао да је актуелна Влада, за разлику од претходних, учинила нешто у одбрани докумената који су саставни део међународних права, није их само тумачила и објашњавала грађаним, а него их је у пракси применила.

        Стефановић је напоменуо и да није тачно да се у споразуму о управљањју административним линијама ради о границама.

        „Чули смо став да јасно произилази да се ради о границама. Ништа јасно не произилази да се ради о границама. Не постоји ни једно место које потврђује да је у питању државна граница“, рекао је Стефановић. 

 

Категорије: 

Коментари