С-500 тек стиже, а Американци га се већ боје јер истовремено обара 10 суперсоничних ракета

ИМАЋЕ ДОМЕТ 600 КМ И МОЋИ ЋЕ ДА „ЛОВИ“ И КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ

И КОНТРОЛИШЕ БЛИЖИ КОСМОС

  • The National Interest: Очекује се да ће С-500 превазићи по снази зенитни ракетни систем С-400, који руске Ваздушно-космичке снаге користе у Сиријској кампањи. Систем може да открива и да истовремено гађа до 10 суперсоничних балистичких ракета, као и да уништава оперативно-тактичке ракете
  • NI: Војна индустрија, коју је снажно погодио распад СССР, на невероватан начин успела је да настави развој напредних система ПРО и избегне деградацију. То оружје је веома потентно, и многи амерички војни функционери забринути су због проблема које би невидљивим ловцима F-22 и F-35 донео сусрет са С-500

        ОРУЖАНЕ снаге Русије у најскорије време могле би да добију експерименталне моделе најновијег зенитног ракетног система С-500, открио је члан друштвеног савета Министарства одбране РФ, познати војни аналитичар Игор Коротченко.

        „Огромна пажња се посвећује стварању система ваздушно-космичке одбране. Могле су се чути цифре везане за убрзавање темпа испорука зенитних ракетних система великог домета С-400 Ваздушно-космичким снагама Русије. Ближе се крају државна испитивања и прва експериментална примена зенитних ракетних система С-500“ - рекао је он новинарима после проширеног колегијума Министарства одбране РФ.

        Коротченко је такође истакао да „данас руске Оружане снаге демонстрирају импресиван напредак за период од 2014. до 2015. године. То је једна од најбољих армија света, која може да гарантује безбедност нашој земљи неколико деценија унапред“.

        Медији су раније писали је почетак коришћења и ступања на борбено дежурство ракетних система нове генерације, према прелиминарним прогнозама, планирано за 2017. годину.

        С-500 припада новој генерацији зенитних ракетних система „земља-ваздух“. То је универзални систем за деловање на великим растојањима и висинама с повећаним потенцијалом противваздушне одбране и способан је да пресреће балистичке ракете. Овај напредни ракетни систем има могућности да пресреће и аеродинамичке циљеве (авионе, хеликоптере, друге ваздушне циљеве), као и крстареће ракете.

Игор Коротченко

        С-500 има пречник гађања до 600 километара и биће способан да открије и истовремено гађа до 10 балистичких суперсоничних циљева који лете брзином до седам километара у секунди, а такође може да уништава дељиве бојеве главе хиперсоничних ракета.

        Могућности С-500 ће значајно превазилазити карактеристике ракетног система С-400, који Русија тренутно користи, као и његовог америчког конкурента Patriot Advanced Capability-3.

        Систем С-500 „Прометеј“ који је конструисао концерн „Алмаз-Антеј“ руска армија могла би да добије до 2020. године, пише часопис The National Interest.

        „Планирано је да ове године буде завршено прављење експерименталних модела, онда почињу прелиминарна испитивања, до 2020. године требало би да почну државна испитивања система, када би почеле и испоруке војсци“ - изјавио је члан стручног савета Војно-индустријске комисије РФ Виктор Мураховски.

        Очекује се да ће С-500 превазићи по снази зенитни ракетни систем С-400, који руске Ваздушно-космичке снаге користе у Сиријској кампањи, наводи NI. Систем може да открива и да истовремено гађа до 10 суперсоничних балистичких ракета, као и да уништава оперативно-тактичке ракете. Осим тога, С-500 је потенцијално способан да пресреће ракете у ближем свемиру.

        Систем С-500 заједно са својим претходницима - С-300 и С-400 - треба да постане део интегрисаног система противракетне добране Русије, додаје амерички часопис.

        „Како је приметио један представник америчке војне индустрије, руска војна индустрија, коју је снажно погодио распад СССР, на невероватан начин успела је да настави развој напредних система ПРО и избегне деградацију. Заправо, испоставило се да је то оружје веома потентно, и многи амерички војни функционери забринути су због проблема које би њиховим невидљивим ловцима F-22 и F-35 донео сусрет са С-500“ - закључио је The National Interest.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари