Русија и Кина ће заједно производити велике путничке авионе и тешке хеликоптере

РУСКИ ЛИДЕР У ПЕКИНГУ: МОСКВА И ПЕКИНГ ТРАЖЕ ДА СЕ И САД ПОТЧИНЕ МЕЂУНАРОДНОМ ПРАВУ

  • Владимир Путин и Си Ђинпинг су потписали заједничку изјаву о јачању „глобалне стратешке стабилности“. Руски лидер је потом рекао: „Русија и Кина тесно сарађују у сфери спољне политике и безбедности. Имамо јединствен приступ широком спектру светских и регионалних проблема. Учвршћујемо координацију међу нашим структурама силе. Наша сарадња је и важан фактор глобалне и регионалне стабилности и безбедности“
  • СИ: „Наше две земље су увек за решавање проблема помоћу пријатељских консултација и мировних преговора. Против смо олаког завођења санкција и претњи њиховим увођењем. Против смо једностране политике и једностраних потеза без сагласности заинтересованих страна. Кина и Русија ће се и даље залагати за међународне односе новог типа - на принципима сарадње и добити за све“
  • Уследило је потписивање руско-кинеске декларације о већој улози и повећаном значају међународног права у којој се посебно наглашава да морају бити стриктно поштоване међународне обавезе које се тичу „имунитета држава, њихове својине и њихових руководећих личности“. У том документу се подвлачи: „Нарушавање ових обавеза супротно је принципу суверене равноправности држава и може само доводити до појачавања напетости“

        РУСИЈА развоју својих односа са Кином придаје приоритетан значај - рекао је у Пекингу Владимир Путин.

        Његов домаћин - кинески лидер Си Ђинпинг - нагласио је да се Пекинг и Москва залажу за политичко решавање међународних проблема и да су против примене силе и санкција:

        „Наше две земље су увек за решавање проблема помоћу пријатељских консултација и мировних преговора. Против смо олаког завођења санкција и претњи њиховим увођењем. Против смо једностране политике и једностраних потеза без сагласности заинтересованих страна. Кина и Русија ће се и даље залагати за међународне односе новог типа - на принципима сарадње и добити за све“.

        Путин и Си су потписали заједничку изјаву о јачању „глобалне стратешке стабилности“.

        Руски лидер је потом рекао: „Русија и Кина тесно сарађују у сфери спољне политике и безбедности. Имамо јединствен приступ широком спектру светских и регионалних проблема. Учвршћујемо координацију међу нашим структурама силе. Наша сарадња је и важан фактор глобалне и регионалне стабилности и безбедности“.

        Открио је да руско-кинески споразум о пријатељству и сарадњи сваке четврте године наставља да се реализује са новим заједничким планом за даље деловање.

        Уследило је потписивање руско-кинеске декларације о већој улози и повећаном значају међународног права у којој се посебно наглашава да морају бити стриктно поштоване међународне обавезе које се тичу „имунитета држава, њихове својине и њихових руководећих личности“.

        И подвлачи: „Нарушавање ових обавеза супротно је принципу суверене равноправности држава и може само доводити до појачавања напетости“.

        Сједињене Државе се у овом документу не апострофирају, али је он у функцији појачавања притиска да се САД потчине међународном праву.

        Лидери две земље су се договорили и даљем ширењу економске сарадње.

        Новости су: Русија повећава испоруке „црног злата“ руско-кинеским нафтоводом; гасовод према Кини „Сила Сибира“ биће потпуно готов до 2020; Москва и Пекинг усаглашавају услове испорука руског гаса Кини „западном трасом“; Кина повећава улагања у производњу руског течног гаса „Јамал СПГ“; до краја 2016-те биће све договорено о заједничкој градњи супербрзе железнице која ће повезати Москву и Казањ; договорено је да две земље заједно граде трансевроазијску аутомобилску магистралу...

        Ово није све. Потписан је међувладин споразум о заједничком развоју производње широкотрупних далеколетних авиона који ће примати 250-300 путника и бити конкуренција Airbus и Boeing.

        Кинеска компанија AVICOPTER - уз учешће и подршку „Хеликоптера Русије“ - ући ће у производњу тешког хеликоптера AHL...

        Прошле године је робна размена између Кине и Русије била 63,5 милијарди долара, са безмало удвострученим руским извозом аутомобила и опреме.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари