Одбор за КиМ одбацио владин извештај и оценио да је „потврда штетне политике”

Посланици владајућих странака демонстративно напустили седницу пре гласања

*  Немања ШАРОВИЋ (СРС): Извештај је владин политички памфлет. Резултат Владе Србије је пропаст и одустајање од суверенитета и интегритета Србије

* Слободан САМАРЏИЋ: Влада да не брани територију Косова и Метохије већ целу `борбу` за КиМ своди на млако настојање да Србима у покрајини обезбеди права мањина

* Сви опозициони посланици – за референдум, сви владини - против

* Ако Косово стварно зависи од референдума и барикада, онда и не треба да буде део Србије. Срећом, није тако, рекао посланицима министар Горан Богдановић

         ОДБОР Народне скупштине за Косово и Метохију гласовима посланика Српске радикалне странке (СРС), Српске напредне странке (СНС) и Демократске странке Србије није прихватио тромесечни извештај Владе Србије о мерама за стабилизацију прилика на Косову, оценивши да је непотпун и нејасан" и да је потврда штетне политике Владе Србије у јужној
покрајини.

         Председник Одбора Љубомир Краговић из СРС је извештај ставио на гласање, иако га је потпредседник Одбора Дејан Раденковић из Социјалистичке партије Србије упозорио да је то у супротности са Пословником и да гласање неће имати сврхе.

         На исто су упозоравали, тврдећи да се извештај само може примити "примити к знању", и чланови Одбора из Демократске странке Срђан Миливојевић и Смиљана Антонијевић, који су затим напустили седницу.

         Седницу су обележиле критике посланика СРС, ДСС и СНС на рачун политике Београда према Косову, посебно због негативног става Владе Србије према најављеном српском референдуму на северу Косова.

         Владин извештај су најжешће критиковали Немања Шаровић из СРС и Слободан Самарџић из ДСС, који су тврдили да је штетан и против интереса Срба у јужној покрајини.

         "Извештај је владин политички памфлет. Резултат Владе Србије је пропаст и одустајање од суверенитета и интегритета Србије", упозорио је Шаровић.

         Самарџић је оптужио владу да не брани територију Косова и Метохије већ да целу `борбу` за КиМ своди на млако настојање да Србима у покрајини обезбеди права мањина.

         "Тадићев план говори о правима мањина, а не о одбрани територије државе", указао је Самарџић.

         И Шаровић и Самарџић су подржали намеру севера Косова да одржи референдум на коме ће се грађани изјаснизи да ли прихватају косовске институције.

         Током више од три часа, колико је трајала седница, могло се чути да Влада Србије намерно искључује струју "непослушним" Србима са севера Косова, да их отпушта са посла, као и да је сваки споразум са властима у Приштини на штету Срба.

         Министар за Косово Горан Богдановић је одбацио оптужбе да Влада Србије "кажњава" Србе са севера Косова због референдума.

         "Молим вас да не злоупотребљавате тешку ситуацију у дневно политичке сврхе. Лаж је да Влада искључује струју", изјавио је Богдановић.

         На оцену посланика ДСС и бившег министра за Косово, Слободана Самарџића, да судбина Косова зависи од референдума и барикада, Богдановић је одговорио да није тако.

         "Ако Косово стварно зависи од референдума и барикада, онда и не треба да буде део Србије. Срећом, није тако", рекао је Богдановић.

 

Категорије: 

Коментари