МЕДОЈЕВИЋ: И у ЦГ прислушкују, уз нервозу Конфедерације балканске мафије

ЧЛАН ОДБОРА СКУПШТИНЕ ЦГ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ТВРДИ ДА ЈЕ

БОГАТСТВО ПРИПАДНИКА АНБ ДОКАЗ ДА ИХ ПЛАЋА МАФИЈА

  • У случају афере прислушкивања челника нове власти у Србији, још је тешко проценити о чему се ради. Одлука Вучића да буде координатор свих безбедносних служби, без претходно спроведене лустрације и реформи, веома је ризичан и проблематичан потез, оценио је Небојша Медојевић

        У ЦРНОЈ Гори и Агенција за националну безбедност (АНБ) и полиција без адекватне контроле парламента злоупотребљавају мере тајног надзора прислушкујући и надзирући велики број особа, сматра један од лидера Демократског форнта и члан скупштинског Одбора за безбедност и одбрану Небојша Медојевић.

       Он тврди да су наручиоци прислушкивања - и мафија, и врх државе, али и одређени власници крупног капитала. Медојевић је у изјави подгоричким Вијестима подсетио да у Црној Гори функционише и опрема за прислушкивање комуникација која је била у власништву војске бивше државе, а коју сада противзаконито користе приватна лица.

       „Из мог искуства, као члан Одбора за безбедност, немам никакву дилему да су наше службе биле саставни део логистике шверца, наркотарфикинга и прања новца”, нагласио је Медојевић.

       И Црну Гору је пре скоро годину дана дрмала афера „листинг” када су су објављени, наводно фалсификовани, листинзи телефонских разговора Игора Лукшића и министра спољних послова Милана Роћена са одбеглим наркобосом Дарком Шарићем.

       Данак је платио шеф полиције Веселин Вељовић, који је неколико месеци касније поднео оставку „на лични захтев”, али та афера ни до данас није расветљена.

       „У случају афере прислушкивања челника нове власти у Србији, још је тешко проценити о чему се ради. Одлука Вучића да буде координатор свих безбедносних служби, без претходно спроведене лустрације и реформи, веома је ризичан и проблематичан потез”, сматра Медојевић.

       „Енормно богатство припадника АНБ и полиције јасно указује ко су припадници служби који су на платном списку мафије”, додао је Медојевић.

       Чињеница да у Црној Гори у протекле 23 године није оптужен ниједан високи оперативац АНБ или полиције због криминалних активности и веза са мафијом, јасно указује, сматра он, да те структуре „имају подршку ДПС-СДП режима и да имају значајна места у државном естаблишменту”.

       По Медојевићу, проблем за те структуре представља све већи степен консензуса међу безбедносним службама у САД и ЕУ, односно оцена да су црногорске службе „некредибилне и опасне за озбиљније акције против балканске мафије”.

       „Чињеница да су и Шарић и Кељменди имали интензивну телефонску комуникацију са врхом државе, АНБ, полиције, поједних медија, јасно указује на органску повезаност мафије, политике, и крупног капитала. Да су нетрансформисане службе безбедности кључна логистика преко које се обавља комуникација између ових структура”, сматра Медојевић.

       Медојевић каже да органска повезаност корумпираних и нетрансформисаних делова безбедносних служби са политичким партијама на власти, новоформираним влансицима крупног капитала и организованим криминалом јесте суштина моћне структуре „Балканске конфедерације организованог криминала” која је настала распадом бивше СФРЈ и ратовима почетком 90-тих.

       „Под притиском захтева САД, ЕУ и НАТО, владе у региону почињу борбу против мафије, која губи кључну подршку у Хрватској, а промена режима у Србији и најава кампање против тајкуна повезаних са мафијом, изазвала је додатну нервозу међу босовима мафије”, мишљења је Медојевић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари