Да ли су вежбе руских ракеташа показале да размена нуклеарних удара не би била смак света?

СТРАТЕШКЕ НУКЛЕАРНЕ СНАГЕ РУСИЈЕ ИЗВЕЛЕ ИСТОВРЕМЕНЕ ВЕЖБЕ У 20 РЕГИЈА  

  • Током вежбе  на „квалитативно новом нивоу увежбавано маскирање мобилних ракетних система, са извлачењем већих и мањих јединица испод удара условног противника”
  • Руски стратешки ракеташи увежбавали и прелазак преко „контаминиране територије”, одбијање напада противника са земље и из ваздуха и садејства са јединицама послатим као појачање
  • Сценарио маневара очигледно указује на то да се Ракетне стратешке снаге Русије припремају за деловање у условима који би настали на територији земље после такозваног муњевитог разоружавајућег глобалног удара и примене против Русије нуклеарног оружја

         РУСКЕ Ракетне стратешке снаге током минуле недеље су извеле две велике вежбе које су – по процени експерата – демантовале познату тезу да у нуклеарном рату не може да буде победника.

         На овакав закључак наводи ширина деловања тих снага: вежбе су истовремено извођене на територији 20 руских регија, а то је огроман простор. На исту мисао наводи и карактер школско-борбених задатака који су „одрађивани” јер је веома индикативан.

         Прво је портпарол Ракетних стратешких снага изјавио да се изводи специјална оперативна вежба подсистема Јединственог система откривања и оцене размера и последица примене оружја за масовно уништавање. Открио је да су у ту вежбу укључене све јединице за радиоциону, хемијску и биолошку заштиту – укупно преко 1.200 војника и око 200  „комада” специјалне ратне технике. А то је било – знатно више од снага и средстава укључиваних у такве вежбе претходних година.

         Циљ вежбе званично је био: усавршавање практичних навика органа управљања унутар поменутог подсистема да потчињене јединице доводе у борбену готовост, оцењују ситуацију и припремају предлоге за деловање јединица у условима радиционе хемијске и бактериолошке контаминације.

         Ова вежба је изведена у условима изласка „на терен” и обезбеђивања  борбеног дежурства на маршрутама патролирања мобилних ракетних система „Топољ”, „Топољ-М” и „Јарс”.

         Како је саопштио њихов портпарол, у Ракетним стратешким снагама се радиоциона, биолошка и хемијска заштита организује ради неутралисања дејства на јединице непријатељског оружја за масовно уништавање и високо прецизног наоружања. Зато је током вежбе изведена и деконтаминација целокупне технике изведене „на терен”.

         Чим је ова вежба била завршена – почели су велики маневри мобилних компоненти Ракетних стратешких снага које су извеле прегруписање, мењале позиције и „залазиле у шуме” на територији поменутих 20 регија.

         На маршруте борбеног патролирања први су изашли ракетни пукови који су се после извођења „условних лансирања” вратили на своје сталне тачке дислокације. Док су се они враћали – на своје маршруте су излазили други ракетни пукови.

         Према изјави портпарола, током вежбе се на „квалитативно новом нивоу увежбавало маскирање мобилних ракетних система, са извлачењем већих и мањих јединица испод удара условног противника”.

         Стратешки ракеташи су увежбавали прелазак преко „контаминиране територије”, одбијање напада противника са земље и из ваздуха и садејства са јединицама послатим као појачање.

         Другим речима, увежбавано на маневрима очигледно указује на то да се Ракетне стратешке снаге Русије припремају за деловање у условима који би настали на територији земље после такозваног муњевитог разоружавајућег глобалног удара и примене против Русије нуклеарног оружја.

         Увежбавано одбијање накнадних напада са копна и из ваздуха указује да војни врх Русије уопште не верује у стопроцентну ефикасност противничког напада и нашег узвратно-сусретног нуклеарног удара који је некада још називан „пуцњем из гроба”.

         Сценарио вежбе заиста наводи на закључак да руски ракеташи очито рачунају са тим да непријатељски ненајављени „разоружавајући” муњевити напад не би уништио многе мобилне ракетне системе и  пратеће војне службе.

         Из овога следи закључак да се размена нуклеарних удара – са коришћењем оружја за масовно уништавање и високо прецизног наоружања – више не сматра неизбежним крајем човечанства.

         Један московски дневни лист овим поводом је чак написао: „Ако је тако – реците нам то отворено”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари