Бијело Поље показало лажном митрополиту Дедеићу и његовој лажној цркви шта им мисли

НА ЈАВНИ РАЗГОВОР О АНТИСРПСКОМ ЗАКОНУ О СЛОБОДИ ВЕРОИСПОВЕСТИ ДОШЛЕ СТОТИНЕ ЉУДИ

  • Подгоричко Министарство за људска и мањинска права: Одговорност за одлагање јавне расправе припада искључиво појединцима који су непримереним понашањем, увредама, псовкама и вулгарним скандирањем онемогућили одржавање округлог стола. Такво понашање је прихватила огромна већина присутних, укључујући и свештена лица
  • Појава делегације Црногорске православне цркве само их је додатно мотивисала да остваре своју намеру. Њихови узвици нису примерни за некога ко себе сматра верником, јер је одлика вере мир и човекољубље, а ови „верници” су на јавној расправи демонстрирали искључиво мржњу. Свештеници СПЦ су узвикивали непримерне пароле или су пасивно посматрали такво понашање. Ни једним чином нису покушали да утичу на разјарену масу да се смири. Толико о њиховом напору да одрже ред и мир, саопштило је исто Ђукановићево министарство

         МИНИСТРСТВО за људска и мањинска права није одговорно за одлагање јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести, већ одговорност "припада искључиво појединцима који су непримјереним понашањем, увредама, псовкама и вулгарним скандирањем онемогућили одржавање округлог стола", саопштено је из Министарства за људска и мањинска права.
         Из тог Министарства наводе да је „такво понашање прихватила огромна већина присутних, укључујући и свештена лица", те да се тако „у конференцијској сали створила непријатна ситуација која није погодовала радној атмосфери која је била очекивана".
Јавна расправа о Нацрту Закона о слободи вјероисповијести, која је данас требало да буде одржана у Бијелом Пољу, прекинута је након што су вјерници СПЦ вријеђали митрополита ЦПЦ Михаила Дедеића. Ово је била прва од три јавне расправе, које су поред Бијелог Поља планиране у Подгорици и Котору.
         Из Министарства за људска и мањинска права су реаговали на наводе Митрополије црногорско-приморске да то Министарство "сноси моралну и законску одговорност за јавни скуп који је организовало", а који није одржан, као и да је било у обавези да “обезбиједи већу и адекватну салу за одржавање јавне расправе” због чега је више стотина грађана остало изван просторије коју је одредило за одржавање скупа".
          Из Министарства наводе да је према програму јавне расправе планирано одржавање три округла стола, те да је јавни позив за учешће упућен свим грађанима, припадницима свих вјероисповјести, као и свим заинтересованима у Црној Гори.

         „У складу са планом јавне расправе у Бијелом Пољу резервисана је сала која је испуњавала техничке услове за одржавање догађаја овог типа и чији је капацитет стотину двадесет мјеста. На данашњем скупу било је више стотина лица. Услови који су настали на почетку јавне расправе нису били примјерени за овакву врсту дијалога, те је с тим у вези процијењено да се јавна расправа није могла одржати.

         Одговорност за одлагање јавне расправе припада искључиво појединцима који су непримјереним понашањем, увредама, псовкама и вулгарним скандирањем онемогућили одржавање округлог стола. Такво понашање је прихватила огромна већина присутних, укључујући и свештена лица. Тако се у конференцијској сали створила непријатна ситуација која није погодовала радној атмосфери која је била очекивана", наводи се у реаговању Министарства, те додаје да је "јасно да се не ради о спонтаном доласку толиког броја грађана, а свакако да њихове непримјерене пароле нису ставови експерата из области вјере, већ демонстрација нецивилизованог понашања".

         Јасно је, како наводе, и да не ради ни о каквим заинтересованим лицима већ о групи која је организовано дошла да скандира и да не дозволи одржавање јавне расправе.

         „Појава делегације Црногорске православне цркве само их је додатно мотивисала да остваре своју намјеру. Њихови узвици нису примјерни за некога ко себе сматра вјерником, јер је одлика вјере мир и човјекољубље, а ови „вјерници” су на јавној расправи демонстрирали искључиво мржњу. Министарство није могло ни да претпостави да ће ови појединци тако грубо злоупотријебити отвореност јавне расправе и позив за учешће на Округлом столу. Можемо да захвалимо само срећном случају и напорима министра Нумановића што није дошло до тежих посљедица и што нико није повријеђен, а не томе што су, наводно, свештеници СПЦ „прибрано и достојанствено штитили ред и мир на скупу”. Свештеници СПЦ су узвикивали непримјерне пароле или су пасивно посматрали такво понашање. Ни једним чином нису покушали да утичу на разјарену масу да се смири. Толико о њиховом напору да одрже ред и мир", наводе из Министарства.

          http://www.vijesti.me/vijesti/ministarstvo-svestenici-spc-nista-nisu-uradili-da-odrze-red-i-mir-medu-vjernicima-850357

САОПШТЕЊЕ  МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ  И ТРИ ЕПАРХИЈА СПЦ

          Није дошло до физичких напада, свештеници

           су прибрано штитили ред и мир на скупу

  • Црква није имала могућности да утиче на спонтану реакцију грађана на јавној расправи у Бијелом Пољу. Треба имати у виду да на јавној расправи нису били присутни само православни верници СПЦ, како поједини медији погрешно јављају, него грађани различитих вероисповести и опредјељења
  • Грађани су на свој начин исказали свој однос према покушају грубог задирања у њихова верска осјећања и злоупотребу тих осећања у политичке сврхе

         ПРЕДСТАВНИЦИ Митрополије Црногорско-Приморске и Епархија Будимљанско-Никшићке, Захумско-Херцеговачке и Милешевске су се 7. септембра одазвали непосредно упућеном позиву од стране министра за људска и мањинска права Суада Нумановића за учешће на округлом столу у Бијелом Пољу у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести.

         Наши представници су имали намјеру да на округлом столу, који је организовало Министарство за људска и мањинска права, изнесу агрументоване примједбе на Нацрт закона и укажу на противправност и неодрживост предложених решења.

         Дужни смо да подсјетимо да је званични организатор округлог стола Министарство за људска и мањинска права и да тај ресор сноси моралну и законску одговорност за јавни скуп који је организовао.

         Министарство је, као и сви ми, имало прилику да се благовремено упозна са чињеницом да је предложени пропис изазвао огромно интересовање најшире јавности те је било природно да за одржавање скупа обезбиједи већу и адекватну салу за одржавање јавне расправе. Због тог пропуста Министарства, више стотина грађана је остало изван просторије коју је Министарство одредило за одржавање скупа.

         Велики број грађана које је на јавну расправу јавно позвало Министарство је био онемогућен да оствари своје право на учешће у раду округлог стола током јавне расправе о Нацрту закона. Подсјећања ради, Министарство је као организатор овог јавног скупа на више мјеста и више пута објављеним јавним позивом позивало и позвало грађане и друге организације да се одазову позиву за учешће на округлим столовима и јавној расправи. Из тих разлога, апсолутно је јасно да одговорност за организацију и одржавање реда на округлом столу у Бијелом Пољу искључиво сноси Министарство.

         Црква нема могућности да утиче на спонтану реакцију грађана на јавној расправи у Бијелом Пољу. Треба имати у виду да на јавној расправи нису били присутни само православни вјерници СПЦ, како поједини медији погрешно јављају, него грађани различитих вјероисповијести и опредјељења.

         Грађани су на свој начин исказали свој однос према покушају грубог задирања у њихова вјерска осјећања и злоупотребу тих осјећања у политичке сврхе. Осим тога, посебно истичемо да није дошло до физичких напада и да су наши свештеници прибрано и достојанствено штитили ред и мир на скупу.

         Нови процедурални пропуст Министарства за људска и мањинска права на округлом столу у Бијелом Пољу јасно указује на велико узнемирење јавности због задирања у осјетљиву област људских права, а посебно права на слободу вјероисповијести, и непобитно доказује неодрживост предложених решења у Нацрту закона о слободи вјероисповијести.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари