У Сирији остају ескадрила бомбардера Су-24 и ескадрила ударних хеликоптера Ми-24 и Ми-35

ШТИТИЋЕ ИХ ТЕШКИ ВИШЕНАМЕНСКИ ЛОВЦИ СУ-30 И СУПЕРМАНЕВАРСКИ ЛОВЦИ СУ-35

Су-34

  • Остаје и 1.000 руских војних саветника, а стручњаци процењују да Москва свој контигент може поново довести на стари ниво или га чак повећати за – највише два дана
  • Небо изнад Сирије штитиће и зенитни ракетни системи С-400 и „Панцир С-2“. У игри ће и даље бити и руска далеколетна стратешка бомбардерска авијација и ратни бродови у источном Медитерану. Пред обале Сирије стигла је, поред осталог, и подморница „Ростов-на-Дону“, опремљена и крстарећим ракетама „Калибар-НК“ чији домет је већи од 1.500 километара

         ВОЈНИ врх Русије наставља да повлачи из Сирије своје „основне снаге“. Међутим, то руској авијацији која је остала на аеродрому Хмејмим (поред Латакије) није нимало сметало да током дана обезбеђује ваздушну подршку сиријској армији приликом заузимања Палмире.

         Ово је, наравно, додатно актуелизовало питање: шта Москва ипак оставља у Сирији и за шта ће то бити довољно?

         Према званичним подацима Министарства одбране РФ, заједно са делом авиона – из Сирије се враћају и неки авио-техничари, а војни транспортни авиони довозе из Сирије и део „војне имовине“.

         Неки војни експерти у Москви сматрају да повлачење „основних снага“ – упркос свему – неће умањити борбени потенцијал онога што Ваздушно-космичке снаге Русије у Сирији оставе. Јер, са аеродрома Хмејмим се повлаче ловци-бомбардери Су-34 и јуришни авиони Су-25, али зато бомбардери Су-24 и Су-30 и Су-35 – остају.

         Саму авио-базу Хмејмим – од могућих напада – штитиће модерни суперманеварски ловци Су-35 и вишенаменски тешки ловци Су-30 који су у стању да подједнако успешно делују против непријатељске авијације у ваздуху и да наносе ударе по циљевима на земљи.

         У Сирији остаје цела ескадрила фронтовских бомбардера Су-24. Плус: ескадрила ударних хеликоптера Ми-24 и Ми-35. 

         Да подсетимо: У Сирију су управо стигли модерни руски борбени хеликоптери Ка-52 «Алигатор» и Ми-28Н «Ноћни ловац».

         Небо изнад Сирије штитиће зенитни ракетни системи С-400 и „Панцир С-2“.

Ми-24

         У игри ће и даље бити и руска далеколетна стратешка бомбардерска авијација и ратни бродови у источном Медитерану. Пред обале Сирије стигла је, поред осталог, и подморница „Ростов-на-Дону“, опремљена и крстарећим ракетама „Калибар-НК“ чији домет је већи од 1.500 километара.

          Председник РФ Владимир Путин већ је изјавио да Русија, буде ли потребно, може повучене снаге поново вратити у Сирију. Можда чак увећане. Војни експерти процењују да би за то била потребна – највише два дана.

          У Сирији остаје око хиљаду руских војних саветника и стручњака за наоружање.

          Према непотврђеним информацијама, ти саветници су присутни у практично свим јединицама сиријске армије које су укључене у борбу са исламистичким терористичким формацијама.

          Постоје претпоставке да ће улога „руских саветника“ у наредним данима и недељама само даље расти.

          Сирију неће напустити ни војници и официри Оружаних снага РФ који обезбеђују функционисање руских база, руских саветника и „штапских и логистичких структура“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари