Руски систем „Красуха-20“ ослепљује „Аваксе“ удаљене и неколико стотина километара

ЛОВЦИ ПЕТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ ПАК ФА БИЋЕ ОПРЕМЉЕНИ „ХИМАЛАЈИМА“

КОЈИ СУ ПОТПУНА ТАЈНА

„Красуха С4“

  • „Витебск“ је један од најефикаснијих авионских одбрамбених система. Предвиђен је за заштиту авиона и хеликоптера од противавионских ракета са радарским и термичким главама за навођење. Инсталиран је на: модернизоване јуришне авионе Су-25СМ ударне хеликоптере Ка-52, Ми-28Н
  • „Полуга-АВ“ обезбеђује електронско гушење противничких авионских система за навођење и објеката на земљи, односно, може да их „ослепи“. У условима ометања „Полугом“ противавионски ракетни системи противника, као и системи авиона за пресретање лишавају се могућности за откривање било којих циљева и за навођење на њих вођених ракета типа ваздух-ваздух, земља-ваздух и ваздух-земља. Носач овог система је најмасовнији руски хеликоптер Ми-8
  • Систем „Хибини“ је слудио амерички торпедни разарач Donald Cook 2014. када је авион Су-24 праћен средствима ПВО са тог брода. Тада се на екранима брода појавила информација која је довела посаду у безизлазан положај. Авион је час нестајао са екрана, час неочекивано мењао локацију и брзину, час стварао електронске клонове лажних циљева. При том су информациони и борбени системи за управљање наоружањем брода били практично блокирани
  • У „Красухи-С4“ је реализован принцип „не дирај технику, она те неће изневерити“, односно, улога оператера своди се на улогу посматрача, а главни режим рада је - централизовано аутоматско управљање. Основна намена „Красухе-С-4 је сакривање командних пунктова, групација војске, средстава ПВО и важних индустријских објеката од ваздушног радарског извиђања и високо прецизних убојних средстава
  • ТК-25Е обезбеђује стварање импулсних сметњи које дезинформишу и имитирају сметње коришћењем дигиталних копија сигнала за бродове свих основних класа. Систем може истовремено да анализира 256 циљева и да обезбеди ефикасну заштиту брода

       СИСТЕМИ за радиоелектронску борбу (РЕБ) постали су најважнија компонента војног организовања државе и неодвојиви део свих оружаних конфликата током последњих година. Своју ефикасност и важност доказали су у операцији Ваздушно-космичких снага Русије (ВКС) у Сирији.

       Историја радио-електронске борбе Русије почиње од времена Руско-јапанског рата. Тако су 15. априла 1904. радио-станице руске оклопњаче „Победа“ и обалске страже „Златнa гора“ у време артиљеријског гађања јапанске ескадриле унутрашњег сидриштa Порт Артура стварале сметње јапанским радио-таласима чиме су веома отежале преношење телеграма непријатељских бродова за коректуру ватре.

       Зато је заменик министра одбране РФ, Јуриј Борисов, оценио да сви војни конфликти показују да су средства радио-електронске борбе најефикаснија и веома тражена у свим родовима војске.

Авионски системи РЕБ

       Како је за руску државну агенцију ТАСС испричао шеф службе РЕБ снага Ратног ваздухопловства, сада саветник првог заменика генералног директора Концерна „Радио-електронске технологије“, Владимир Михејев, са савременим системима РЕБ преживљавање авиона повећава се 20-25 пута.

       На авионима су раније били инсталирани активни ометачи, а данас су све летелице опремљене интегрисаним активним системима одбране. Основна разлика у односу на раније системе је у томе што је нови систем потпуно интегрисан и повезан са свом авиоником и електронском опремом авиона, хеликоптера или беспилотне летелице.

       Системи одбране размењују са авионским рачунарима све потребне информације:  

       - о лету и борбеним задацима,

       - о циљевима и маршрутама лета објекта који се штити,

       - о могућностима свог наоружања,

       - о реалним радио-електронским околностима у етру,

       - о потенцијалним опасностима.

       У случају појављивања било какве опасности маршрута може да се коригује тако да објекат који се штити не улази у зону деловања артиљеријске ватре, да се обезбеди радио-електронско ометање најопаснијих система ПВО и авијације противника и да се истовремено повећа борбена ефикасност својих средстава за наношење удара.

       Ево чиме све данашња руска армија располаже у овој области.

„Витебск“

       „Витебск“ је један од најефикаснијих авионских одбрамбених система. Предвиђен је за заштиту авиона и хеликоптера од противавионских ракета са радарским и термичким главама за навођење.

       „Витебск“ је инсталиран на:

       - модернизоване јуришне авионе Су-25СМ

       - ударне хеликоптере Ка-52, Ми-28Н,

       - транспортно-борбене хеликоптере Ми-26 и Ми-26Т2

       - специјалне и цивилне авионе и хеликоптере домаће производње.

       У наредном периоду „Витебск“ ће добити и војно-транспортни авиони Ил-76МД-90А.

       Постоји и извозна варијанта овог система под називом „Президент-С“ која је веома популарна на страном тржишту и испоручује се у читав низ земаља које користе руску ваздухопловну технику.

„Полуга-АВ“

       Специјализовани хеликоптер-ометач, чији је основни задатак да обезбеди радио-електронско ометање и стварање лажне ситуације ради покривања својих авиона или хеликоптера, као и заштите најважнијих објеката на земљи.

       „Полуга-АВ“ практично обезбеђује електронско гушење противничких авионских система за навођење и објеката на земљи, односно, може да их „ослепи“.

       У условима ометања „Полугом“ противавионски ракетни системи противника , као и системи авиона за пресретање лишавају се могућности за откривање било којих циљева и за навођење на њих вођених ракета типа ваздух-ваздух, земља-ваздух и ваздух-земља, а при том се значајно повећава виталност и борбена ефикасност сопствене авијације.

       Носач овог система је најмасовнији руски хеликоптер Ми-8.

„Хибини“

       У наоружање ВС РФ укључен је 2013. систем за радио-електронско ометање „Хибини“, који је предвиђен за заштиту авиона од средстава ПВО.

       Систем „Хибини“ разликује се од станица претходне генерације својим повећаним капацитетом и интелигенцијом. Он има способност да помогне у управљању оружјем авиона, да створи лажну електронску ситуацију, а такође и да обезбеди пробој слојевите противваздушне одбране противника.

       То се десило са америчким торпедним разарачем Donald Cook 2014. када је авион Су-24 праћен средствима ПВО са тог брода.

       Тада се на екранима брода појавила информација која је довела посаду у безизлазан положај. Авион је час нестајао са екрана, час неочекивано мењао локацију и брзину, час стварао електронске клонове лажних циљева. При том су информациони и борбени системи за управљање наоружањем брода били практично блокирани. Ако се узме у обзир да се брод налазио 12.000km од територије САД, у Црном мору, лако је замислити како су се осећали морнари на том броду.

       Сада се разрађује нови систем „Хибини-У“ за авионе фронтовске авијације, посебно Су-30СМ.

„Хималаји“

       Овај систем представља - даљи развој „Хибинија“ и „избрушен“ је за авионе пете генерације Т-50 (ПАК ФА).

       Његова основна разлика у односу на претходнике јесте у томе што „Хибини“ чини некакав контејнер који се подешава на крило заузимајући одређену подвесну тачку, а „Хималаји“ су потпуно интегрисани у авион и израђени као посебни елементи трупа авиона.

       Системи антена израђени су по принципу „паметне оплате“ и омогућавају истовремено реализовање неколико функција: извиђање, РЕБ, локацију и др. Систем може да одреди активне и пасивне сметње инфрацрвеним главама самонавођења савремених ракета, а такође и савременим и будућим радарским станицама.

       Карактеристике овог система за сада се не откривају, будући да је авион Т-50 најновији ловачки авион пете генерације и још није укључен у наоружање Ваздушно-космичких РФ.

Копнени системи РЕБ

       Савремени копнени системи РЕБ раде у режиму дигиталне обраде сигнала која помаже да се значајно повећа њихова ефикасност.

       По речима Михејева, раније је оператер станице РЕБ морао да према карактеристикама сигнала самостално одреди тип објекта који се прати и да за њега одабере тип ометања.

       Дигитална техника има већу електронску базу података, извештава оператера о врстама технике противника и предлаже му најефикасније сигнале за ометање и оптималне алгоритме могућег супротстављања.

„Красуха-С4“

       Овај систем обухватио је све што је најбоље у претходним генерацијама технике РЕБ. Поред осталог, „Красуха“ је од своје претходнице - станице за ометање СПН-30, наследила јединствени систем антена.

       Њена још једна предност је и готово потпуна аутоматизација. Раније је управљање системом извођено ручно, а у „Красухи“ је реализован принцип: „не дирај технику, она те неће изневерити“, односно, улога оператера своди се на улогу посматрача, а главни режим рада је - централизовано аутоматско управљање.

       Основна намена „Красухе-С-4 је сакривање командних пунктова, групација војске, средстава ПВО и важних индустријских објеката од ваздушног радарског извиђања и високо прецизних убојних средстава.

       Могућности широког пропусног опсега станица активних сметњи овог система пружа могућност за ефикасну борбу са свим савременим радарским станицама које користе авиони различитих типова, као и крстареће ракете и беспилотне летелице.

„Красуха-20“

       Ова варијанта „Красухе“ предвиђена је за радио-електронско ометање америчких система за рано радарско откривање и навођење AWACS.

       AWACS је најмоћнији авион за извиђање и навођење у којем се налази читава „послуга“. Да би се такав авион „ослепео“ потребно је веома много енергије. Сада су капацитет и интелигенција друге „Красухе“ довољни да се ухвати у коштац са тим авионом.

       Читав систем се окреће неколико минута без учешћа човека и након распоређивања он је у стању да“искључи“ AWACS на растојању од неколико стотина километара.

„Москва-1“

       Овај систем предвиђен је за вођење радио-техничког извиђања (пасивне радио-локације), интеракције и размене информација са командним пунктовима управљања противавионским и радио-техничким јединицама, пунктовима за навођење авијације, преношења ознака мета и управљања под-станицама за ометање и одвојеним средствима за радио-електронско ометање.

       У састав „Москве-1“ улазе модул за извиђање и пункт за управљање под-станицама за ометање.

       Систем је предвиђен за:

       - радио и радио-техничко извиђање на растојању до 400 км.,

       - класификацију свих средстава емитера по степену опасности,

       - обезбеђивање подршке трасе,

       - обезбеђивање распореда циљева и приказивање свих информација,

       - повратну контролу ефикасности рада појединих и посебних средстава РЕБ којима он управља.

        „Деби“ система „Москва“ десио се у марту 2016. у оквиру заједнички тактичких вежби снага ПВО и авијације у Астраханској области.

„Инфауна“

       Овај систем, који је произвела Обједињена корпорација за производњу инструмената и уређаја (ОПК), обезбеђује радио-извиђање и радио-ометање, заштиту живе силе, оклопне и друге технике од блиске ватре и бацача граната, а такође и од радио-вођених ракета.

       Уређаји широког пропусног опсега радио-извиђања знатно повећавају радијус заштите прикривених мобилних објеката од радио-вођених ракета. Способност за успостављање аеросолних завеса омогућава сакривање технике од високо прецизног оружја са видео и ласерским системима навођења.

       Данас се ови системи серијски производе на унификованим шасијама К1Ш1 (основа БТР-80) и испоручују разним јединицама Оружаних снага.

„Борисоглебск-2“

       Систем радио-електронског ометања, који је такође израђен у ОПК, чини техничку основу делова РЕБ за тактичко повезивање.

       Предвиђен је за радио-извиђање и радио-ометање линија КТ, УКТ копнене и авионске радио везе, корисничких терминала мобилних и „тракинг“ веза у тактичким и оперативно тактичким ланцима управљања.

       Основу система чине три типа станица за ометање и пункт за управљање који су смештени на оклопним транспортерима МТ-ЛБу - класичне основе са гусеницама за копнена средства РЕБ. У састав сваког система улази до девет јединица мобилне технике.

       У овом систему реализована су принципијелно нова техничка решења структуре средстава радио-извиђања и аутоматизованог управљања. Поред осталог, примењени су енергетски и структурно скривени сигнали широког пропусног опсега који обезбеђују високе брзине преношење података заштићени су од ометања.

       У поређењу са раније испоручиваним станицама за ометање, дијапазон фреквенција које се откривају и ометају проширен је више од два пута, а брзина откривања фреквенција повећана је више од 100 пута.

Морски системи РЕБ

       Ови системи предвиђени су за заштиту бродова различитих класа од извиђања и противничке ватре. Њихова карактеристика је у томе што за сваки брод, зависно од његовог типа, депласмана и задатака које решава, постоји специјални комплет средстава РЕБ.

       У састав бродских система улазе:

        - станице радио и радио-техничког извиђања,

       - активна и пасивна средства РЕБ,

       - аутомати који обезбеђују маскирање брода према различитим физичким пољима,

       - уређаји за елиминисање лажних циљева и друго.

       Сви ови системи интегрисани су са бродским ватреним и информационим средствима у циљу повећања жилавости и борбене ефикасности брода.

ТК-25Е и МП-405Е

       Ово су основни системи РЕБ бродског базирања.

       Системи обезбеђују заштиту од примене радио-вођеног оружја ваздушног и бродског базирања помоћу стварања активних и пасивних сметњи.

       ТК-25Е обезбеђује стварање импулсних сметњи које дезинформишу и имитирају сметње коришћењем дигиталних копија сигнала за бродове свих основних класа. Систем може истовремено да анализира 256 циљева и да обезбеди ефикасну заштиту брода.

       МП-405Е - за опремање бродова малог депласмана.

       Систем може унапред да обавести, анализира и да класификује типове емитовања радио-електронских средстава и њихових носача према степену опасности, а такође да обезбеди радио-електронско ометање свих савремених и будућих средстава за извиђање и навођење противника.

       Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари