Ђукановић очекује да Црна Гора буде у NATO до краја године

УЛАЗАК У АЛИЈАНСУ ПОДРЖАВА 38 ОДСТО ГРАЂАНА,

А ОН ОБЕЋАО - КАМПАЊУ ЗА ВЕЋИНУ

Мило Ђукановић

  • У Скупштини ЦГ рекао да се ни једна држава не може самостално изборити са савременим безбедносним изазовима, па додао: „А за мале земље то је очигледна реалност. Посебно у регионима као што је Балкан са својим историјским искуствима. Зато је припадност колективној одбрани најбољи и најјефтинији одговор на бројне савремене безбедносне претње. Управо стога је Црна Гора чланство у NATO дефинисала као један од приоритета државне политике“
  • Посебно је нагласио: У друштву сазрева свест о важности прихватања вредности демократски развијених западних држава, и укључивања у организације које баштине те вредности. Чланство у NATO је прва степеница на том путу

        ЦРНА Гора је на добром путу да испуни очекивања савезника, поручио је премијер Мило Ђукановић, наводећи да, као резултат бројних активности, очекује већинску подршку грађана чланству у NATO, каква већ постоји у црногорском парламенту.

         „Црна Гора је заиста за кратко време, могло би се рећи и рекордно, успела од обнове државности да се, дословно, нађе пред вратима Савеза“, рекао је Ђукановић у парламенту током премијерског сата.

        Ђукановића је посланик Демократске партије социјалиста Мевлудин Нухоџић питао да прокоментарише досадашње резултате у оквиру интензивираних и фокусираних разговора, у протеклих шест месеци колико је процес на снази, посебно раст јавне подршке.

        Ђукановић је саопштио да је, према последњим истраживањима јавног мњења забележен раст подршке јавности NATO интеграцијама од четири до пет одсто и да је сада на нивоу од око 38 одсто.

         „Овај резултат је производ кампање која је интензивирана почетком марта, а чији је важан део појачани дијалог са бирачима партија које подржавају чланство у NATO као стратешки национални циљ“, оценио је Ђукановић.

        Како је рекао, користе се иновирани приступи и поруке развијене за различите друштвене групе, а настављено је и са садржајном сарадњом са невладиним сектором који се бави питањима везаним за евроатлантску интеграцију у реализацији бројних активности.

         „Очекујемо да ће комбинација поменутих активности дати резултате и да ћемо ускоро имати јасан тренд јачања који ће резултирати већинском подршком грађана чланству у NATO, онаквом какву већ имамо у Скупштини“, рекао је он.

        Према речима Ђукановића, у том циљу било би добро да представници свих партија које подржавају чланство Црне Горе у NATO у интерпартијској комуникацији наставе и интензивирају деловање на том плану. „Пошто све анкете показују да има још доста простора за подршку у редовима свих политичких партија“.

         „Било би значајно да се и партије које имају другачији став о NATO на конструктиван начин укључе у дијалог, и да о овој теми која је важна за све у Црној Гори разговарамо аргументовано, и без предрасуда и дневнополитичких трвења“, поручио је он.

        Ђукановић је рекао да су данашњи безбедносни изазови веома комплексни и да су традиционални оружани сукоби само један од видова претњи са којима се земље суочавају.

        Како је додао, растући тероризам, питање енергије, сајбер напади, хибридне претње, страни борци и природне катастрофе потврђују да се ни једна држава не може самостално изборити са безбедносним изазовима, чак ни највеће.

         „А за мале земље то је очигледна реалност. Посебно у регионима као што је Балкан са својим историјским искуствима. Зато је припадност колективној одбрани најбољи и најјефтинији одговор на бројне савремене безбедносне претње. Управо стога је Црна Гора чланство у NATO дефинисала као један од приоритета државне политике“, казао је Ђукановић.

        Он је оценио да је успех у процесу евроатлантске интеграције заслуга свих. „Како институција система, тако и целокупног црногорског друштва, у којем сазрева свест о важности прихватања вредности демократски развијених западних држава, и укључивања у организације које баштине те вредности“.

         „Чланство у NATO је прва степеница на том путу. Стога посвећено и недвосмислено настављамо са спровођењем активности и очекујемо да ће нас резултати које континуирано постижемо квалификовати за добијање позива за NATO, у предвиђеном року“, рекао је Ђукановић.

        Према његовим речима, већ седам година ниједна држава није позвана да се придружи Савезу.

         „Последњи пут је то било 2008. у Букурешту када су позване Албанија и Хрватска. Одлука о позиву за чланство свакако ће бити историјска за Црну Гору, али и веома важна за регион, и за Алијансу“, поручио је Ђукановић.

        Како је казао, на Самиту у Велсу направљен је својеврстан преседан, везан за Црну Гору.

         „Први пут је одлучено да се о пријему у чланство одлучује између два самита, на министарском нивоу. Овакав став, изражен у завршном документу Самита, право је признање за напредак који је наша земља остварила“, казао је Ђукановић.

        Препоруком за покретање интензивираних и фокусираних разговора Црна Гора је, оценио је он, добила другачији статус у односу на остале аспиранте.

         „Савезници су преузели обавезу да се додатно интензивирају контакти и сарадња с Црном Гором, и да се до краја године сагледају резултати и одлучи о позиву у чланство. У оквиру тог дијалога предвиђена је посета најважнијег органа NATO - Северно атлантског савета (NAC) Црној Гори током ове године, а могућа је и посета генералног секретара Јенса Столтенберга“, рекао је Ђукановић.

        Он је казао да је његова посета Бриселу већ договорена за 15. април, када ће се срести са генералним секретаром и имати могућност да се обрати NAC-у.

         „Овакав статус који је Црна Гора добила на Самиту је и признање, и шанса коју не смемо пропустити. То је наш став, и оцена свих саговорника из Савеза, у бројним контактима са свим нашим званичницима“, додао је Ђукановић.

         „У области одбране фокус остаје на јачању војног буџета у складу са Стратегијским прегледом одбране и истакнутом потребом модернизације опреме, за коју се издваја 15 одсто од буџета предвиђеног за одбрану. Кретање буџета за одбрану прати трендове у земљама ЕУ када је ова област у питању, као и одлуку NATO савеза да се оствари жељени ниво издвајања за одбрану до 2020. године“, рекао је он.

        Посланик Позитивне Црне Горе, Дарко Пајовић питао је Ђукановића које конкретне мере су предузете и шта ће бити урађено како би се квалитетно и што пре реформисале безбедносне службе.

        Образлажући питање, Пајовић је навео да је сектор безбедности неопходно реформисати јер, сматра он, на садашњем нивоу представља значајну препреку за добијање позива Црне Горе у NATO.

        Ђукановић је одговорио да је Влада у континуитету посвећена реформама обавештајно безбедносних служби, у циљу снажења њиховог капацитета за ефикасно и успјешно супротстављање безбедносним ризицима, изазовима и претњама, са којима се суочава Црна Гора.

        Вијести
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари