Русија ће моћи да прати лансирање ракета са територије било које земље

ДО 2018. УСПОСТАВИЋЕ КОМПАКТНО РАДАРСКО ПОЉЕ

НА СВИМ РАКЕТНО-ОПАСНИМ ПРАВЦИМА

„Вороњеж“

  • Главни конструктор Система за упозорење о ракетном нападу Сергеј БОЈЕВ: Тренутно су најопаснији правци северни и северозападни. Јер, за ракете је најкраћи пут од америчког континента до територије Русије преко Северног пола. Код нас те правде надгледају радарске станице у Печори и Зеленогроску

        ПРЕДУЗЕЋА концерна „РТИ“ способна су да до 2018. године изврше задатке које је поставило руководство земље усмерене на стварање непрекидног радарског поља на свим правцима где постоји ракетна опасност, изјавио је генерални директор Отвореног акционарског друштва „РТИ“ Сергеј Бојев, који је главни конструктор Система за упозорење о ракетном нападу.

        „Према програму који је потписао председник, до 2018. године територију Русије на свим правцима где постоји ракетна опасност треба да контролише компактно радарско поље. Судећи по томе како се одвија рад у нашим фабрикама, научним центрима и објектима, не сумњам да ће тако и бити“ - казао је Бојев у интервјуу недељнику „Аргументи и факти“ објављеном у среду.

        По његовим речима, после распада СССР Русија је имала озбиљне рупе у радарском пољу.

        „Тада смо били приморани да напустимо неке објекте који су се налазили у бившим совјетским републикама. На пример, са станице у Мукачеву у Украјини и у Скрунде у Летонији - коју су летонске власти чак дигле у ваздух. Не тако давно, престала је са радом Габалинска радарска станица у Азербејџану“ - подсетио је Бојев.

Сергеј Бојев

        „У неке објекте се, истина, враћамо. На пример, сада је пред нама задатак модернизације и пуштања у рад радарске станице у Севастопољу“ - истакао је он.

        Он је открио да су тренутно најопаснији правци где постоји ракетна опасност северни и северозападни.

        „Јер, најкраћи пут од америчког континента до територије Русије је преко Северног пола. Код нас те правде надгледају радарске станице у Печори и Зеленогроску. Своје правце надгледа станица у Иркустској области. граде се нови објекти у Орску, Барнаулу и Јенисејску“ - појаснио је Бојев.

        Осим тога, додао је он, у последње време, због тога што Иран и Пакистан активно раде на сопственим балистичким ракетама, све већи значај добија јужни правац, који је у надлежности радарске станице у Армавиру.

        Бојев је истакао да ће Русија у будућности моћи да прати лансирање ракета са територије било које земље. Станице које се граде по свим карактеристикама превазилазе оне из времена СССР.

        „Много су модерније, енергетски штедљивије, може се рећи - интелигентније и технолошкије. О томе, између осталог, сведочи чињеница, да је раније за прављење радарских станица било потребно око 7-10 година, а сада око три године“ - казао је он.

        Потрошња енергије код данашњих радара класе „Вороњеж“ смањила се око 4-5 пута. При том, тактичко-техничке карактеристике савремених радара су побољшане.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари