ШОЈГУ: Правимо глобални систем извиђања који ће имати и свемирску компоненту

У НАРЕДНОЈ ДЕЦЕНИЈИ РУСКЕ ВОЈНЕ ФАБРИКЕ ИМАЋЕ ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА, ЗА ОДБРАНУ ЋЕ БИТИ ИЗДВОЈЕНО 23 БИЛИОНА РУБАЉА

         ПОСЛЕДЊИХ година појавили су се нови изазови и опасности по војну безбедност Русије, због чега је Министарство одбране приморано да предузима „узвратне мере”, нагласио је на колегијуму овог министарства његов шеф Сергеј Шојгу.

         Од нових изазова и опасности, он је указао на „стварање глобалног система противракетне одбране и постављање његових компоненти близу граница Русије и на нова ефикасна средства високопрецизног оружја с обичним пуњењем, милитаризацију свемира”.

         Шојгу је напоменуо да је председник Владимир Путин дао задатак да се обезбеди одбрана земље у новим условима. Конкретно: „Даље јачање наше нуклеарне тријаде, стварање глобалног система за извиђање, укључујући њену свемирску саелитску формацију, развој снага опште намене – авијације, флоте и Копнених снага”.

         Као главна тема на колегијуму, на којем су учествовали и представници Кремља, означена је реализација Путиновог обраћања парламенту у делу који се тиче задатака везаних за националну одбрану. Путин је у децембру изјавио да Русија никада неће дозволити војну надмоћ  над собом и да ће „одговорити на све изазове – и политичке, и технолошке”.

         Руски председник је, обраћајући се парламенту, рекао да Русија пажљиво прати повећање војног потенцијала других земаља и рад на новим системима оружја. У наредној деценији војна предузећа имаће пуне руке посла, за одбрану ће бити издвојено 23 билиона рубаља.

         У уторак је информативна служба Министарства одране саопштила да ће јединице Ракетних стратешких снага, које ће у склопу модернизације бити опремљене ракетним системом „Јарс”, добити и нову инжењерску технику.

         У новембру прошле године, наглашавајући значај модернизације, Шојгу је изјавио:

         „Пред нама је важан задатак – да не дозволимо нарушавање равнотеже система стратешког одвраћања, зато један од најважнијих праваца војне изградње остаје одржавање и правовремена модернизација стратешких нуклеарних снага”.

         На колегијуму је Шојгу рекао да је у периоду од 2011. до 2013. године обим финансирања државних набавки за потребе Министарства одбране генерално био у складу с параметрима државног програма наоружања до 2020. године.

         „Анализа државних набавки за потребе Министарства одбране показује да војна предузећа генерално испуњавају задатке. Према прелиминарним подацима, државне набавке у 2013. години у области истраживања и развоја реализоване су 96 одсто, набавки оружја и војне технике – 93 одсто, поправки и одржавања -  91 одсто. У  2013. години закључено је 99,9 одсто уговора” – истакао је Шојгу.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари